freepik.com
freepik.com

Owsica u dzieci

Dzieci są to grupą społeczną, u której ryzyko zakażenia się owsikami jest najwyższe. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze – często przebywają w dużych grupach rówieśniczych w szkole czy przedszkolu. Po drugie – rzadko przestrzegają zasad higieny, które są naturalne dla większości dorosłych. Te dwa czynniki sprawiają, że to właśnie u dzieci najczęściej diagnozuje się owsicę.

Czym są owsiki?

Owsiki to małe nicienie, które zamieszkują jelito grube człowieka. Dostają się tam drogą pokarmową lub wziewną – możemy połknąć jaja owsika np. przez brudne ręce czy nieumyte owoce lub wciągnąć je do organizmu wraz z kurzem.

Pasożyty te łatwo się przenoszą, dlatego należy skrupulatnie przestrzegać zasad higieny, by się przed nimi uchronić. Jeśli jeden domownik jest zakażony, ryzyko przetransportowania jaj na innych jest bardzo wysokie.

Jak stwierdzić zakażenie?

Żeby stwierdzić zakażenie owsicą, często wystarczy po prostu obserwować objawy. Jeśli u dziecka pojawiły się bóle brzucha, silny świąd okolic odbytu, szczególnie w nocy, oraz złe samopoczucie, a w kale widoczne są niewielkie, białe niteczki – najpewniej mamy od czynienia z owsicą.

W razie potrzeby można udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie badania – posiew lub analizę kału. Procedury te pozwalają potwierdzić lub wykluczyć schorzenie.

Leczenie owsicy

Jeśli mamy już diagnozę, pora przejść do leczenia. Na szczęście jest ono dość proste. Należy zakupić w aptece lek z substancją czynną – pyrantelem. Dawkowanie jest szczegółowo rozpisane na ulotce. Co ważne, kurację należy powtórzyć po dwóch tygodniach, by pozbyć się wszystkich owsików w różnych fazach rozwojowych. Odpowiednie dawkowanie pyrantelu jest niezwykle istotne i będzie się różnić w zależności od wieku i wagi osoby leczonej.

Elementem kuracji jest również skrupulatne przestrzeganie zasad higieny. Po pierwsze – częste mycie rąk. Nie wkładajmy dłoni do buzi, przed posiłkiem i gotowaniem koniecznie umyjmy ręce. Należy też dokładnie posprzątać całe mieszkanie, odkazić wszystkie powierzchnie, wyprać tkaniny, zmieniać pościel, ręczniki i bieliznę każdego dnia. Tylko w ten sposób będziemy w stanie pozbyć się jaj, które mogą zalegać na różnych powierzchniach w naszym domu.

Komentarze

Dodaj komentarz