Powiat Wodzisławski
Powiat Wodzisławski

Jeszcze nie pojawiły się pierwsze śniegi, a już trwają przygotowania do nadchodzącej akcji „Zima”. Powiatowy Zarząd Dróg ma pod swoją opieką trasy o łącznej długości ponad 200 kilometrów. Zlokalizowane są one w czterech gminach miejskich, czyli w Wodzisławiu, Pszowie, Rydułtowach oraz w Radlinie i w pięciu gminach wiejskich: w Marklowicach, Lubomi, Godowie, Gorzycach i Mszanie. Nie we wszystkich jednak miejscowościach będziemy mogli zobaczyć w działaniu sprzęt PZD. W Radlinie Zimowe utrzymanie dróg przejął na siebie bowiem tamtejszy urząd miasta. Odśnieżanie miejscowych chodników zadbają własnym sumptem także Godów, Gorzyce, Wodzisław oraz Lubomia. W podstawowym arsenale do walki ze śniegiem PZD ma pięć opłużonych samochodów ciężarowych z piaskarko – solarkami, jeden opłużony ciągnik z rozrzutnikiem do zwalczania śliskości oraz ładowarkę kołową. Jeśli warunki będą trudniejsze niż zakładano do akcji mają dodatkowo wkroczyć cztery samochody ciężarowe wyposażone w pługi, dwie koparko – ładowarki oraz opłużona piaskarko-solarka.

Pracownicy zarządu dróg całodobowo monitorują sytuację meteorologiczną i warunki na drogach, które są w utrzymaniu powiatu. Wszystkie informacje dotyczące ewentualnych utrudnień na trasach regionu będą na bieżąco podawane w komunikatach, które będzie można śledzić za pośrednictwem lokalnych mediów. Dodatkowo uruchomione zostaną dwa całodobowe telefony (stacjonarny 324517507w. 25 i komórkowy 508114 717), pod którymi można zgłaszać swoje interwencje dotyczące zimowego utrzymania dróg.

Wojciech Raczkowski ze starostwa powiatowego w Wodzisławiu apeluje ponadto:

- Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt zimowego utrzymania dróg jest odśnieżanie i zwalczanie śliskości jezdni. Pojazdy te, wyposażone w żółte, błyskowe oświetlenie ostrzegawcze mogą powodować chwilowe utrudnienia na drodze przez to że, poruszają się wolno i są szerokie, jednak zostawiają za sobą drogę odśnieżoną i bardziej bezpieczną. Apelujemy zatem do kierowców o przepuszczanie i udzielanie pierwszeństwa pojazdom zimowego utrzymania dróg. Niejednokrotnie zdarzają się też przypadki parkowania pojazdów na poboczach lub wręcz na jezdni w sposób uniemożliwiający przejazd pługów odśnieżających drogi, dlatego prosimy kierowców o zwracanie szczególnej uwagi, gdzie pozostawiają pojazd oraz o nieblokowanie dróg w tym okresie

Komentarze

Dodaj komentarz