fot. DE Estate
fot. DE Estate

W grudniu rozpoczęły się prace porządkowe oraz rozbiórkowe na terenie zamkniętej w 2020 roku Rybnickiej Fabryce Maszyn (Ryfama). Właścicielem nieruchomości jest będąca w strukturach katowickiej grupy TDJ, spółka DE Estate. W trakcie opracowania jest ostateczna koncepcja architektoniczna całego przedsięwzięcia, a do współpracy w fazie projektowej zaproszono pracownię OVO Grąbczewscy z Katowic. Według projektu, z industrialnym charakterem fabryki będzie połączona współczesność. W nowej przestrzeni mają znajdować się strefy mieszkalne, usługowe, a także rozrywkowe.

- Poszanowanie historii to jeden z kluczowych aspektów, na który zwracamy uwagę przy realizacji naszych inwestycji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ta fabryka miała duże znaczenie dla mieszkańców, dlatego dokładamy starań, by projekt jak najlepiej wpisywał się w otoczenie i oddawał ducha tego miejsca. Zachowujemy również nazwę Ryfama, która utrwaliła się w sercach mieszkańców. Naszym celem jest stworzenie miejsca spełniającego potrzeby mieszkaniowe, a także sprzyjającego pracy i spotkaniom towarzyskim. Zadbamy więc nie tylko o komfortowe mieszkania, ale też o szeroki wachlarz usług, otwarty charakter inwestycji i zielone zagospodarowanie terenu. Z tych atutów będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy osiedla, jak i całego Rybnika. Wierzymy, ze przywracając tę przestrzeń miastu, ponownie tchniemy w nią życie – mówi Jarosław Łysik, prezes zarządu w DE Estate Sp. z o.o. 

- Mam nadzieję, że kolejne tereny industrialne w naszym mieście zyskają nowe funkcje i znaczenia przy jednoczesnym zachowaniu pamięci o historii tego miejsca. Mieszkańcy zasiedlający w przyszłości to miejsce, to nowe tchnienie, nowa rzeczywistość, którą buduje się na pamięci o pracy i tradycji dawnego zakładu. Cieszę się, że inwestor planuje zbudować tu nie tylko mieszkania, ale otwartą przestrzeń do spędzania czasu wolnego - mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz