MOSiR Rybnik
MOSiR Rybnik

24 czerwca, punktualnie o godzinie 22:00 z parkingu przed „Rudą” wystartuje 13. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy. Właśnie ruszyły zapisy na tę imprezę. – Chyba żadnego rybnickiego biegacza nie trzeba zachęcać do udziału w naszym biegu. Ostatni weekend czerwca to już tradycyjnie święto wszystkich tych, którzy znaleźli radość w bieganiu. Mam nadzieję, że tegorocznej edycji będą towarzyszyły podobne emocje jak poprzednim. Czyli będzie radość, adrenalina, zmęczenie, rywalizacja i szczęście z dotarcia do mety – mówi Daria Kudio, kierowniczka Działu Organizacji Imprez rybnickiego MOSiR-u, która dodaje jednocześnie, że ponownie głównym partnerem biegu będzie PKO.

Atestowana, płaska trasa

Zawodnicy 13. rybnickiego półmaratonu będą mieli okazję rywalizować na atestowanej, płaskiej trasie, która zdaniem uczestników z poprzedniego roku, jest idealna do wybiegania swojej „życiówki”. Wymarzony wynik pomogą uzyskać pacemakerzy, biegnący na czasy: 1:29, 1:39, 1:49, 1:59. Uczestnicy będą przebiegać między innymi przez rybnicki rynek oraz bulwary nad rzeką Nacyną, co zawsze budzi sporo emocji.

Podczas tegorocznej edycji biegu, tradycyjnie już zawodnicy będą mieli okazję zdobyć nagrody nie tylko w klasyfikacji open czy popularnych klasyfikacjach wiekowych, ale również na podium pojawią się zwycięzcy klasyfikacji: – mieszkańcy Rybnika, – mieszkańcy powiatu rybnickiego, – maraton dwóch serc (wspólne przekroczenie linii mety przez drużynę, którą stanowi kobieta i mężczyzna – warunkiem odbioru nagrody jest pocałunek pary na podium).

Nocna dycha+ oraz bieg na początek

MOSiR Rybnik przygotował się również na udział zawodników, dla których dystans półmaratoński jest zdecydowanie za długi. Biegacze mogą się zdecydować na Nocną Dychę+ (10,5 km), która startuje o 22:00 razem z półmaratonem. Do pokonania jest 1 pętla trasy głównej czyli 10,5485 km. W nocnej dziesiątce prowadzona jest rywalizacja w klasyfikacji wiekowej (18-34 lata, 35-59 lat, 60 i więcej lat).

Natomiast ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem lub z powodu niepełnosprawności mają ograniczone możliwości udziału w biegu na dłuższych trasach, a chcieliby zakosztować wspólnego biegania, czy poczuć atmosferę zawodów, mogą wziąć udział w Biegu na Początek, który organizowany jest we współpracy z „Superfundacją” z Rybnika. 

Strefa Małego Biegacza i Grand Prix

Kolejną atrakcją przygotowaną z okazji półmaratonu jest Strefa Małego Biegacza, do udziału w której zapraszamy dzieci i młodzież. Rywalizacja na dystansach od 100 m do 1000 m. Zapisy odbywać się będą tylko w dniu imprez. Pracownicy MOSiR-u przypominają także, że 13. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy jest obowiązkowym biegiem dla tych, którzy chcą zaliczyć Biegowe Grand Prix Rybnika 2023.

Dzika radość z biegania

Podczas wszystkich biegów wchodzących w skład tegorocznego rybnickiego Grand Prix prowadzona będzie akcja edukacyjna o dzikich zwierzętach i ich ochronie. Swoistym towarzyszem rybnickiego półmaratonu będzie żyrafa. – Wybór nie mógł być inny. To nasz najdłuższy organizowany bieg i musieliśmy postawić na zwierzaka o najdłuższej szyi – śmieje się Daria Kudio i dodaje: – Zależy nam, aby szczególnie młodzi uczestnicy naszych imprez biegowych, zwracali uwagę na konieczność ochrony wszystkich zwierząt. My na poszczególnych biegach będziemy opowiadać o tych dzikich. Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać do współpracy różne instytucje zajmujące się tą tematyką. Uważamy, że połączenie sportu i edukacji to dobra mieszanka – przekonuje Kudio.

Więcej o 13. PKO Rybnickim Półmaratonie Księżycowym, regulamin, link do zapisów można znaleźć na www.mosir.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz