Materiał partnera
Materiał partnera

Witamina B12 — sposób na zastąpienie produktów pochodzenia zwierzęcego

Większość suplementów dla wegetarian zawiera witaminę B12. Ten składnik znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, a rezygnacja z jedzenia mięsa często prowadzi do niedoboru kobalaminy. Niski poziom witaminy B12 jest przyczyną niedokrwistości oraz przykrych dolegliwości ze strony układu nerwowego i pokarmowego, a do typowych objawów awitaminozy zalicza się:

  • apatię,
  • duszności,
  • zmęczenie,
  • senność i problemy z zasypianiem,
  • wahania nastroju.

Wegetarianie mogą zadbać o odpowiedni poziom witaminy B12 poprzez spożywanie mleka oraz jego przetworów, płatków zbożowych i drożdży spożywczych. Najłatwiejszym sposobem na uzupełnienie ewentualnych niedoborów jest wdrożenie odpowiedniej suplementacji. Warto odwiedzić sklep internetowy MyBionic.pl, który oferuje bogatą i różnorodną ofertę witamin i minerałów dla wegetarian.

Roślinna dieta jest uboga w jod 

Badania naukowe wykazują, że wegetarianie często spożywają niewystarczającą ilość jodu. Organizm nie wytwarza mikroelementu samodzielnie, dlatego należy dostarczać go poprzez odpowiednią dietę lub dopasowaną suplementację. Dobrym źródłem tego pierwiastka są sól jodowana oraz algi morskie. Jod wpływa na prawidłową pracę tarczycy, reguluje działanie układu krwionośnego i nerwowego, poprawia kondycję, skóry, włosów i paznokci oraz jest niezbędny do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Niedobór tego mikroelementu może powodować problemy z koncentracją, przesuszenie śluzówek i skóry, senność, uczucie chłodu oraz zwiększenie masy ciała.

Żelazo — dopełnienie diety wegetariańskiej 

Zaburzenia gospodarki żelaza w organizmie występują najczęściej u początkujących wegetarian, którzy nie zyskali jeszcze wystarczającej wiedzy na temat diety bezmięsnej. Niedostateczny poziom tego pierwiastka zdecydowanie częściej dotyka kobiety. Niedobór żelaza rozpoznaje się na podstawie badania krwi, jednak istnieje kilka objawów, które mogą świadczyć o zbyt niskim poziomie tego związku. Zalicza się do nich:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • problemy z koncentracją,
  • bladą i suchą skórę,
  • zawroty i bóle głowy,
  • obniżoną odporność.

Żelazo zawarte w produktach roślinnych jest trudniej przyswajalne niż pierwiastek obecny w mięsie i jajkach. Z tego względu wegetarianie powinni wprowadzić do swojej diety pieczywo razowe i produkty bogate w witaminę C — dzięki nim pierwiastek wchłonie się zdecydowanie lepiej. Odpowiednio zbilansowana dieta nie zawsze będzie wystarczająca — w niektórych przypadkach konieczne okazuje się wprowadzenie suplementów zawierających żelazo.

Jak dopasować suplementację do swojej diety?

Kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia wegetarianina jest odpowiednia suplementacja. Warto wykonać badanie krwi i skonsultować wyniki z lekarzem, który na podstawie zgromadzonych danych dopasuje odpowiednie dawki witamin i minerałów. Wybierając suplementy, należy zwracać uwagę na jakość produktu — najlepsze będą preparaty o prostym składzie i bez substancji pomocniczych. Zaspokoją one dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały oraz doskonale wpłyną na ogólne samopoczucie.

Komentarze

Dodaj komentarz