Podatków w Polsce jest bardzo dużo, jednak jak podkreślała dr Barbara Głōd, ten z którym na co dzień mamy do czynienia to podatek VAT. - Cokolwiek kupujemy, musimy zapłacić VAT. Jeśli w sklepach pojawia się informacja, że cena jest o obniżona o wartość podatku VAT ,to nie jest to prawda, ponieważ on zawsze jest do zapłacenia, po prostu cena towaru jest niższa - wyjaśniła prowadząca. W związku z tym, że zbliża się coroczne rozliczenie podatków, dr Barbara Głōd zwróciła uwagę, że każdy ma taki obowiązek. - Teraz każdy z nas musi się rozliczyć ze swoich dochodów i złożyć deklarację PIT, bez względu na to, czy jest na rencie, emeryturze, umowie o pracę czy zleceniu. To, jaki PIT musimy złożyć, zależy od formy opodatkowania z której korzystamy - przekazała dr Barbara Głōd. Miejmy również na uwadze, że zupełnie inne zasady obowiązują osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. - W Polsce mamy podatek CIT od osób prawnych, mamy z nim do czynienia wtedy, gdy prowadzimy działalność gospodarczą, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak, gdy prowadzimy działalność sami i mamy duże dochody, pamiętajmy, że musimy korzystać z pełnej księgowości. Niedawno pojawił się tzw. CIT Estoński, to coś nowego, konkurencyjny sposób opodatkowania tych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ma to swoje plusy i minusy. Jeśli ktoś się na niego zdecyduje, może z niego zrezygnować po czterech latach. Okazało się również, że jeśli ktoś wykorzystuje samochód w swojej działalności, to wprowadza go w koszty w normalnym podatku CIT, natomiast w wersji estońskiej nie umiemy tego odliczyć, dlatego podatku płacimy więcej - zaznacza Głōd.
Kolejną formą opodatkowania o której musimy pamiętać, jest podatek od czynności cywilno-prawnej. - Korzystamy z niego, gdy kupujemy samochód lub nieruchomość. Te pieniądze trafiają wtedy do miasta w którym mieszkamy. Istotny jest również podatek od spadków i darowizn (spadek otrzymujemy po śmierci właściciela, darowiznę od osoby, która nadal żyje – red.). Pamiętajmy, że jeśli do pół roku zgłosimy informację, że otrzymaliśmy spadek, wtedy nie płacimy żadnego podatku (jeśli należymy do tzw. grupy zerowej, czyli najbliższej rodziny – red.) - przekazała dr Barbara Głōd. - W tym roku wprowadzono też zasadę, że wpływy z ryczałtu całkowicie idą do budżetu państwa. Warto też wiedzieć, że to, że gminy dążą do tego, aby wiele osób mieszkało na ich terenach, ponieważ wtedy gmina otrzymuje więcej pieniędzy. Do tej pory podobnie było z ryczałtem, jednak teraz idzie on całkowicie do skarbu państwa - komentuje dr Barbara Głōd. Wiele zmian wprowadził również tzw. Polski Ład z którego zaczęto rezygnować. - W zeszłym roku wprowadzono tzw. Polski Ład, około lipca zaczęto się z tego wycofywać i wprowadzono zmiany. Wtedy też stawkę 17 zmniejszono do 12 proc. podatku i dochód wolny od podatku zwiększono do 120 proc. Oznacza to, że jeśli dochód w ciągu całego roku 2022 z tytułu pracy wyniósł 120 tys., wtedy w skali roku zapłacimy 12 proc. podatku. Jeżeli zarobimy więcej, wtedy podatek wzrasta. Teraz mamy też kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys., co oznacza, że jeżeli w ciągu całego roku 2022 zarobimy do 30 tys., wtedy mieścimy się w określonej kwocie wolnej od podatku. Mamy też ulgę dla młodych, do 26. r.ż., korzystają z niej również pracodawcy. Jeżeli takie osoby są zatrudnione na umowę o pracę, to nie płacą podatku, jeśli zarobią mniej niż 85 tys. złotych. Musi się natomiast rozliczać, jeżeli prowadzą działalność gospodarczą - dodaje prowadząca. - Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, możemy też być opodatkowani przez podatek liniowy. W przypadku, gdy mamy wspólnotę majątkową i prowadzimy działalność gospodarczą, wtedy nie możemy rozliczać się z małżonkiem. Wówczas zawsze płacimy 19 proc. podatku. Jednak składka zdrowotna w tym przypadku zawsze wynosi 4,9 proc - wylicza dr Barbara Głōd.
Prowadząca mówiła również o działalności niezarejestrowanej czy o podatkach podczas wynajmu mieszkania. Organizatorem spotkania była Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich.
Komentarze