Marek Pietras

W pierwszej rundzie zmagań o mistrzostwo II ligi grupy C – koszykarze z Rybnika wygrali osiem meczów, a siedem przegrali, co dało im na półmetku sezonu 7. miejsce w ligowej tabeli. Na inaugurację zmagań 2022/23 podopieczni Jakuba Krakowczyka zmierzyli się na wyjeździe z rezerwami GKS-u Tychy i zwyciężyli 84:73. W sobotę, 7 stycznia obie ekipy zmierzyły się w meczu rewanżowym. Patrząc tylko na tabelę, faworytem tej potyczki wydawali się być rybniczanie. Z drugiej strony przerwa świąteczno-noworoczna często niezbyt dobrze wpływa na formę sportowców.
Mecz rozgrywany w rybnickim ekonomiku bardzo dobrze rozpoczął się dla miejscowych, którzy dość zdecydowanie wygrali inauguracyjną kwartę. W drugiej gra rybniczan jednak się zacięła. Pudłowali w rzutach z dystansu, mieli także problemy z rzutami wolnymi. Na przerwę obie ekipy schodziły przy wyniku 38:32 dla przyjezdnych. Po zmianie stron zespół z Rybnika szybko wyrównał i zbudował sobie kilkupunktową przewagę, którą roztrwonił jednak w ostatniej części gry. Na minutę przed końcem meczu goście prowadzili jednym punktem. 33 sekundy przez ostatnią syreną skuteczną dobitką popisał się Maciej Krakowczyk i to dało jednopunktowa wygraną gospodarzą, chociaż tyszanie mogli jeszcze w ostatnich sekundach odwrócić losy rywalizacji. Tak się jednak nie stało i MKKS zanotował dziewiątą wygraną w sezonie.
O kolejne ligowe punkty zespół z Rybnika powalczy w sobotę, 14 stycznia. Wtedy to zagra w Przemyślu z miejscowymi Niedźwiadkami.

Jakub Krakowczyk, trener MKKS-u

Bardzo mocno odetchnąłem po ostatniej syrenie w tym meczu. Rzut na naszą przegraną wisiał w powietrzu, wykonywał go dobry strzelec z Tychów, więc miał prawo wpaść. Taka wygrana z jednej strony cieszy, z drugiej to taki zimny prysznic. Rywal zagrał dobry mecz, różnicę zrobili zawodnicy ściągnięci z I ligi. My mieliśmy fajny początek spotkania, zacząłem rotować składem, nasi zmiennicy dzisiaj zagrali trochę słabiej i przeciwnik uwierzył, że może dziś powalczyć o zwycięstwo. W zeszłym sezonie mieliśmy siedem porażek jednym punktem, w tym jesteśmy na plusie jeżeli chodzi o wygrane i przegrane 1 pkt. Czegoś się więc nauczyliśmy. Walczymy o jak najwyższe miejsce przed play off, bo to daje lepsze rozstawienie.

Marcin Kosiorowski, zawodnik MKKS-u
Cieszy, ze nowy rok zaczynamy od zwycięstwa. To fajny impuls. Można powiedzieć, że od początku kontrolowaliśmy ten mecz. Później jednak wkradło się jakieś rozluźnienie i rywal cały czas był blisko. Ostatecznie wszystko rozstrzygało się w zaciętej końcówce. Można powiedzieć, że byliśmy faworytem tej potyczki, ale to nas nie zwalnia z koncentracji. Nie możemy myśleć, że ktokolwiek odda nam mecz bez walki. Zawsze trzeba grać swoją najlepszą koszykówkę. Takie zwycięstwo wiążą się z dużą ulgą, oczywiście lepiej byłoby wygrać spokojnie. Trener w przerwie nie miał do nas pretensji, analizowaliśmy wspólnie pierwszą połowę i wyciągaliśmy wnioski.

Piotr Kawczyński, zawodnik MKKS-u
To było bardzo trudne starcie, rywal mocno się postawił. Najważniejsze, że udało się wygrać, chociaż tylko jednym punktem. Osobiście czułem się wypoczęty, co na pewno pomaga w grze. Zespół z Tychów specjalnie nas niczym nie zaskoczył. Wiedzieliśmy, co będę grali. Nie wiem dlaczego zagraliśmy tak słabo w II kwarcie. Trzeba to przeanalizować i walczyć o zwycięstwa w kolejnych spotkaniach. Teraz czas, aby się trochę pocieszyć z pierwszej wygranej w nowym roku.

MKKS Rybnik – GKS II Tychy 70:69 (20:13, 12:25, 26:13, 12:18)