Prezydent Piotr Kuczera mówi, że węgiel powinny sprzedawać kopalnie, których miasto ma na swoim terenie aż cztery, skupione w jednym zakładzie ROW. Prezydent ma rację, twierdząc, że to kopalnie mają odpowiednie narzędzia i środki. Ustawa daje możliwość handlowania węglem po preferencyjnych cenach również podmiotom prywatnym. Dlatego rybnicki samorząd nie przyłoży ręki do dystrybuowania paliwa. Mamy jednak czasy szczególne, wymagające nadzwyczajnych działań. Spośród około 2 500 polskich samorządów, na udział w programie zdecydowało się ponad 2 300! Mogę w ciemno obstawić, że wielu rybniczan przyjęło decyzję ratusza z niezadowoleniem. Miasto wesprze natomiast najbiedniejszych mieszkańców i rozmawia z Polską Grupą Górniczą, co należy zapisać na plus.
Sąsiednie samorządy zdecydowały się uczestniczyć w programie. Żory wczoraj miały otworzyć oferty firm, za pośrednictwem których będą sprzedawały węgiel w cenie nie wyższej niż 2 000 zł brutto. W najbliższym numerze „Nowin” poinformujemy o szczegółach. Jastrzębie-Zdrój postanowiło wejść do programu jeszcze przed wejściem ustawy w życie. Trwają mocno zaawansowane rozmowy z dostawcą. W Raciborzu już od 8 listopada można składać wnioski o preferencyjny zakup węgla. Do ceny 2 000 zł trzeba doliczyć koszt transportu. Za węgiel workowany obowiązuje dodatkowa opłata.
Co jeszcze w numerze? Do Jastrzębia-Zdroju ma wrócić kolej. Niejednokrotnie pisaliśmy o specyficznej sytuacji tego niemal stutysięcznego miasta. Jastrzębie jest największym polskim miastem, które nie ma połączeń kolejowych. Ostatni pociąg odjechał z tamtejszej stacji 21 lat temu! Urząd Marszałkowski w Katowicach i PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały właśnie umowę na odbudowę linii Katowice - Żory – Jastrzębie. Naturalnie, sporo wody upłynie w Szotkówce, zanim inwestycja będzie gotowa, a podróżni dojadą z miejscowej stacji do stolicy województwa. W każdym bądź razie pojawiło się światełko (nawet światło) w tunelu dla mieszkańców górniczego miasta.
W aktualnych „Nowinach” sporo miejsca poświęcamy Narodowemu Świętu Niepodległości. Jest fotoreportaż z Rybnika, relacjonujemy spotkanie przedstawicieli Związku Piłsudczyków z młodzieżą II LO (Frycza-Modrzewskiego), przypominamy też polskie insygnia państwowe. W Raciborzu, 11 listopada toczyli karciane boje brydżyści. Życzę udanej lektury.
Komentarze