freepik.com
freepik.com

Od 1 stycznia 2021 roku regulacje związane z Tarczą Antykryzysową – pakietem przygotowanych przez rząd, który miał chronić państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa – wprowadziły obowiązek informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawieranych umowach o dzieło (m.in. dane zamawiającego i wykonawcy, przedmiot dzieła). Zgłoszenia umowy można dokonać wypełniając formularz RUD. Na złożenie informacji do ZUS przedsiębiorcy mają 7 dni od dnia zawarcia umowy. Zwolnieni z obowiązku są przedsiębiorcy, którzy umowę o dzieło zawarli z własnym pracownikiem lub z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, która złożyła oświadczenie, że realizowane w ramach umowy dzieło wchodzi w zakres prowadzonej przez nią działalności.

– W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku przekazano do ZUS 853,6 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 1,27 mln umów o dzieło. W porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano wzrost składanych formularzy RUD o 8 procent, a liczby zawieranych umów o dzieło o 6,5 procent. Dzięki rejestrowi wreszcie wiemy, ile w Polsce zawarto umów o dzieło, z kim oraz w jakich branżach. To nieocenione informacje dla państwa. Na pewno będą one pomocne do budowania polityki gospodarczej i tej związanej z rynkiem pracy – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Najwięcej umów o dzieło wykonują mężczyźni. To największa grupa wykonawców umów cywilnoprawnych. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat. Ponad 5 proc. wszystkich umów były zawierane z cudzoziemcami. Najczęściej, bo aż 41 proc. byli to obywatele Ukrainy, co nie dziwi z racji na rozpoczętą 24 lutego 2022 roku inwazję przez Federację Rosyjską. Rzadziej, bo 14,7 proc. byli to obywatele Białorusi. Na trzecim miejscu są Niemcy z 4,3 procent. Najwięcej osób wykonujących umowy cywilnoprawne pracowało w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”.

Komentarze

Dodaj komentarz