Gosia Baczyńska Nowoczesny wystrój mieszkania
Gosia Baczyńska Nowoczesny wystrój mieszkania

Urządzanie własnego domu to wielka przyjemność. Dostępność materiałów wykończeniowych, farb, mebli i elementów wystroju sprawia, że nawet najbardziej wymagający znajdą rozwiązanie odpowiadające ich gustom. Z drugiej strony ilość możliwości zmusza do namysłu oraz gruntownego przeanalizowania wszystkich za i przeciw.

– Znajomość trendów pozwala zorientować się, co jest modne i dostępne na rynku, jednak szukając pomysłu, należy wziąć pod uwagę również nasz charakter. Wnętrza mają spełniać oczekiwania domowników, zaspokajać ich potrzeby i dawać poczucie bezpieczeństwa. Jeśli wiemy, czego potrzebujemy do wygodnego życia, wybór właściwego stylu wnętrzarskiego nie będzie trudny – mówi Wiesława Brzezina-Klocek z pracowni projektowej Lovti w Rybniku.

Wnętrza na dobre samopoczucie

Pandemia zmieniła nasze podejście do mieszkania. Skazani na cztery ściany odkryliśmy, jak mocno przestrzeń, w której przebywamy, wpływa na nasze samopoczucie. Zaczęliśmy doceniać jej wygląd, swojskość, aurę oraz rolę, jaką pełni w naszym życiu. Dom stał się częścią rzeczywistości, nad którą mamy kontrolę. Szukamy w nim bezpieczeństwa, przewidywalności i bliskości. Dlatego projektanci zachęcają do usuwania z wnętrz wszystkiego, co wydaje się zbyteczne lub zbyt chłodne. Namawiają do otaczania się przyjemnymi, ciepłymi kolorami oraz starannie wyselekcjonowanymi przedmiotami, które zapewniają dobre samopoczucie i tworzą klimat do spotkań z bliskimi.

– Chcemy żyć z większą uwagą i świadomością. Tworzymy dom, w którym życie płynie wolniej. W przemyślany sposób dobieramy przedmioty, które z nami zamieszkają. Coraz częściej wybieramy autentyczność zamiast wysokiego połysku – tłumaczy Katarzyna Trawa-Gałecka, projektantka wnętrz z biura Merlin Pastel.

Natura bez wychodzenia z domu

Wyraźnym trendem wnętrzarskim zyskującym wielu zwolenników jest zbliżenie z naturą. Dotyczy to głównie wyboru materiałów wykończeniowych i dodatków.

– Naturalne materiały są wykorzystywane, aby przełamywać surowy charakter nowoczesnych wnętrz. Bambusowe abażury i lampiony, lniane zasłony, jutowe dywany czy podkładki wykonane z trawy morskiej, to elementy, które już od dłuższego czasu pojawiają się w aranżacjach. Takie dodatki pasują nie tylko do pomieszczeń w stylu boho, ale także w stylach skandynawskim, rustykalnym i Hampton – przekonuje Katarzyna Trawa-Gałecka.

Natura jest obecna w nowoczesnych wnętrzach także dzięki wykorzystaniu roślin doniczkowych, i to przede wszystkim, tych dużych. Moda na domowe dżungle ogarnęła szczególnie osoby młode, które odkryły w tym frajdę, ale też sposób na odreagowanie stresu. Najpopularniejsze wybory to palma areka, palma chamedora, sagowiec odwinięty, fikus dębolistny i pachira.

Wybierz swój kolor roku

Choć na ścianach wciąż królują biele, beże i szarości, coraz chętniej sięgamy po modne barwy. Kolorami, które pozostaną z nami na dłużej, są zieleń i granat. Natomiast zdaniem ekspertów amerykańskiego Instytutu Pantone numerem jeden w 2022 roku jest fiolet. Ich propozycja to kolor 17-3938 Very Peri, zupełnie nowy i odważny, powstały z połączenia barwy niebieskiej, intensywnego fioletu i domieszki koloru czerwonego.

– Fiolet to wymagający kolor. Częściej wybieramy barwy spokojne, otulające, sprzyjające odpoczynkowi i nieprzyciągające wzroku. Idealne dla naszego przebodźcowanego mózgu. Taki jest właśnie kolor roku według marki Benjamin Moore, czyli roślinny October Mist czy barwa Bright Skies nawiązująca do błękitu nieba zaproponowana przez Dulux – mówi Wiesława Brzezina-Klocek z Lovti.

Żadnych kantów

Wśród projektantów wnętrz panuje zgoda co do tego, że zmęczeni pandemią szukamy przytulności i delikatności. Popularne stają się obłe, miękkie sofy i fotele, ale także inne meble o zaokrąglonych kształtach i krawędziach. Najmodniejsze meble wypoczynkowe nie tylko dobrze wyglądają, ale kuszą obietnicą komfortowego odpoczynku. Przytulne obicia z przyjemnych w dotyku tkanin oraz miękkie oparcia i komfortowe poduszki zamieniają domowe wnętrza w strefę relaksu.

BK

Komentarze

Dodaj komentarz