Szafy serwerowe w centrum danych / Materiał partnera
Szafy serwerowe w centrum danych / Materiał partnera

Obecnie przy wyborze odpowiedniej jednostki największe znaczenie ma nie tylko jej pojemność, ale również wielkość, sposób montażu, prędkość zapisu i wiele innych aspektów – z tego powodu najpopularniejsze typy dysków to modele typu SAS. Czym więc wyróżnia się dysk SAS?

Dyski SAS – wydajność i skuteczność pracy na najwyższym poziomie

Jeszcze do niedawna najważniejszym parametrem przy wyborze dysku była jego pojemność, a jedynym znanym typem nośników były dyski SATA. Obecnie jednak tego typu nośniki odeszły do lamusa, a na popularności zyskały dyski typu SAS. Dysk SAS, czyli Serial Attached SCSI, to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych nośników SCSI – te dyski wykorzystują zestaw komend nośników SCSI dla bardziej zaawansowanych czynności. Tego typu jednostki przeznaczone są do użytku szczególnie przez klientów biznesowych. Dyski SAS wyróżniają się najwyższą wydajnością i szybkością pracy nawet przy dużych obciążeniach, ponadprzeciętną niezawodnością (według statystyk nośnik jest w stanie pracować nawet przez 182 lata) oraz zwiększoną prędkością obrotu talerza, co umożliwia nawet dwa razy szybszą pracę. Pewnym minusem tego typu nośników jest ich stosunkowo niewielka pojemność. Dyski SAS są jednak kompatybilne z macierzami RAID, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie przestrzeni i wydajności dostosowanej do potrzeb danej firmy. 

Serwery sieciowe w obudowie
Serwery sieciowe w obudowie

Gdzie znajdują zastosowanie dyski SAS?

W dzisiejszych czasach coraz większa ilość instytucji i firm decyduje się na zakup własnego serwera od konfiguratorów serwerów, takich jak Premium Serwer. Dyski SAS dedykowane są właśnie klientom biznesowym, którzy korzystają z serwerów czy stacji roboczych. Z takich dysków powinny również korzystać różnego rodzaju instytucje publiczne, takie jak sądy, banki czy urzędy, które pracują na wrażliwych danych osobowych czy finansowych. Tego typu nośniki są na tyle uniwersalne, że doskonale współpracują z serwerami typu Rack, jak również z jednostkami typu Tower, jak serwer Dell T330. Istotną kwestią będzie tu jednak rozmiar dysków – rodzaj nośnika trzeba bowiem dopasować pod tym względem bezpośrednio do danego rodzaju serwera. Warto także zaznaczyć, że dysk SAS charakteryzuje się dużą wytrzymałością i niską ceną, dlatego jest najchętniej wybieranym typem nośników wśród różnorodnych firm, bez względu na branżę, w jakiej działają. 

2

Komentarze

  • Michał 17 stycznia 2023 17:48PS: Dyski SAS stosuję od okolo 13 lat, wcześniej SCSI więc jak na tekst z 2023 roku to żadna nowość.
  • Michał 17 stycznia 2023 17:47Autor nie ma pojęcia o czym pisze. SAS to interfejs dysku i stosuje się go w serwerach. 900GB dysk SAS jest znacznie droższy niż SATA ale za to ma zazwyczaj 10 lub 15k obrotów. Sa również dyski SAS w technologii SSD tytaj cena zazwyczaj zwala z nóg.

Dodaj komentarz