pixabay.com
pixabay.com

Wzrost płac to efekt negocjacji przeprowadzonych z władzami miasta przez związkowców „Solidarności”. Konflikt o poziom płac w jednostkach samorządowych trwał od dłuższego czasu. Spory zbiorowe są prowadzone przez organizacje związkowe już od 2019 roku. Ostatecznie do porozumienia doszło w listopadzie 2022 roku. 

- To były trudne negocjacje. Walcząc o podwyżki, trzeba pamiętać, że muszą być one rozdzielone sprawiedliwie. Tymczasem znaczący wzrost płacy minimalnej sprawia, że pracodawcy szukają oszczędności na wypłatach pracowników, którzy mieli wyższe stawki, co prowadzi do zjawiska spłaszczenia wynagrodzeń. To poważny problem nie tylko w jednostkach samorządowych, ale w całej, szeroko pojętej sferze budżetowej. Budzi poczucie niesprawiedliwości i demotywuje ludzi. Dzięki temu, że uzgodniliśmy z pracodawcą podniesienie stawek zasadniczych wszystkich pracowników o takie same kwoty, zachowane zostały proporcje w wysokości wynagrodzeń związane z posiadanym przez nich wykształceniem, czy zajmowanymi stanowiskami, i myślę, że to dobre rozwiązanie – mówi Piotr Rajman, przewodniczący Terenowej Sekcji Problemowej NSZZ „Solidarność” Miasta Rybnika i Powiatu Rybnickiego.

Z informacji wynika, że wywalczone podwyżki otrzyma ok. 3,5 tys. pracowników. Mowa tutaj o pracownikach zatrudnionych w Zarządzie Zieleni Miejskiej, Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, Miejskim Domu Pomocy Społecznej, a także Rybnickich Służbach Komunalnych. 

Według przedstawicieli „Solidarności” z prezydentem miasta Piotrem Kuczerą zostały uzgodnione także zaplanowane już na maj rozmowy. Dotyczyć one będą kolejnych podwyżek, które wejdą w życie w lipcu 2023 roku. Mowa tutaj o podwyżce w wysokości 90 zł brutto.

Komentarze

Dodaj komentarz