Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Początek nowego roku to czas podsumowań, planów na najbliższe dni i miesiące, ale także rozliczania podatków. Kto z nas lubi płacić podatki? Pewnie nikt, ale płacić je trzeba. Wydawałoby się, że ta urzędowa konieczność nie jest powiązana z żadnym aspektem filantropii, a jednak…

Obecnie w rozliczeniach rocznych dochodów uzyskanych za poprzedni 2022 rok będzie można dysponować większym niż do tej pory procentem naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nie zapomnijmy, że teraz będziemy mogli przekazać 1,5 procent naszych podatków. Właściwie jednak, dlaczego warto to robić?

Może się wydawać, że 1.5 procenta nie jest specjalnie oszałamiającą kwotą - nic bardziej mylnego. Dla organizacji pożytku publicznego, które na co dzień zmagają się z różnymi wyzwaniami, każda złotówka ma znaczenie. Dodatkowo ta forma pomocy rozwija ideę społeczeństwa obywatelskiego, które jest wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka. Udowodniliśmy to już wielokrotnie podczas ostatnich kilku trudnych miesięcy. Egzamin z dobroczynności zdajemy celująco, zresztą liczby mówią same za siebie. W 2021 roku dzięki akcji przekazywania procenta swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego przeznaczyliśmy ponad 1 miliard zł. Co prawda, to w dalszym ciągu dużo mniej niż rząd PiS rozdaje na swoją propagandową telewizję (2,7 mld zł w 2023 roku), ale tendencja jest wzrostowa. Wierzę również, że to pozytywne zjawisko, które będzie przybierać na sile z roku na rok.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest dowolność. To Państwo decydujecie, na co konkretnie zostanie przeznaczona ta kwota. Hospicja, ochotnicze straże pożarne, ośrodki wspierające ludzi w walce z uzależnieniami, różne towarzystwa ochrony zwierząt czy miłośnicy lokalnej tradycji i historii. Wybór jest ogromny, dlatego, że wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się działania rządu, czy to przez zaniedbania, czy przez niekompetencję, z pomocą spieszą organizacje pozarządowe.  Kolejną istotną zaletą przekazywania 1.5 procenta jest możliwość weryfikowania działalności wspieranej przez nas organizacji, które w rzetelny sposób prowadzą roczne sprawozdania z podejmowanych inicjatyw i przeprowadzanych projektów. Ta forma pomocy nie obciąża dodatkowo naszych domowych budżetów – pieniądze ściągane są z kwoty, którą i tak musimy zapłacić do urzędu skarbowego.

Nie ma przesady w twierdzeniu, że przekazywane przez Państwa 1.5 procenta może uratować komuś życie. Przykładem tego są rozmaite zbiórki na kosztowne terapie i leczenie, które często przekraczają możliwości finansowe statystycznego mieszkańca naszego kraju. Za przykład mogą posłużyć dzieci, które toczą nierówny bój z SMA – rdzeniowym zanikiem mięśni. W całym kraju trwają zbiórki dla 27 dzieci dotkniętych tym schorzeniem, niezakwalifikowanym do refundacji kosztownego leczenia. Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu pozostaje głuche na apele rodziców, bliskich, lekarzy oraz polityków opozycji, którzy podnoszą ten problem w Sejmie. Sam również interweniowałem w tej sprawie w ministerstwie i u premiera.

Raz jeszcze zachęcam, kierując się lokalnym patriotyzmem, do przekazania 1.5 procenta dla organizacji pożytku publicznego z Państwa miejscowości. Wielokrotnie przekonałem się o tym, że mieszkańcy naszego regionu mają ogromne serca, wierzę, że również tym razem przekażecie Państwo 1,5 procenta w słusznej sprawie!

21

Komentarze

 • nafal Damian 17 stycznia 2023 21:55Syn Tuska, córka Kasia,ziec Tuska napewno zaglosuja tez na PIS bo robotnicy napewno nie,chlopi tez nie ,Oni juz pieprza uczciwa prace i PIS.Ich oszczednosci tez szlag trafił.
 • Damian 17 stycznia 2023 21:51No coz trudno aby po tym co wyprawia PIS z finansami powtarzajac to co robili komunisci,po tym jak okradaja ludzi z oszczednosci ,po tym jak stary ramor pieprzy o em.stazowych ze narodu nie stac,po tym jak kazdy pijak jest przeszczesliwy i smieje sie z pracujacych ,jak Kaczynski chce niegospodarnie rozdawac mieszkania socjalne ,trudno aby jeszcze glosowac na nienormalny PIS ale moze menele pujda na nich glosowac,przecie maja za co?
 • Lolik 17 stycznia 2023 18:35POsel Gadowski jest prze szczęśliwy ze tyle pozytywnych komentarzy i napewno liczy ze jego partia PO będzie miała większe poparcie niż 100% i wtedy już rządzenie będzie piękne
 • Jano 17 stycznia 2023 13:32Prezes NBP powinien być wyprowadzony i to jest jedno z czym sie z Tuskiem zgadzam. Obydwoje w jednej celi razem z Balcerowiczem. Obydwoje oszwabili spoleczeństwo z oszczednosci .
 • Potr 17 stycznia 2023 11:11Problem w tym ze PIS to sami jak sie okazuje nieuczciwi przebierancy a nie policjancji. Oni juz sie cieszą przez infacje spoleczenstwo; idzie pieszo. Ale Oni rzad na odmowę ane zadbali o siebie spec ustawą o urealnieniu dochodow osób kierujacych panstwem .Oni już mają ,reszta to wyrobnicy.
 • Joko ON 16 stycznia 2023 17:26Należy czy nie należy jak to krzyczą politycy PO KONSTYTUCJA a tam pisze ze równo upewnienie jest w państwie pis ze niechęć od PiS ale muszę bo się należy takim jak Donek i jego juniorzy kasy nigdy mało Donek tez już emeryturkę ma i takom ze ho ho tak wiem maklerzy mu się bo się Chopina na tyrał w tej UE
 • Biedaczek 16 stycznia 2023 15:22Syn Tuska dostał ćwierć miliona od rządu PiS! Prawda wyszła na jaw. Ale się porobiło! 2020-12-04 21:09 likp Donald Tusk z synem Michałem Autor: Marcin Gadomski Donald Tusk z synem Michałem Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to jednak taka jest prawda. Mimo że Donald Tusk od co najmniej 15 lat należy do najbardziej zajadłych krytyków PiS, to jego syn dostał od rządu tej partii ponad ćwierć miliona złotych! Michał Tusk w rozmowie z Wirtualną Polską sam ujawnił, na co przeznaczył taką fortunę. Środki dla syna Tuska wypłacone zostały w ramach tzw. Tarczy Finansowej i pochodziły z Polskiego Funduszu Rozwoju. Ale się porobiło! Czy uważacie, że Michał Tusk powinien przyjąć te pieniądze?
 • Biedaczek 16 stycznia 2023 15:20a co nieprawda?czytaj ...https://polityka-se-pl.cdn.ampproject.org/v/s/polityka.se.pl/wiadomosci/donald-tusk-syn-tuska-tarcza-finansowa-aa-TxMj-6nBZ-wsCC.html?amp_gsa=1&_js_v=a9&format=amp&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#amp_tf=Od%3A%20%251%24s&aoh=16738787388889&csi=1&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&share=https%3A%2F%2Fpolityka.se.pl%2Fwiadomosci%2Fdonald-tusk-syn-tuska-tarcza-finansowa-aa-TxMj-6nBZ-wsCC.html
 • Owsiaczek 16 stycznia 2023 15:10Jak tak czytam te wypociny jarzabkowski czy jakoś tak to widać ze i Kasia i zięć donka dostali za mało i dlatego Donek chce wyprowadzić preaezesa NBP i wziąć reszta siema jarze….
 • Stefan Jarzabkowski 16 stycznia 2023 07:50do Tusek: Pieniedzy nie ma i nie bedzie oswiadczyl Tuskowy Minister Finansow". My sie smialismy w TV z Niego ",jak to przeciez PIS tak te mafie." Tyle ze Rostowskiemu nie przyszlo do glowy drukowac Bilety NBP, rozdawac aby kupowac glosy najczesciej nierobom lub cwaniakom ukrywajacym dochody ,a pozniej co bylo prekursorem oglosic zajeb inflacje i jeszcze zwalic wszystko na wojne. Kto wiec doprowadzil do tej ogolnej biedy trwoniac oszczednosci spoleczenstwa.Z czego i dlaczego córka Tuska dostala 18000zl w ramach tarczy,ziec 150000zl,ktory potem z król dyla kupil Kasi torebke za 30000zl,syn Tuska 40000zl po niewaz lubil autobusy i nastepnie zatrudnil sie w UM Gdansk ,nieutrzymal swojej dzialnisci.Czyz nie byla to przykrywka aby wielu z dojsciami sami mogli brac a opozycji z PO zamknac pysk..Posel PIS Poznan ...Kto to wszystko sfinansowal -Kaczynski,Morawiecki,Rzad,PIS…?!nie,nie to z naszych oszczednosci dlugie lata zbieranych a ukradzionych inflacja przez rozdawnictwo.
 • Tusek 15 stycznia 2023 21:52Szybko zaczynasz gościu kampanie wyborczą odpowiecie mi czy te schorzenia które wymieniłeś w artykule zaczęły się od 2015 roku jak PiS przejęło władze czyżby rząd PO nie miał ministra zdrowia i nie mógł refundować tego schorzenia otóż nie chciał bo Pieniędzy nie ma jak mówił Wincent Rostowski choć ośmiorniczki zajadał WSTYC się Krzysiu
 • Rusek 15 stycznia 2023 21:27Proszę pozdrowić naszego człowieka w Warszawie pa PO
 • Szukamy oszczedności 15 stycznia 2023 12:32-osobne dokumenty prawa jazdy ,dowodu osobistego ,legit emeryta ,legit NFOZ ,legit EKUZ które wydają jak że często specjalnie zatrudniani do tych czynnosci członkowie rodzin posłów i senatorow i dlatego osobne.. Przecież to wszystko mogło by być w jednym druku ,a Pan szuka pieniędzy?-gdy tu tyle sie marnotrawi. Od czego Pan jest jako Poseł? ..jak nie od tego aby te praktyki niegospodarności ukrucić!
 • Alek 15 stycznia 2023 09:42Polska bedzie prawdziwie sprawiedliwym i demokratycznym krajem dopiero wowczas gdy znajdzie sie wladza z wolą karania ktora tych co politycznie ludzi wsadzali do więzień ,tych co podnosili wiek emerytalny mimo 45lat pracy zatrudnienia , tych co trwonili budżetowe pieniadze rozdając dla kupowania głosów wyborczych kazdemu komu wpadło im do łepetyny , czyniac tym samym dramatyczną inflacje i przez to okradając z wynagrodzeń oraz realnych oszczednosci wlasne spoleczenstwo ,tych co tworzyli OFE lub tez im podobne PPK zdjąc sobie sprawę ze i tak te pieniadze tam odkladne będą przez kolejne lata inflacją dewaulowane lub pójdą rozproszone na gaze prezesow z partii rządzących-rozliczy i ukara. . Do tego czasu Polska nie bedzie ani sprawiedliwym ani uczciwym narodem.,Czas skonczyc z tymi partyjnymi mafiami Polski.
 • Alek 15 stycznia 2023 09:22"Według szacunków 85 proc. społeczeństwa, które przejdzie na emeryturę za 20-25 lat, będzie mogła liczyć na najniższe świadczenia". -no i wiecej takich wiadomości w mas mediach to tym chetniej nie bedziemy placic skladek emerytalnych no bo i po co.? Ponadto albo inflacją albo wojną nas zalatwicie.
 • Mark 14 stycznia 2023 10:58Wezwania nie dostałem, ale i tak poszedłem do wojska. Oto co mnie spotkało”- pisze na jednym z portali pewien redaktor promując służbę.. … -Ja mu odpowiadam takze opowiescią ,- ja jak i wielu w moich czasach lat 80-90tych takze sluzylem lecz w zasadniczej .Pomijając to ze stale mnie później probowano szarpac na ćwiczenia, nie pozwalajac wyjechac za granice ,co kwartal meldowalem sie na WUKu bo niby cos stale chcieli i nie bylem w stanie nic zaplanowac to jeszcze próbowali mi wręczyć na raz wyobrazcie sobie az trzecia karte mobilizacyjną .Kuuzwa pierwsza to Niepokojowice ,druga równoczesne jako 10brygada węglowa czyli KWK Zifiowka-pamietacie?, trzecia gdzies pod Opolem . Kto to pojmie trzy naraz , trzeciej wziąć odmówiłem,druga opałem gdyz i tak w KWK pracowalem. W wojsku wykonalem limit skoków spadochronowych w warunkach bojowych i za to mialem miec podwojne przeliczenie okresu sluzby do emerytury . Ale minely lata i „mieso armatnie” jakm bylem ja , straciło -tak jak ustawa dając ten przywilej .Któryś kolejny późniejszy rzad stwierdzil, ,"pieniędzy nie ma i nie bedzie (Rostowski wiec nie byl pierwszy)", ale ze to byla i jest na to forsa dla zawodowych gdy dla zasadniczej nie ma., Zamiennie państwo tez juz trzeci raz miało kase lecz na urlopy górnicze do emerytury dla gornikow .Ot taka zamiana. Tak to jest uwierzyć politykom obojętne ktorej opcji. Chronic przed wrogiem Ich majatki , Dobrze ze w wojsku nie zostałam kaleką ,dopiero bym nie miał za co zyc. Niedowiarkom dodam ,ze na 26 z poboru uzupelniajacego wyszlo nas bez ciężkiego kalectwa fizycznego! okolo 17stu. Połamany kręgosłup ,zmiażdżona miednica,czy osobnik "golacy telewizor." -jawny świr. Reszta tez cos miala drobniej lecz przedewszystkim psychiczne ale tym sie nikt nie interesował po służbie. Ja szczególnie wierzgające nocą nogi i utracony słuch w zakresie wyso czestotl od huku granatników. Dla cywila osobowe papiery wojskowe byly tajne wiec oficjalnie Ci co wyszli w ramach terminu byli zdrowi.,Tyle dalo mi wojsko i pieprzone polskie rzady. Nic nie warte sa zapewnienia obojetnie ktorych rządów, za 30 lat beda one tyle warte co obecnie pieniadze tracące na inflacji w PPK. Ludzie nie wierzcie politykom te sami oszusci.
 • Piotr 14 stycznia 2023 10:35Czy zastanawiałeś sie kiedys Pośle jak wysokie mandat moze na Obywatela nałożyć organ władzy wykonawczej i gdzie jest granica max ich wysokości?! Konstytucja RP a szczególne istniejeacy w niej zapis w ktorym zabrania sie stosowania ukrytych podatków nakładanych na obywateli . Czyz mandat nie jest podatkiem karnym?! ...tyle ze obecnie nakładanym niezgodnie z tą Konstytucją ponieważ wysokosc tych karnych podatków reguluje właściwy minister a nie bezpośrednio Sejm .Tak ,tak gdyz tylko Sejm jest obowiązany i jedynie wg zapisu Konstytucji uprawniony jest ustalić kwoty wysokosci podatków w tym tych karnych zwanych mandatami. ...a jezeli minister wpadnie na pomysl mandatu 300 tys zł...?
 • Dobrze napisane-Jano 13 stycznia 2023 09:11Idż na wybory wybierz lub skreśl wszystkich , lecz pamietaj nie zostań bierny ,gdtz inaczej w statystyce wyborczej bedziesz powietrzem co Im wszystkim będzie bardzo pasowało. Kazdy z nich cos Tobie zabiera -dlaczego: ,gdyz Oni nigdy nie pracowali ciezko, i/ lub niebezpiecznie, i/lub fachowo, i/lub na okrągło z sobot oraz swiet, i/ lub dlugoletnio .Właśnie dlatego muszą na czyiś koszt żyć oraz funkcjonować gdyz wszystko w życiu kusi a wielu z Nich pragnie bez własnego trudu to wszystko posiąść
 • Dzuma Holera Czerwionka Aids 13 stycznia 2023 07:51Jeżeli chcesz stracić wiek emerytalny i pracować do konca zycia wybierz PO, jezeli chcesz stracić oszczędności oraz sile nabywczą Twojej pensji wybierz PIS, jezeli chcesz z kimś tej samej płci stracić cnotę wybierz SLD, jezeli chcesz utrzymywać bogatych obszarników wybierz PSL .Idż na wybory wybierz lub skreśl wszystkich , lecz pamietaj nie zostań bierny , wowczas w statystyce wyborczej bedziesz powietrzem co Im wszystkim będzie pasowało.
 • Piotr 12 stycznia 2023 11:20Alez Panie ,zapewniam Pana ze w Polsce pieniedzy jest az z nawiązkom na większość potrzeb . Niemożliwe powie pan, ja odpowiem ależ mozliwe ,trzeba tylko takich jak Pan niewidzących tych źródeł oderwac z posłowania a tu już jest problem.Podpowiem Panu skad. W pierwszej kolejnosci przeglad nadmiaru znakow drogowych i ekranow emisji halasowej ,ile to grup zainteresowanych na tym zarabia,infrastruktura drogowa i wsadzona tam kasa bez szacunku do podatnika.Darmowe studia bez obowiazku zwrotu pracą na terenie kraju.Spalanie biomasy w zakladach kopalnianych i jej wozenie z drugiej strony kraju a wywozenie tam wegla i spalanie tego w domach bez elektrofiltru.Brak definicji "biednego" i rozdawanie pieniedzy wszelkiej masci obibokom, Sluzba zdrowia bez dna poprawnych rozliczen kosztow czyli brak nazwijmy to Bankow Zdrowia, KRUS dla jakze czesto bardzo bogatych ,sanatoria ,przywileje do wczesnych emerytur ,fundowane urlopy górnicze bez obowiazku pracy na rzecz społeczności, tysiące ton papierow rozesłanych do każdego odbiorcy np pradu mimo akcji "chronimy las" .Panie gdzie sie Pan nie obrócisz wszedzie m arnowana kasa ale Pan popada w rutyne , nie widzisz!
 • Janusz 11 stycznia 2023 13:07Jest Pan od wielu lat Poslem .Do Pana obowiazkow względem obywateli jest takie kontrolowanie wladzy wykonawczej aby polityke karną i mandydatowa wladzy wykonawczej nie zamienic z polaczeniem niewlasciwych przepisow w nieuzasadnione tzw. "prawo drakonskie," oparte w podstepie na faktycznej glownie polityce fiskalnej.Do takich obecnie nalezą wprowadzone zapisy KD ze stwierdzeniami "zamierzajacy" itp.to samo dotyczy wiely nnych w tym przejazdow sluzowych przez glowne drogi dla rowerzystow i instalowanych samych przejsc dla pieszych..Mówimy o przepisach regulujących powszechne zachowania dnia codziennego, liczone w miliardach dziennie. W nowej sytuacji prawnej znaleźli się nie tylko obywatele, ale i osoby egzekwujące prawo, w tym policja, prokuratura i sądy. Właściwa wykładnia przepisów jest więc istotna dla wszystkich, bo każdy z nas jest czasami pieszym, a czasem kierowcą i codziennie bierzemy udział w tego typu sytuacjach, idąc lub jadąc do pracy, wracając ze szkoły, podczas spaceru czy urlopu....Celowe polowania na kierowcow w miejscach w ktorych najlatwiej popelnic nawet przy najwiekszej starannosci wykroczenie.Ich dpowiedzialnosc zarowno mandatowa ale i karna.Pominiecie rozwiazan wspolczesnych ktore w swojej naturze istnienia "wybaczaja" nieświadomy blad kierowcy tak aby nie doprowadzic do tragedii. Polowanie w miejscach skumulowanych zagrozen tylko po to aby ukarac holendearnymi wysoko mandatami.Czy mozliwe jest obecnie przejecha Polske aby nie zbankrutowac.Panie co Pan robi w tym temacie,gdzie Pan byl gdy to wprowadzali.Tch9rz Pana; oblecial aby powiedzie ja sie niegodze gdyz ten caly cyrk Kaczynski promowal.? Coz to ma wiec wspolnego z obecna Pana wypowiedzia.To proste ,kazdy sie broni jak moze.Skoro ja moge byc dzis,jutro ukarany taka drakonska kara to moze lepiej nie pomagac,nie dawac istotnych datkow na cele pomocowe i pieniadze zachowac na wypadek wtopy na drodze. Moze tak bedzie rozsadnie a skoro mamy tylu potrzebujących ,no coz Rzad teraz zgarnia to niech on daje, on ma obowiazek ustawowy ,my musimy sie bronic ,bronic egzystencji naszych rodzin gdyz nie ma nikogo kto wczesniej czy pozniej nie popelni przy nawet najlepiej zachowanej starannosci bledu szczególnie gdy mamy zgadywac czy niewidoczny "ma zamiar" czy moze bedzie kontynuowal droge dalej wzdłuż chodnika.Glupie prawo ,glupi rzadzacy , drakonskie prawo to drakonska obrona przed nim i rządzącymi

Dodaj komentarz