Leszek Iwulski
Leszek Iwulski

Przychodzą mrozy, więc powietrze niestety robi się coraz bardziej zanieczyszczone, ponieważ pomimo uchwały antysmogowej zostało jeszcze sporo kopciuchów, które powodują niską emisję. Smog jest bardzo poważnym problemem w naszym kraju, a w szczególności w naszym regionie. To zanieczyszczenie powietrze wynikające z działalności człowieka. W naszych warunkach jest to przede wszystkim wysoce szkodliwa mieszanina tlenków węgla, siarki, azotu i pyłów PM 10 oraz PM 2,5 oraz rakotwórczego benzoalfapirenu. Ocenia się, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż 36 to miasta w naszym kraju. Na Śląsku podstawową przyczyną powstawania smogu jest palenie złej jakości węglem, śmieciami w kotłach starego typu. Niska emisja jest powiązana przede wszystkim z domami jednorodzinnymi. W Rybniku na prawie 11 tysięcy pieców opalanych węglem ponad 10 tysięcy znajduje się w mieszkaniach tego typu. O tym jak niebezpieczny jest smog powiedział nam jeden z biegaczy, który zauważył, że:

- Biegałem wieczorem. Było mglisto. Czułem jak coś gryzie mnie w gardło. Zacząłem kaszleć i pluć czarną flegmą -

Taka sytuacja nie jest czymś zaskakującym. Smog powoduje skrócenie długości i jakości życia przede wszystkim poprzez ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego i układu krążenia. Jest także rakotwórczy. Naukowcy są zdania, że rocznie niska emisja może przyczyniać się do śmierci prawie 50 tysięcy Polaków. Dla porównania na polskich drogach w wypadkach samochodowych ginie rocznie trzy tysiące osób. Taka negatywna skala zjawiska sprawia, że wszystkie miasta naszego regionu wdrażają politykę niskoemisyjności. Z zanieczyszczeniem powietrza walczą zarówno duże miasta powiatowe, jak i niewielkie gminy wiejskie. W Rybniku system walki ze smogiem opiera się na trzech filarach, Po pierwsze prowadzone są szerokie akcje informacyjne czym jest smog i dlaczego jest niebezpieczny dla wszystkich mieszkańców miasta. Po drugie miasto oferuje dotacje na wymianę starych pieców na nowe, ekologiczne, bardziej przyjazne dla środowiska. Po trzecie wreszcie istnieje system kar dla tych, którzy trują swoich sąsiadów. W tej pierwszej kwestii Rybnik był pionierem w Polsce stawiając na kampanię billboardową pod hasłem"Gańba" i "Nadchodzi Błękit". W każdej dzielnicy zamontowane zostały czujniki jakości powietrza. To dzięki nim do szkół i przedszkoli nadchodzą powiadomienia, gdy jest ono złe.

.- Dzieci wchodząc do placówek uczyły się sprawdzać jakość powietrza przy pomocy prostych oznaczeń kolorami. Chodziło o zwiększanie świadomości dzieci i dorosłych, że w dni z przekroczeniem norm jakości powietrza nie wolno wychodzić na zewnątrz –

mówi Agnieszka Skupień rzeczniczka urzędu miasta.

Rybnik postawił także na dotację do wymiany kopciuchów w ramach programu „Czyste powietrze”. Wsparcie otrzymują ci, którzy chcą wymienić swoje źródło ciepła na inne, nieoparte na węglu. Miasto stara się wdrożyć politykę niskoemisyjności również na własnych zasobach. Na 187 budynków instytucji takich jak MOSiR, domy kultury, urzędy, szkoły, przedszkola, OSP tylko 8 ma jeszcze ogrzewanie węglowe. W pozostałych zawitało już ogrzewanie gazowe, ciepło systemowe, lub ogrzewanie na biomasę. Ważnym elementem walki ze smogiem jest także wymiana starych pieców w zasobach mieszkaniowych miasta, które przecież liczy sobie ponad cztery tysiące lokali. Do końca tego roku planuje się wymienić ponad 500 kopciuchów na nowe źródła ciepła (do połowy roku wymieniono już 325 takich urządzeń). Prowadzone są także procesy kompleksowych termomodernizacji budynków. Ogromna część środków przeznaczonych na to przedsięwzięcie pochodziła z Unii Europejskiej.

- Pozyskaliśmy dofinansowanie na 18 projektów w ramach RPO i POIIŚ o wartości ponad 163 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło prawie 118 mln zł. W ramach wiązki poddano kompleksowej termomodernizacji 31 budynków użyteczności publicznej oraz 100 komunalnych budynków wielorodzinnych, wymieniono węglowe źródła ciepła w 1 800 mieszkaniach komunalnych –

powiedziała nam rzeczniczka magistratu.

   

Komentarze

Dodaj komentarz