W czwartek 10 listopada w gmachu starostwa powiatowego odbyło się podpisanie umów pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy a dyrektorami Szkół ogólnokształcących w ramach programu „Zawodowy debiut”. Umowy podpisali: zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., w skład którego wchodzi m.in. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Renata Szymanek, dyrektor I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Janina Rurek, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu, Czesłąw Pieczka, a także dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, którego częścią jest LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach Mirela Szymczak. Urząd pracy reprezentowała dyrektor Anna Słotwińska - Plewka.
Towarzyszyli im starosta wodzisławski Leszek Bizoń, wicestarostaTadeusz Skatuła, członkini zarządu odpowiedzialna za powiatową oświatę Kornelia Newy oraz naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska.
.Projekt ma za zadanie przybliżyć uczniom ogólniaków wizję swojej przyszłej kariery zawodowej. Uczniowie szkół ogólnokształcących są bowiem w gorszej pozycji w stosunku do rówieśników uczęszczających do szkół zawodowych czy technicznych, ponieważ ci ostatni mają możliwość zapoznania się ze swoją przyszłą pracą na praktykach zawodowych. Dzięki udziałowi w programie będą mogli przyglądnąć się z bliska pracy lekarza, prawnika czy policjanta. W "ogólniakach" przeprowadzono ankiety na temat tego, jakie zawody chciałaby w przyszłości wykonywać młodzież. Na tej podstawie urząd pracy dobierze teraz odpowiedniego pracodawcę, który zdecyduje się przyjąć do siebie młodzież na pięciodniowe praktyki na przełomie stycznia i lutego i pokaże, jak ta praca faktycznie wygląda.
- Z doświadczenia urzędu pracy wynika, że bardzo często wybór dalszej ścieżki kształcenia lub rozpoczęcia aktywności zawodowej w danym zawodzie jest przypadkowy. Młodzież nie posiada wyobrażenia o specyfice pracy w tym zawodzie oraz charakterystyce pracy w konkretnych przedsiębiorstwach
– zauważyła dyrektor powiatowego urzędu pracy Anna Słotwińska - Plewka.
Podobnego zdania jest starosta Leszek Bizoń, który wskazał:
- Nie jest tajemnicą, że od lat staramy się zapewnić uczniom szkół technicznych i szkół branżowych jak najlepsze możliwości odbywania praktyk u lokalnych przedsiębiorców. Chcemy jednak, aby bliżej przyszłego zawodu mieli okazję być także młodzież z liceów ogólnokształcących. Cieszę się, że dzięki projektowi uczniowie będą mogli namacalnie przekonać się, jak wygląda zawód policjanta, farmaceuty czy weterynarza, zanim zdecydują się kształcić w danym kierunku -
Urzędnicy oceniają, że w programie weźmie udział 70 procent uczniów klas III liceów w powiecie.
Komentarze