Dominik Gajda Ireneusz Stajer Sekretarz Redakcji Tygodnika Regionalnego
Dominik Gajda Ireneusz Stajer Sekretarz Redakcji Tygodnika Regionalnego "Nowiny"

Prezydent Piotr Kuczera mówi, że węgiel powinny sprzedawać kopalnie, których miasto ma na swoim terenie aż cztery, skupione w jednym zakładzie ROW. Prezydent ma rację, twierdząc, że to kopalnie mają odpowiednie narzędzia i środki. Ustawa daje możliwość handlowania węglem po preferencyjnych cenach również podmiotom prywatnym. Dlatego rybnicki samorząd nie przyłoży ręki do dystrybuowania paliwa. Mamy jednak czasy szczególne, wymagające nadzwyczajnych działań. Spośród około 2 500 polskich samorządów, na udział w programie zdecydowało się ponad 2 300! Mogę w ciemno obstawić, że wielu rybniczan przyjęło decyzję ratusza z niezadowoleniem. Miasto wesprze natomiast najbiedniejszych mieszkańców i rozmawia z Polską Grupą Górniczą, co należy zapisać na plus. 

Sąsiednie samorządy zdecydowały się uczestniczyć w programie. Żory wczoraj miały otworzyć oferty firm, za pośrednictwem których będą sprzedawały węgiel w cenie nie wyższej niż 2 000 zł brutto. W najbliższym numerze „Nowin” poinformujemy o szczegółach. Jastrzębie-Zdrój postanowiło wejść do programu jeszcze przed wejściem ustawy w życie. Trwają mocno zaawansowane rozmowy z dostawcą. W Raciborzu już od 8 listopada można składać wnioski o preferencyjny zakup węgla. Do ceny 2 000 zł trzeba doliczyć koszt transportu. Za węgiel workowany obowiązuje dodatkowa opłata.

Co jeszcze w numerze? Do Jastrzębia-Zdroju ma wrócić kolej. Niejednokrotnie pisaliśmy o specyficznej sytuacji tego niemal stutysięcznego miasta. Jastrzębie jest największym polskim miastem, które nie ma połączeń kolejowych. Ostatni pociąg odjechał z tamtejszej stacji 21 lat temu! Urząd Marszałkowski w Katowicach i PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały właśnie umowę na odbudowę linii Katowice - Żory – Jastrzębie. Naturalnie, sporo wody upłynie w Szotkówce, zanim inwestycja będzie gotowa, a podróżni dojadą z miejscowej stacji do stolicy województwa. W każdym bądź razie pojawiło się światełko (nawet światło) w tunelu dla mieszkańców górniczego miasta.

W aktualnych „Nowinach” sporo miejsca poświęcamy Narodowemu Świętu Niepodległości. Jest fotoreportaż z Rybnika, relacjonujemy spotkanie przedstawicieli Związku Piłsudczyków z młodzieżą II LO (Frycza-Modrzewskiego), przypominamy też polskie insygnia państwowe. W Raciborzu, 11 listopada toczyli karciane boje brydżyści. Życzę udanej lektury.

Komentarze

  • hehehe 03 grudnia 2022 23:14Mialo byc "ziołem"
  • Olekdd 25 listopada 2022 12:01Jak byście tak jeszcze "ziołami" handlowali?

Dodaj komentarz