Archiwum Tauron
Archiwum Tauron

11 stycznia 2023 roku, Tauron wezwał Rafako do zapłaty kar umownych i odszkodowania w związku z wadami bloku 910MW w Jaworznie. Żądana kwota to ponad 1,3 mld złotych. Na zapłatę kary został wyznaczony termin 30 dni od daty otrzymania wezwania. W przypadku braku zapłaty kwot objętych wezwaniem, Tauron poinformował, że zamierza podjąć dalsze kroki prawne mające na celu zaspokojenie roszczeń względem Rafako.

Według zarządu Rafako, wystawienie noty jest bezprawne i całkowicie bezzasadne, a działanie to stanowi wyłącznie próbę poprawy fatalnej sytuacji finansowej Tauronu, kosztem Rafako. W specjalnym komunikacie zarząd Rafako poinformował, że rozpoczęcie prac nad wnioskiem o upadłość spółki uzasadnia „zaistnieniem stanu niewypłacalności”. W odpowiedzi na ten krok Tauron zaproponował dalsze rozmowy, a w poniedziałek 16 stycznia zostało zaplanowane spotkanie przedstawicieli obu spółek w siedzibie Prokuratorii Generalnej.

Awarie wynikają z błędów w projekcie?

Blok 910 MW miał być istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Niestety, często ulega awariom. Jak poinformował wiceprezes Tauron Wytwarzanie Wojciech Przepadło, od oddania bloku w listopadzie 2020 roku, wykonawca nie usunął 30 wad zgłoszonych w protokole przekazania. Na dodatek, w okresie gwarancji pojawiło się 80 nowych wad. Te także nie zostały usunięte. Według Wojciecha Przepadło, doszło do poważnych błędów projektowych, które miały wpływ na nietypowe awarie. Według Rafako awarie wynikają głównie ze spalania w kotle węgla nieznanego pochodzenia o parametrach niespełniających wymagań kontraktowych, a także wymagań stawianych dla paliwa przy tego typu obiektach energetycznych. Budowa bloku energetycznego pochłonęła ponad 6 mld złotych. 

Rafako nie otrzymało jeszcze wynagrodzenia

W połowie grudnia Rafako i Mostostal Warszawa skierowały do Tauronu żądanie gwarancji zapłaty 109 774 595,17 złotych z tytułu wynagrodzenia za budowę bloku. Ustalono termin czterdziestu pięciu dni od dnia doręczenia żądania na jego wykonanie. Jeżeli Rafako nie uzyskałoby żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym terminie, miał prawo do odstąpienia od umowy z winy Tauron Wytwarzanie ze skutkiem na dzień odstąpienia.

Konferencja prezesa Rafako

12 stycznia o godz. 13.00 zarząd Rafako na czele z prezesem Radosławem Domagalskim-Łabędzkim zorganizował konferencję prasową, podczas której odniósł się do wszystkich zarzutów przedstawionych przez Taurona oraz do otrzymanego wezwania. Rafako poinformowała, że jest gotowa na mediacje z Tauronem, oczekuje jednak "konstruktywnych propozycji".

Poniżej transmisja z konferencji:

Komentarze

Dodaj komentarz