Ustawa LEX Czarnek 2.0 odrzucona
Ustawa LEX Czarnek 2.0 odrzucona

LEX CZARNEK 2.0 ODRZUCONY

  • 20 października 2022 – powrót Lex Czarnek 2.0 jako projektu poselskiego
    Z nową wersją nowelizacji Lex Czarnek 2.0 można się zapoznać tutaj: Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.
  • 25 października 2022 – pierwsze czytanie w komisji
    Pierwsze czytanie odbyło się we wtorek 25 października w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o godzinie 18.00. Debata, podczas której głos zabierali m.in. posłowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz rodzice, trwała ponad 5 godzin, następnie posłowie przystąpili do omawiania każdego zapisu projektów. Wtedy też można było zgłaszać poprawki do niego. Prace komisji zakończono około godz. 1 w nocy.
  • 3 listopada 2022 – sprawozdanie i debata polityczna w Sejmie
    Projekt po wprowadzeniu kilku poprawek przeszedł do dalszych prac. 3 listopada na godzinę 17:15 zaplanowano w Sejmie sprawozdanie dot. projektu prezydenckeigo i poselskiego zmiany ustawy Prawo oświatowe i niektórych innych ustaw. Podczas sejmowej debaty nad zmianą prawa oświatowego do zadania pytania zgłosiło się ponad 80 posłów. W zależności od opcji politycznej, parlamentarzyści mówili o projekcie, że jest potrzebny i porządkujący szkolnictwo, lub też zbędny i ograniczający wolność rodziców i uczniów. W wyniku tego spotkania projekt nowelizacji Prawa oświatowego został ponownie skierowany do komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W trakcie debaty w Sejmie zaproponowano poprawki zakładające m.in. możliwość zdalnych egzaminów. Wniosek o odrzucenie ustawy w całości złożyły kluby KO i Lewica, koła Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i PPS.
  • 4 listopada 2022 – Prace Komisji i przyjęcie projektu w Sejmie
    Posłowie w komisji rozpatrywali zgłoszone dzień wcześniej poprawki do projektu. Odrzucone zostały wszystkie poprawki opozycji. Projekt ustawy w niemal niezmienionej wersji wrócił do Sejmu, gdzie tego samego dnia głosami 230 do 220 został przegłosowany i przyjęty. 4 posłów wstrzymało się od głosu. Przyjęto tylko jedną poprawkę zgłoszoną przez PiS - by do organizacji, które nie będą wymagały opinii kuratora, dopisać Polski Czerwony Krzyż. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.
  • 7 listopada 2022 – rozpatrzenie projektu w Senacie
    Senat przekazał projekt do prac w komisjach senackich: Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
  • 17 listopada 2022 – prace i głosowanie w senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu
    Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu opowiedziała się za odrzuceniem nowelizacji ustawy o prawie oświatowym, regulującą m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także wprowadzającą zmiany w edukacji domowej. Nowela wzmacnia też nadzór kuratora oświaty.
  • 22 listopada 2022 – nowelizacja ustawy Prawo oświatowe była przedmiotem prac senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Po wysłuchaniu społecznym i ponad dwugodzinnej dysksusji Senat zagłosował za odrzuceniem projektu ustawy w całości (5 głosów za odrzuceniem, 2 przeciw).

Komentarze

Dodaj komentarz