fot. ms
fot. ms

Rozwój OZE w Polsce, z liderem PGE, wymusza elastyczność pracy bloków węglowych. Potrzeba szybkiego uruchamiania i regulacji mocy wynika z coraz większej energii z odnawialnych źródeł energii. Elektrownia Rybnik buduje kotłownię rozruchową, by reagować szybciej na dyspozycje operatora. W obliczu wzrostu energii z OZE, elektrownie węglowe muszą dostosować swoją moc do warunków atmosferycznych i dostępności energii z OZE, często zwiększając i zmniejszając moc wytwórczą.

Pierwszy etap budowy kotłowni obejmuje prace ziemne, włączając wykonanie pali pod fundamenty budynku kotłowni i komina. Koniec prac budowlanych planowany jest na marzec 2023, a dostawy głównych urządzeń, takich jak wytwornice pary i palniki dwupaliwowe, na kolejne miesiące. W sierpniu zostaną zamontowane główne urządzenia i instalacje technologiczne, łącznie z elektryką i automatyką. Po rozruchu i testach inwestycja zostanie przekazana do obsługi i rozpoczną się pomiary parametrów gwarantowanych przez akredytowaną firmę pomiarową.

Kotłownia rozruchowa będzie składać się z dwóch wytwornic pary. Instalacja zwiększy możliwość produkcji pary, co zapewni stabilną pracę elektrowni. Wytwornice dostarczą parę potrzebną do uruchamiania bloków i układów ciepłowniczych, opalane będą olejem/gazem.

- Budowa kotłowni rozruchowej w rybnickiej elektrowni pozwoli na zapewnienie ciągłości dostaw energii, co z kolei przekłada się na utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja ułatwi elastyczność całego procesu produkcji energii oraz umożliwi szybkie dostosowanie się do aktualnej sytuacji i potrzeb systemu - mówi Bernard Ptaszyński, dyrektor Elektrowni Rybnik.

Generalnym realizatorem inwestycji jest Zakład Automatyki Przemysłowej INTEC Sp. z o. o. Głównym podwykonawcą robót budowlanych jest firma UNIBEP S.A., a dostawcą dwóch wytwornic pary jest Viessmann Sp. z o.o.

Komentarze

Dodaj komentarz