post image
Śląskie. Pozytywna energia

19 października br. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt programu "Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027" i przekazał go do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, aby ten go zaopiniował. Ostatecznie Ministerstwo uczniło to 24 października, a tego samego dnia Zarząd Województwa podjął uchwałę przyjmującą projekt programy w wersji 1.1. Następnego dnia Województwo Śłąskie zamknęło etap negocjacji programu. Teraz na ostateczną akceptację oraz decyzję musi podjąć Komisja Europejska.  

Województwo śląskie będzie nowoczesnym regionem europejskim o konkurencyjnej gospodarce, będącej efektem odpowiedzialnej transformacji, zapewniającym możliwości rozwoju swoim mieszkańcom i oferującym wysoką jakość życia w czystym środowisku. Wizja rozwoju województwa doprowadzi do wykreowania regionu o nowym, pozytywnym wizerunku, który będzie zajmował istotną pozycję w procesach rozwoju Europy - czytamy w strategii programu.

Zakończyliśmy ważny etap prac nad kształtem programu regionalnego, który jest drogowskazem dla rozwoju regionu z udziałem 5 miliardów euro, wynegocjowanych z budżetu UE na lata 2021-2027. Projekt programu, wypracowany i wysłany do Komisji, to efekt wielomiesięcznej pracy nad wynegocjowaniem obszarów i zasad wsparcia. Szczególnym dla nas w tej perspektywie jest nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który stanowi największy wkład finansowy do programu. Już dzisiaj zapraszam Państwa na symboliczne otwarcie nowego programu, któremu będzie towarzyszyła dyskusja o bardzo ważnym dla nas aspekcie, tj. transformacji regionu i wyzwaniach, jakie niesie w związku z Europejskim Zielonym Ładem. Zapraszam do udziału w konferencji, która wprowadzi nas do wdrażania nowej perspektywy finansowej 2021-2027” – zapowiedział marszałek województwa Jakub Chełstowski.

8 grudnia 2022 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach dla zainteresowanych pozyskaniem wsparcia z Funduszy Europejskich odbędzie się specjalna konferencja inaugurująca program. Pierwsze nabory planowane są już w pierwszym kwartale 2023 roku. 

Konferencja składać się będzie z 3 półtoragodzinnych paneli dyskusyjnych o różnej tematyce:

  1. Najważniejszych wyzwaniach Europejskiego Zielonego Ładu;
  2. Odpowiedzi regionów na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście zagadnień społeczno-gospodarczych;
  3. Transformacji województwa śląskiego (wyzwania i propozycje rozwiązań transformacyjnych).

Wydarzenie odbywać będzie się w formie hybrydowej. Dla zainteresowanych uczestnictwem stacjonarnie konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Cała konferencja będzie także transmitowana na żywo na stronie rpo.slaskie.pl od godz. 9:30. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedstawiciele europejskich regionów węglowych, przedstawiciele strony rządowej i samorządowej w Polsce, a także reprezentanci regionalnych instytucji naukowych, partnerzy społeczni i gospodarczy.

Komentarze

Dodaj komentarz