P. Bukartyk
P. Bukartyk

Wyróżnienia trafiły do osób związanych z Rybnikiem, które wywarły duży wpływ na rozwój działalności kulturalnej w mieście. Nagrody przyznał prezydent Piotr Kuczera, po wybraniu laureatów na podstawie oceny całokształtu ich działalności, a także osiągnięć artystycznych. Każda z nagród wynosi 10 tys. złotych.

Jedną z nich otrzymał Alojzy Szwachuła, prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego miasta Rybnika. Przyczynił się on m.in. do tego, aby dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, za to przeistoczyła się w ważny element architektury przemysłowej, który rozsławia dziedzictwo przemysłowe Rybnika - informuje magistrat. 

Marian Wolny, od 1984 roku przewodzi Miejskiej Orkiestrze Dętej „Rybnik”, jest również dyrektorem Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach, z okazji jubileuszu 40-
-lecia swojej pracy dyrygenckiej, również został uhonorowany. Jest on też pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych "Złota Lira". W tym roku orkiestra obchodziła swoje 75-lecie, przez cały ten czas koncertuje podczas największych imprez w Rybniku i reprezentuje miasto na festiwalach oraz konkursach zagranicznych. Realizuje także coroczny cykl koncertów świąteczno-noworocznych z gwiazdami, które rokrocznie przyciągają pasjonatów muzyki do miasta.

Zespół Edukacyjno-Artystyczny "Przygoda" z okazji jubileuszu 50-lecia swojej działalności. Zespół, propaguje najlepsze wzorce tańca ludowego. Od początku istnienia pokazuje wysoki poziom oraz ambitny repertuar. Formacja ma na swoim koncie szereg wyróżnień krajowych, a także międzynarodowych, cały czas angażuje się w społeczno-kulturalne życie Rybnika.

Ta wyjątkowa nagroda ma swoją długoletnią tradycję, jest przyznawana od 1992 roku.  ​​Do tej pory wyróżnienia trafiły do 154 osób indywidualnych i 52 zespołów. 

Komentarze

Dodaj komentarz