Archiwum / Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum / Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość

Dwie propozycje rządu Prawa i Sprawiedliwości na rzecz walki z kryzysem energetycznym to między innymi: dodatek węglowy i sprzedaż węgla przez gminy po korzystniejszej cenie.

Dzisiejszy felieton będzie bardziej społeczno-polityczny, ponieważ zauważyłem duży problem związany z węglem. W ciągu ostatnich miesięcy zabiegałem o sprzedaż węgla dla mieszkańców Rybnika po korzystniejszej cenie. Ostatecznie dziś można kupić ten węgiel w sąsiednich Lyskach w cenie 1750zł/tona. Procedura wygląda następująco: 

1. Zaświadczenie z OPS Rybnik (ul. Raciborska 20) na zakup węgla po preferencyjnej cenie.2. Wysyłamy zaświadczenie na adres: kancelaria@lyski.pl lub dostarczamy osobiście do UG Lyski. Więcej informacji pod numerem 32 4300051 3. Podpisujemy umowę w Urzędzie Gminy Lyski na zakup węgla po preferencyjnej stawce.4. Opłacamy węgiel.5. Odbieramy węgiel ze stosowną opłaconą fakturą.

Zachęcam do skorzystania z tej możliwości. Niestety miasto Rybnik nie chciało sprzedać węgla po takiej cenie w listopadzie i Grudniu. Zamiast tego, zmuszają naszych mieszkańców na zakup węgla na składach w cenie 2500-3000 zł. Na szczęście wójt Lysek Grzegorz Gryt wspomógł miasto Rybnik w tym zakresie i tym samym 12 razy mniejsza gmina dystrybuuje węgiel dla naszych mieszkańców. 

Kolejnym tematem jest dodatek węglowy. Ustawa w tym zakresie była zmieniana kilkukrotnie, ze względu na różnego rodzaju nadużycia. Na szczęście, tutaj wielkie dzięki dla pracowników OPSów, udało się to zrealizować w bardzo szerokim zakresie. Dodatek węglowy przysługuje na każde gospodarstwo domowe, które ma odrębny numer, ale również dla osób posiadających osobne wejście do domu z zewnątrz (bez osobnego numeru domu). Jednak by to sprawdzić, potrzebny jest m.in. wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika OPS. Jak donosi część mieszkańców - niestety nikt nie przeprowadza z nimi wywiadu środowiskowego i tym samym otrzymują oni decyzje bez rozpoznania w takich przypadkach, a więc nie przyznaje się im w/w dodatku. (Jak udało się ustalić w okolicznych gminach takie wywiady są przeprowadzane.) Co zrobić w takim przypadku? Należy złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pomocą Urzędu Miasta, podając powód odwołania oraz prosząc o wywiad środowiskowy. Nie gwarantuje to sukcesu, ale jest on w tym przypadku możliwy. 

Mam nadzieje, że powyższe wskazówki pomogą Wam i ulżą w tym trudniejszym czasie.

Karol Szymura
Radny Rady Miasta Rybnika

Komentarze

Dodaj komentarz