UM Żory Razem na scenie
UM Żory Razem na scenie

Z okazji jubileuszu były występy artystyczne i nie tylko. Publiczność obejrzała m.in aranżację dziecięcej kreatywności pn. "Tacy My" czy etiudę w wykonaniu uczniów wraz ze swoimi rodzicami. Prezydent Waldemar Socha powiedział ze sceny:

- Nauczyciel nie tylko zajmuje się kształceniem kolejnych pokoleń, ale również dba o ich wychowanie i pokazuje im swoim zachowaniem, jakimi wartościami warto kierować się w życiu. W związku z tym, życzę Gronu Pedagogicznemu, aby zawsze miało w sobie wiele życzliwości i dobroci wobec swoich podopiecznych. Uczniom życzę wszystkiego dobrego i spełnienia wszelkich marzeń.

Bądź sobą

Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Nie bój się chcieć. Sukces nie jedno ma imię".

- Każdy z naszych uczniów powinien wiedzieć, że człowiek nie musi wygrywać olimpiad, aby być zwycięzcą, lecz po prostu być sobą i dawać z siebie tyle, ile jest w stanie. Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci, chociaż, czas je porządkuje, czasem dodaje blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje ponownie. Jednak warto pomyśleć również o tym, co przed nami i skupić się właśnie na tym - zaznaczyła Edyta Wesołowska, dyrektor ZSS.

Przygotowano również pamiątkowe medale, zbiory zdjęć wspominające dawne czasy. Była też loteria, podczas której można było wygrać wiele nagród (w tym figury aniołów).

Najpierw była Szkoła Podstawowa nr 12, później Zespół Szkół Specjalnych ze szkołą podstawową, gimnazjum oraz zawodówką i przysposabiającą do pracy. Obecnie zespół szkół składa się ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Branżowej I stopnia i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Ogólnie mamy 140 uczniów w wieku od 8 do 25 lat, 62 nauczycieli i 24 pracowników kadry niepedagogicznej. Dzieci i młodzież w większości jest z Żor, ale są też osoby z Orzesza, Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic, Bełku, Szczejkowic.

Wszyscy nauczyciele ukończyli dodatkowo oligofrenopedagogikę. Oprócz nich placówka zatrudnia terapeutów, logopedów i neurologopedów, psychologa, specjalistów z rewalidacji ruchowej i integracji sensorycznej, tyflopedagoga czy surdopedagoga.

Nauczanie zindywidualizowane

- Praca z uczniem w szkole specjalnej jest całkowicie zindywidualizowana. Każde dziecko jest inne, dwa razy w roku oceniamy jego postępy. Na podstawie tej analizy dla każdego ucznia powstaje indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, zawierający wytyczne jakimi powinniśmy pracować z nim metodami i technikami - wyjaśnia dyrektorka.

Klasy liczą bardzo mało dzieci, największa sześcioro uczniów. Z reguły są to oddziały cztero – pięcioosobowe. Liczba dzieci zależy od stanu i rodzaju dysfunkcji.

- Mamy uczniów z niepełnosprawnościami intelektualnymi w stopniu lekkim i umiarkowanym, są dzieci autystyczne. Najmniej liczne klasy tworzą uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, gdzie oprócz deficytów intelektualnych są dodatkowo inne dysfunkcje. Mamy ucznia niesprawnego intelektualnie, który niedowidzi, niedosłyszy i porusza się na wózku. Sprzężenie to wymaga ogromnej uwagi i zaangażowania nauczycieli oraz terapeutów. Większość osób jest z niepełnosprawnością sprzężoną - przyznaje Wesołowska.

Jeszcze rok temu baza lokalowa ZSS była bardzo skromna. Szkoła wynajmowała dodatkowe sale w parafii św. Stanisława. Od 1 września placówka mieści się w dwóch budynkach – drugi z nich otrzymała na osiedlu Pawlikowskiego po byłej bibliotece. Miasto przystosowało budynek dla potrzeb niepełnosprawnych. Obecnie powstaje tu sala gimnastyczna z zapleczem sportowo – rehabilitacyjnym.

- Mamy nadzieję, że obiekt uda się oddać do użytku po najbliższych feriach zimowych. Warunki lokalowe na dziś są fantastyczne - cieszy się dyrektorka.

Kształcenie zawodowe

Szkoła branżowa kształci w zawodach: piekarz, cukiernik, pomocnik obsługi hotelowej, monter zabudów wnętrz i robót wykończeniowych, kucharz.

- Jeśli tylko dana osoba chce pracować na praktykach, zostaje w firmie na stałe. Naszych absolwentów zatrudnia m.in. market Auchan czy piekarnia Kristof. Do szkoły przysposabiającej chodzi młodzież z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną i uczy się przydatnych czynności w pracowniach: ceramicznej, krawieckiej, rękodzieła artystycznego, gospodarstwa domowego. Jej absolwenci trafiają do warsztatów terapii zajęciowej bądź Zakładu Aktywności Zawodowej Wspólna Pasja w Żorach - zaznacza Wesołowska.

Zespół słynie również z sukcesów sportowych. Ponad 50 uczniów skupionych w Klubie Olimpiad Specjalnych „Koniczynka” Żory z powodzeniem startuje w zawodach międzyszkolnych, wojewódzkich, ogólnopolskich i olimpiadach specjalnych. Podczas jubileuszu wyemitowano film ukazujący zmagania zawodników i drużyn. Uczniowie trenują m.in: piłkę nożną, koszykówkę, tenis ziemny i stołowy, pływanie, bowling, trójbój siłowy oraz narciarstwo zjazdowe.

Komentarze

Dodaj komentarz