post image
Karolina Trela

W Kauflandzie przy ulicy 1 Maja 70 w Knurowie oraz w centrum handlowym Silesia City Center w Katowicach pojawiły się specjalne oznaczenia działów z produktami, o czym poinformowało biuro prasowe sieci Kaufland Polska. Jest to kampania edukacyjna, dzięki której osoby, które mówią po śląsku, mogą przyswoić typową śląską pisownię, natomiast klienci, którzy nie używają języka śląskiego, mogą się z nim zapoznać w przestrzeni publicznej, podczas codziennej komunikacji. Za realizację pomysłu odpowiada śląskie biuro językowe PoNaszymu.pl, natomiast śląskie teksty przygotował Adrian Goretzki ze śląskiego biura tłumaczeń, a ich poprawność sprawdził Grzegorz Kulik. "Z tego projektu jestem po prostu dumny. Dlaczego? Ponieważ klient, w tym przypadku Kaufland Polska, zdecydował się na wykorzystanie języka śląskiego w charakterze normalnego środka komunikacji.Nie prosili o kabaret, o głupawe hasła, o "teksty gwarowe". Z pozoru zwykłe oznaczenia kategorii produktów są kolejnym dowodem na to, że język śląski jest żywym narzędziem komunikacji na Górnym Śląsku. Cieszę się, że przybył nam właśnie kolejny dowód na to, że ten język żyje" - przekazał Adrian Goretzki autor tekstów. 

Śląskie specjały na sklepowych półkach

W katowickiej Silesii funkcjonuje też specjalny dział, gdzie znajdują się lokalne, śląskie produkty. "Klienci robiący zakupy w sklepie Kaufland w Katowicach z pewnością dobrze znają funkcjonujący tam z powodzeniem dział „Śląskie smaki”/„Ślōnskie smaki” z regionalnym przysmakami. Można w nim znaleźć kilkaset artykułów spożywczych pochodzących od dostawców z regionu Śląska. Teraz w zmodernizowanej placówce można zobaczyć również inny lokalny akcent – w sklepie zainstalowano nowe oznaczenia kategorii produktowych po śląsku" - przekazało biuro prasowe sieci Kaufland Polska.

- Cieszę się, że te napisy się pojawiły. To pokazuje, że śląski funkcjonuje w naszym regionie. Nie wstydźmy się z niego korzystać, również w sklepie - komentuje powstały pomysł pani Katarzyna, klientka sklepu w Knurowie. - Podoba mi się ta inicjatywa, moja córka uczy się pisać, kiedy zauważyła te napisy w sklepie, zaczęła interesować się śląską pisownią, literami, cieszę się, że dzieci mogą teraz spotkać śląski nawet w sklepie, dzięki temu częściej zaczną się nim też posługiwać - zauważa pan Zbigniew, klient sklepu w Knurowie.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj Komentarz