Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika/Archiwum
Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika/Archiwum

Wróćmy na nasze podwórko. Priorytetem w przyszłorocznym budżecie Rybnika będzie kolejny etap budowy Drogi Regionalnej oraz walka ze smogiem i związane z nią termomodernizacje i wymiany źródeł ciepła. Kontynuowana będzie również rewitalizacja strefy śródmiejskiej, której głównymi elementami są Strefa Juliusza oraz Projekt Rzeczna, między innymi mieszkania przy ulicy Hallera czy też galeria sztuki. W Rybniku nadal będziemy stawiać na inwestycje związane z budownictwem komunalnym, a także na wdrażanie planu zrównoważonej mobilności miejskiej oraz przygotowywanie terenów inwestycyjnych.

Ciągle czekamy na uruchomienie projektów finansowanych ze źródeł europejskich. Przecież przed nami nie tylko Krajowy Plan Odbudowy, ale również Fundusz Sprawiedliwiej Transformacji, na którym Śląsk ma wiele zyskać oraz środki pochodzące z kolejnej unijnej perspektywy. Zatem mamy przed sobą trzy potężne źródła pieniędzy europejskich, ale nie możemy z nich korzystać, ponieważ mamy ogólnopolskie problemy z niezależnością sądownictwa, a także z praworządnością.

Zbudowanie budżetu miasta na 2023 rok w obecnych czasach drożyzny i wysokiej inflacji było poważnym wyzwaniem. Dodatkowo sprawy nie ułatwia polityka rządu, przez którą na przestrzeni ostatnich trzech lat straciliśmy dochody w wysokości 175 milionów złotych. Jednak udało się. Budżet został zbilansowany, a wydatki inwestycyjne pokazują moc potencjału naszego miasta. Jedną z najważniejszych zasad, jakie przyświecały twórcom budżetu, była kwestia kontynuacji najważniejszych inwestycji w Rybniku tak, by nie zahamować rozwoju. Czas pokaże, czy rozstrzygnięcia przetargowe i kwoty proponowane przez przedsiębiorstwa w nich startujące, pozwolą na realizację wszystkich zamierzeń. Wszak żyjemy w czasach dużych zawirowań na rynku komercyjnym, a sytuacja jest skomplikowana nie tylko dla nas wszystkich, dla osób fizycznych, ale również dla samorządów i firm.

2

Komentarze

  • Do zaadoptuj psa 07 grudnia 2022 10:05Zrodził mi sie pewnego dnia pomysł jak schroniska zwierząt mogly by zdobyc potrzebne srodki na prowadzenie dzialalnosci.Czesto jezdze ze swoim pupilem po naszym kraju ,nocuje w hotelach, domach wczasowych,itp, a w wielu z nich pobieraja ogromne tantiemy za nocleg pieska przy właścicielu .Domyślnie sie juz. To nie fer/pley kasowac az tyle za pobyt czesto spokojnych zwierzat z właścicielem w tych miejscach. Nieraz duzo wiecej niz w zachodnich krajach,fe, nieskromnie ale rozumiem, troszke rozumiem tyle ze to wlasnie schroniska powinny od tego typu uslug otrzymywac 70% kwoty z tych domow noclegowych. Nalezy sledzic hotele, osrodki wypoczynkowe itp kasujace takie uslugi i zwracac sie do nich o przyzwoite dzielenie sie zyskami od tych nieprzyzwoicie wysokich oplat.Czy mam jeszcze cos dodac?
  • Frajerzy 24 listopada 2022 12:27Nieprawda ,Tych co nic nie mają nie dotyka i Im to wisi,Tym co mało mają ,raczej pomaga bo Im rzad dodaje pelne 14stki nawet jak się w zyciu obijali, PREZESOM i VIPOM też nie szkodzi gdyz sobie w ubiegłym roku uchwalili Ustawe o godnych płacah VIPÓW w RP. Donald Tusk dostaje dwie Emerytury jedna za premierowstow ,druga za bycie Jełopem (Słoneczkiem Peru) w UNii choć każda zona zmarłego męża musi zrezygnować ze swojej jezeli chce po męzu,corka Donalda dostała w ramach tarczy 18000 zł ,zięć 150000 zł i kupił jej torebke ze skóry krokodyla za 30000 zł ,syn Donalad dostał 40000 zł mimo jak przekazaly media przed Covidem wykazywał same straty od kilku lat a po kowidzie zamiast utrzymać miejsca pracy zatrudnił się w UM Gdańsk i to od razu jako specjalista od autek. Kto na to robi?

Dodaj komentarz