Materiały prasowe
Materiały prasowe

Autor jest jednym z najpopularniejszych polskich prozaików. Jest autorem głośnej powieści „Morfina”. Niezwykłą sławę przyniosła mu książka „Król”, która została przeniesiona na telewizyjne ekrany jako serial. Za swoją twórczość został wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. nagrodę Kościelskich. Był nominowany do NIKE, a w 2013 r. został laureatem Paszportu Polityki. Oprócz prozy Twardoch doskonale radzi sobie również w świecie dramatu. Jednym z przykładów jego talentu jest utwór „Byk”. To monodram, którego głównym bohaterem jest Robert Mamok (grany przez Roberta Talarczyka), który na scenie posługuje się dwoma językami – polskim i śląskim. Sztuka jest wstrząsającym zapisem wewnętrznej walki człowieka, który zmaga się z wielopostaciowością swojej tożsamości (zarówno klasowej, jak i etnicznej). Mamok to mężczyzna po pięćdziesiątce. Jest rozwodnikiem, którego życie w osobiste w dużej mierze determinowane jest przez traumy doświadczane w dzieciństwie.

 

Jeden z internetowych recenzentów napisał, że: - Dzieło jest nasycone emocjami, wręcz nie da się przeczytać utworu i pozostać obojętnym na tekst. Ukazane jest również, jak na jednostkę wpływają przodkowie. Wychowanie potomka ma wpływ na to, jak potoczy się życie dziecka. Robert kondensuje w sobie każdy czyn jego przodków. Postać wspomina czasy dzieciństwa, w których kontrastują się ze sobą miłość i żal. Utwór jest wyjątkowym doświadczeniem.

Reżyserzy do współpracy zaprosili twórcę prestiżowych scenografii filmowych Marcela Sławińskiego („Ida”, „Zimna Wojna”, „Jesteś bogiem”, „W ciemności”) oraz kompozytora Aleksandra Nowaka, autora muzyki operowej m.in.: do „Ahat ilī – Siostra bogów”(libretto: Olga Tokarczuk), „Drach. Dramma per musica”, „Pokora. Dramma giocoso” (libretta: Szczepan Twardoch).

 

autor: LI

Komentarze

Dodaj komentarz