fot. RCK Feniks
fot. RCK Feniks

Artystka zajmuje się głównie malarstwem olejnym. W abstrakcyjnej formie próbuje wyrazić to, co subtelne, ulotne, nieuchwytne i chwilowe – światło, błysk, emocja, która trwa przez jeden moment, a jednak zostawia w nas trwały ślad.

Malarkę inspirują ją mistrzowie, którzy przy pomocy laserunków oddawali w plastyczny sposób przestrzeń formy. Miesza techniki stare i nowe – wymyślone przez siebie. Łączy fakturę z laserunkiem, na podobraziu klei papier, ryż, kaszę i inne „niemalarskie” materiały, by stworzyć abstrakcyjną płaskorzeźbę uzupełnioną malunkiem. Tworzy w ten sposób abstrakcje, które wzbudzają mieszane emocje.

Obecnie skupia się na wydobywaniu koloru z czerni. W dobie kryzysu politycznego, społecznego i gospodarczego, gdzie aktualna sztuka skupia się na brzydocie świata, autorka zwraca uwagę na fakt, że ludzkość przeżyła już niejeden kryzys i wyszła z tego zwycięsko. „Wychodzenie z czerni” to swoisty manifest nadziei, siły, wewnętrznego potencjału, który tkwi w każdym z nas, by walczyć i zwyciężać w dobrej sprawie.

Katarzyna Szywacz jest uczestniczką wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: wystawy finałowej konkursu „Kontrasty” organizowanym przez fundację IKI.PL w Galerii Apteka Sztuki w Warszawie (2022), gdzie spośród 1233 prac wybrano 47 w tym jej obraz „Nieludzka przestrzeń 4”, Dobre Miejsce 32 w Jastrzębiu-Zdroju (2021) – skupiających ludzi po leczeniu psychiatrycznym i psychoterapiach, „Nowa Awangarda” w galerii Szyb Wilson w Katowicach (2018), Młoda Sztuka w Starym Mieście, vol.III w Krakowie (2017), „Pokolenia” – Czeski Cieszyn (2014), Biennale Wenecji Cieszyńskiej (2014, 2012), Międzynarodowe Konfrontacje Artystyczne – Karwina, Czechy (2010).

Komentarze

Dodaj komentarz