fot. Arkadiusz Modliński / Jastrzębski Węgiel
fot. Arkadiusz Modliński / Jastrzębski Węgiel

Delegacja z macedońskiego klubu przyjechała do Polski w czwartek. Klub OK Strumica Nikob reprezentowali: Vlado Milev - prezes klubu, Svetlana Milev - menedżer zespołu oraz Atanas Milev – trener drużyny. Przedstawiciele macedońskiego klubu w piątek wizytowali Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego „Jastrzębski Węgiel”, następnie wzięli udział w treningu Akademii Talentów w Hali Sportowej przy ul. Reja 10 w Szerokiej, a później zwiedzali jastrzębską Halę Widowiskowo-Sportową, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa seniorska drużyna Jastrzębskiego Węgla. 

W sobotę w Krakowie doszło do podpisania umowy o współpracy na linii: Jastrzębski Węgiel - OK Strumica Nikob. - Pół roku temu na konferencji jubileuszowej z okazji 10-lecia Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla powiedziałem, że otwieramy nowy rozdział, w którym chcemy rozwijać Akademię pod kątem współpracy z klubami zagranicznymi. Uczestnikami ówczesnej konferencji byli między innymi przedstawiciele różnych organizacji i różnych klubów, a spotkanie z nimi odbyło się w ramach projektu Erasmus Plus. Byli przedstawiciele z Czech, Turcji, Włoch, Austrii oraz Macedonii i to właśnie klub z macedońskiej Strumicy najszybciej odpowiedział na nasze zaproszenie i na zapowiedź współpracy – tłumaczy Andrzej Pawłowski, dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego „Jastrzębski Węgiel”.

Macedończycy, którzy w sobotę mieli okazję obejrzeć oba mecze półfinałowe Tauron Pucharu Polski, są zachwyceni Polską i perspektywą współpracy z Jastrzębskim Węglem.

- Dla nas jest to wielka szansa nauki od najlepszych i mam nadzieję, że ta wzajemna współpraca będzie długoterminowa. Cieszymy się, że zaczynamy ten nowy projekt i życzyłbym sobie wieloletniej kooperacji z sukcesami – uważa Vlado Milev.

Celem współpracy polsko-macedońskiej ma być wymiana zawodników, organizacja zgrupowań, a także dzielenie się doświadczeniami, jeśli chodzi o myśl szkoleniową.

- Jastrzębski Węgiel i Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla posiada już dosyć mocne know-how. Dlatego też taka współpraca pozwoli na to, żeby pokazać na zewnątrz to, co my robimy i podzielić się tą wiedzą, która przyczyni się do rozwoju innych klubów oraz młodzieży z innych krajów – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Na początek uczniowie Akademii Talentów wyjadą w czerwcu do Macedonii, natomiast uczniowie z Macedonii przyjadą do Jastrzębia-Zdroju w grudniu tego roku.

- Jak wszyscy wiemy podróże kształcą, dlatego chcemy, aby nasi akademicy zapoznawali się z kulturą innych krajów. Oczywiście na pierwszym miejscu zawsze jest siatkówka i każda wymiana młodzieży będzie oparta na sporcie. Jeden-dwa dni intensywnego grania, a następnie dwa kolejne dni poświęcone poznawaniu kultury przyjmującego, czyli gospodarza – wyjaśnia dyrektor Pawłowski. 

Klub z liczącej około 40 tysięcy mieszkańców Strumicy stale się rozwija. Brał udział w eliminacjach do tegorocznej edycji CEV Ligi Mistrzów. W dwumeczu z holenderskim Dynamo Apeldoorn Macedończycy przegrali na wyjeździe 0:3, u siebie wygrali 3:1, ale odpadli z dalszej rywalizacji po porażce w „złotym secie”.

- My chcemy się rozwijać, ale można powiedzieć, że w ostatnich latach cała macedońska siatkówka rośnie. Nasza drużyna narodowa będzie na trzecich z rzędu Mistrzostwach Europy. W tym roku będziemy współgospodarzem czempionatu na Starym Kontynencie i będziemy w tej samej grupie, co reprezentacja Polski. Dla naszej kadry narodowej to wspaniała sprawa móc mierzyć się z najlepszymi drużynami na świecie – podkreśla 36-letni Vlado Milev, który sam również jest czynnym zawodnikiem seniorskiej drużyny klubu, którym zawiaduje jako prezes.

- Jestem szczęśliwy, że miałem okazję zobaczyć, jak funkcjonuje Jastrzębski Węgiel. To było niesamowite doświadczenie. Dla nas to kompletnie nowy sposób pracy. Świetnie, że było mi dane móc uczyć się od Was – puentuje sternik OK Strumica Nikob. 

Komentarze

Dodaj komentarz