Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Potrzeba było kilku miesięcy, aby rząd PiS przekonał się o szkodliwości swoich eksperymentów z regulacją cen ciepła systemowego dla mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych zasilanych z elektrociepłowni. Ponoć z pozornej chęci pomocy stworzył system, który drastycznie podniósł ceny za ogrzewanie, o czym wielokrotnie mówiłem z mównicy sejmowej. Szkoda, że odbyło się to kosztem domowych budżetów milionów Polaków.

26 stycznia, podczas posiedzenia Sejmu, uchwalono nowelizację ustawy ograniczającej wzrost cen dla odbiorców ciepła (w tym również systemowego). Czego domagaliśmy się we wrześniu zeszłego roku. Należy podkreślić, że nowelizacja ta już w chwili rozpoczęcia prac w komisji wymagała kilkunastu poprawek.

Najważniejszym jej założeniem jest wprowadzenie maksymalnej ceny dostawy ciepła dla odbiorców na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Zgodnie z nowelizacją, wzrost cen dostawy ciepła systemowego, obejmujący wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorców końcowych, nie może być większy niż 40 proc. w odniesieniu do cen obowiązujących 30 września 2022 r. Dlaczego akurat ta data została wskazana? Czy rząd znów chce oszukać mieszkańców bloków korzystających z ciepła systemowego?

Przecież pomiędzy 31 marca a 30 września doszło do znacznej znacznego wzrostu cen energii oraz kosztów związanych z jej produkcją. W wielu przypadkach nawet o około 70 procent!

Kiedy po raz pierwszy we wrześniu zeszłego roku powstawała pierwotna wersja tej ustawy, już wtedy podkreślałem, że jest to bubel legislacyjny. Zamiast zapowiadanych obniżek cen ciepła, fundowała Polakom wzrost jej kosztów. W licznych pismach skierowanych do premiera oraz posłów pisali o tym prezesi spółdzielni mieszkaniowych ze Śląska, m.in. Radlina, Żor czy Jastrzębia-Zdroju. Na nic zdały się apele, w których podkreślano, że ówczesny projekt nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek ochroną gospodarstw domowych. Zamiast tego, odbiorców ciepła systemowego czekają podwyżki. Wszystkie poprawki składane wówczas przeze mnie zostały odrzucone. Wielu z nas na własnej skórze odczują to ustawową finansową fuszerkę. Szczególnie odczuły to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Z naszego lokalnego krajobrazu znikały piekarnie, sklepy czy zakłady usługowe, które działały od pokoleń, bezsilne wobec horrendalnych podwyżek. Czy tym razem będzie inaczej? Niestety rząd szykuje niedźwiedzią przysługę dla przedsiębiorców, którzy nie mogą się doczekać tego, żeby uznać ich za te podmioty, którym trzeba pomóc. 

Czy można było tego wszystkiego uniknąć? Czy można było od razu przygotować ustawę, która w sposób skuteczny i kompleksowych chroniłaby odbiorców ciepła? Odpowiedź brzmi - tak! Wystarczyło słuchać niezależnych ekspertów, prezesów spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorców, spojrzeć na wnioski i poprawki zgłaszane przez opozycję.

Niestety zamiast tego mam do czynienia z ciągłym forsowaniem za wszelką cenę ustaw pisanych w chaosie, na kolanie, pełnych błędów, niejasności, procedowanych w nocy, bez środowiskowych konsultacji. Dlaczego kolejny już raz, mieszkańcy bloków korzystający z ciepła systemowego mają być pozbawieni wsparcia? Teraz pod postacią niedźwiedziej przysługi rząd PiS kolejny raz złupi ich portfele.

Krzysztof Gadowski.

7

Komentarze

  • Kicha 14 lutego 2023 17:49Pojechał jeden z drugim do Brukselki .Tam Im jak alkoholikom pomachali widokiem kasy ,nastepnie powrót z tym szczęściem do Polski -ile to forsy dostaniemy, plany ,projekty odbudowy ,tu forsa ,tam forsa, wpadli oszołomieni z powrotem do kraju, krzyczą do narodu :" zamykać kopalne , górników na urlopy","będzie na 500+,bedzie na 'tarcze,po 40000zl dla dzieci Tuska, będzie na całe rozdawnictwo, wszyscy sie obłowimy",i,i wytrzeźwieli ,a forsy -niet, ,czyli wielka kicha-, więc, więc Kogo okradają z oszczędności?
  • Swistak sreberka 14 lutego 2023 09:37Nizapiszesz sie do PPK. ,podwyzki wyplaty do rak zamiennie tez nie bedzie lecz jak przelejemy forse i tak inflacja ja zezre. Rzad wykaze przez PPK podwylyzke placy brutto w strefie budzetowej ale Wy przez infoacje i tak dostaniecie kiedys w ladnym srebrku go...o . Prezesi PPK wlasne gaze z waszych depozytow w walucie ulokuja.
  • Markowski 13 lutego 2023 09:03Nic gdy nie zagłosuję na ludzi ktorzy wywołali inflacje. Gdy tyłko rozpocząłem prace komunisci a poznie Balcerowicz, teraz ci obecni pseudosprawiedliwi mnie inflacja okradali...Ne ma czegoś takiego jak inflacja Putina. Owszem wystepuje przez wojne z Rosją wzrost cen ale ten wzrost moze dotyczyc tylko składników energii i to dopóki u nas nie odbuduje sie zamkniętych poprzednio blednie kopalnianych źródeł energii. Wzrostowi tych cen jakie nastepstwo wojny nie moze towarzyszyć wzrost plac gdyz wowczas powstaje inflacja. Społeczeństwo powinno pogodzić sie ze z powodu wojny bedzie przejsciowo z powodu energii, drożej! Kto jednak drukuje pieniadze bez pokrycia ten sam udowadnia ze nie o wzrost ceny energii tu chodzi a o celową dewaulacje pieniądza dla jak latwo sie domyslec obnizenia wartosci nabywczych 500+ i podobnych ktorych zbyt hojnie rozdano. To oznacza kradzież rezerw oszczednosci takze Tych co 500+ niebrali czyli ludzie ktorzy to zrobili te zwykli zlodzieje. Ich celem nie byly pieniadze same w sobie ale kradzież dla utrzymania sie u wladzy.Tak tez czynili komunisci ,czyli pusty pieniądz i kradzież inflacyjna oszczednosci .Pieniadze zamienili w niewiele warte bilety ktore moga dodrukowywac..Do tego jak kiedys za komuny Książeczki Mieszkaniowe, przedpłata "na malucha",wszystko aby ściągnąć "many" z rynku przez tak jak teraz pseudo-dobrowolne programy emerytalno kapitałowe , o ktorych z góry wiedzą ze za kilka lat nie beda nic warte .Rządzą nami złodzieje polityczni. Inflacja czy?
  • PPKIPPE to tez Niedzwiedz 10 lutego 2023 13:56Oleksy :,"ja widziałem ze to jest jeden wielki przekret te fundusze emerytalne,ze ludzie zostana wydymani,ale co miałem zrobic ,tylu cwaniakow na tym zarabia.Pierwsza telewizja na samych reklamach .TVN,TVP ,Radio gazety ,pierwsze skrzypce "
  • tez Niedzwiedzia Przysluga 10 lutego 2023 13:45Pamietaj jezeli wladza zmusza Ciebie dobrowolnie -przymusem ekonomicznym do oszczedzania to tylko po to aby ona Ciebie mogla wykorzystac i okrasc.Spytaj sie Posla Matusiaka o jego oszczedzaniu na mieszkanie spoldzielcze i ówczesną inflacje ..Niestety o obecnej korupcji PIS świadczy takze PPK oraz zamiennie za PPK tzw.PPE,l. Swoi prezesi ,swoje zarzady a jak sie nie zapiszesz to podwyzki na wyplate w czesci przelewanej do PPK przez panstwowego pracodawce nie dostaniesz do reki. To jest kara za nie podporządkowanie sie systemowi.Oni ogłosili przez to podwyzke placy brutto,jud teraz odprowadzili z tej przelanej tam czesci podatek a ile zego za 25 lat dostaniesz.? Ciekawe tylko dlaczego nie poszli na całość -obludnicy. Cale pobory mieli tam przelewac, nazapiszesz sie ,wyplaty nie bedzie lecz jak przelejemy forse i tak inflacja zezre. Prezesi wlasne gaze z tych depozytów juz zainkasuja. Oni beda miec .. .a Wy moze !na papierosy...Bohdan Bankowy.Polisa na dozycie.Polisa Posagowa,OFE ...ilez tego było ,kto to zapamięta. Co Rzad to inny lecz podobny przekret.
  • Czynny żal 08 lutego 2023 14:05Co drugi dzień wyjeżdżam na drogę i stale łamiem niezamierzenie jakiś przepis. Wczoraj na zielonym skręcając w prawo, nagle pojawia się tzw 'zbliżający pieszy". No kuźwa ,nie sposób Ich wszystkich zauważyć. Wg policji wymusiłem -- no ale dobrze że Ich nie było w okolicy. Facet ciśnie się bo ma pierwszeństwo , ja jadę z prędkością nie większą niż 25km/h ,też muszę upewnić się czy inny mimo czerwonego nie wymusza, czy rowerzysta na śluzie nie pcha się ,może dziura w jezdni ,może kałuża ,inne, a tu Oslowie Sejmowi uchwalili przepis. Szlag Ich trafił ,jaki sens iść na wybory. Bylem w ubiegłym roku w Niemczech. Na całej trasie na południe tylko 14 przejść w tym 7 ze swiatłami (jechałem przez centra także bocznymi drogami) ,pozostałe tylko w centrum miasta po jednym najwyżej! ,reszta na własną odpowiedzialność-wejścia , przy rondach wszędzie tzw. "przejścia sugerowane" bez pierwszeństwa -uzasadnienie łatwe ,kierowca ma za duzo do obserwacji.. Czy w Polsce idzie teraz przejechać tak kraj nie tracąc książeczki czekowej, ewentualnie nie zabierajac szczoteczki do zębów na wypadek zatrzymania w areszcie. Skoro już nawet Policja co pokazują media nagminnie łamie te przepisy !--Cholera co ten PiS zrobił z tym narodem ,co ten Kaczyński tu wyprawia ,gdzie Ci Oslowie są ,że Im na to pozwalają.
  • Janusz 08 lutego 2023 11:04Odezwał sie nasz spec od kosztow ciepłownictwa ,fachowiec ktory w Sejmie nie dopilnował aby do lasu nie wozić drewna. Specjalusta od ortografii ktory nawet tym z nas co mieli miec więcej niz 50lat stażu pracy przeprac z sobotami i swietami, czesto bez dni zamiennych w "ruchu" na wszystkich zmianach zgodził sie wydłużyć wiek emerytalny. Otoz czyż nie wozi sie nadal z calej Polski a nawet świata do ciepłowni na Śląsku biomase?!, a te inwestycje do jej gromadzenia ,przygotowania ,obróbki-wydane setki tysięcy na zbiorniki z mlewnikami , infrastrukture, przez którą wpadajac do komory spalania w piecach _wylatywała w znacznej czesci niedopalona w kotlach przerabianych odzuzlaczami- na hasiok .Ale musiano. No specjalisto Posle to jaką wydajność w M/j 1 tona biomasy miala? ile marcin ast t. wegla kopalnia musiala sprzedać aby kupic tone biomasy?!- węgla ktora klient nabywca ,wypuszczal kominem bez elektrofiltra gdzies e Polsce. Czy naprawde chodzilo o środowisko? !ilu bosów prawdopodobnie PSLub i innych na tej biomasie zrobilo kase ,czyz to nie bylo takze za Waszych rzadow.Ile ropy na teansport na Slask .Co moze jakąś spec o komisje w Sejmie do zbadania tych zyskow i celowosci. A pamiętasz Posle co eknomia komuny uczyła o zyskowności przetwarzania paliw."Spalajcie je tam gdzie są wytworzane". Byly wytwarzane w Białymstoku ,Lesznie itp to tam ,Wiec specjalisto powiedział bym Ci tak ,jests jak Tusk Donald ,duzo reklamy ,halasliwy temat a wydłużyles nam energetykom wiek emerytalny. Z Twoim rozeznaniem w tematach,ekologi ,ekonomi dosc słabo. Moj pies stoi teraz na balkonie i tez ,wiesz co robi, merda ogonem oraz wydaje zabawne dźwięki drąc jape .Przynajmniej jest zabawny ..Powiniennes odejść juz dawno od polityki bo naprawdę nie wydaje sie abys cokolwiek pozytywnego od lat działał a kase bierzesz -za co?!

Dodaj komentarz