Dominik Gajda
Dominik Gajda

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Czerwionce-Leszczynach 5 lutego odbyła się konferencja, która dotyczyła wysłania konwoju pomocowego z Polski do Ukrainy. W wydarzeniu wzięli udział burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski, mer ukraińskiego miasta Dubno Wasyl Antoniuk oraz burmistrz miasta Bad Sachsa w Niemczech Daniel Quade. Jest to kolejna pomoc wysyłana do Dubna z miasta partnerskiego, czyli z Czerwionki-Leszczyn.

Do działań włączyli się mieszkańcy miasta oraz niemieckie miasto Bad Sachsa. Z Polski do Ukrainy wysłano przede wszystkim żywność z długim terminem przydatności, którą łatwo przygotować, m.in. makarony, zupy oraz dania instant - przekazuje Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka prasowa Czerwionki-Leszczyn. Natomiast z Bad Sachsy do Dubna trafi pięć agregatów prądotwórczych. Mimo tego, że to niemieckie miasto nie jest związane żadną umową partnerską ani z polskim miastem, ani z ukraińskim, władze oraz mieszkańcy zdecydowali się włączyć w pomoc. Agregaty trafią do centrów socjalnych, które powstają w Dubnie. Są to tzw. punkty niezłomności, czyli miejsca do których trafiają przesiedleni do tego miasta mieszkańcy ze wschodniej Ukrainy np. z Chersonia lub Charkowa. Obecnie jest tam około 4 tys. takich osób. Wasyl Antoniuk, mer Dubna podkreśla, że to bardzo ważne miejsca. To tam wiele osób może się ogrzać oraz uzyskać dostęp do prądu. - Obecnie miasto przez szesnaście godzin dziennie jest pozbawione elektryczności, dlatego te urządzenia są niezbędne - zaznacza Wasyl Antoniuk. Burmistrz miasta Bad Sachsa Daniel Quade podkreślił, że w pomoc zaangażowali się wszyscy mieszkańcy, jak tylko dowiedzieli się, że mogą pomóc obywatelom Ukrainy.

Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn podkreśla, że ta pomoc to coś naturalnego. - Kwestie umowy partnerskiej to wymiana młodzieży. Nie sprawdzaliśmy nigdy naszych relacji przez pryzmat największej tragedii, jaką jest wojna. Teraz wystawiliśmy naszą pracę, naszą przyjaźń ocenie - podkreśla burmistrz i dodaje, że według niego, wszyscy wykazali się, jak najlepiej mogli.

Mer Dubna przekazał również władzom Czerwionki-Leszczyn oraz Bad Sachsy najwyższe miejskie odznaczenia. - To wyraz ich ogromnego wkładu w pomoc dla miasta. Tacy przyjaciele dają nam nadzieję na to, że zwyciężymy, a przyjaźń jest większa od wszelkiego zła - zapewnił Wasyl Antoniuk.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz