fot. UM Rybnik
fot. UM Rybnik

Miejskie tereny rekreacyjne cieszą się coraz większą popularnością w miastach. Ludzie chcą odpocząć od zgiełku i chaosu miejskiego, a jednym z najlepszych sposobów na to jest spędzenie czasu na łonie natury. Dlatego też Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił przekształcić teren wokół malowniczego wiaduktu Cztery Mosty w pełnoprawny park rekreacyjny.

Prace nad zmianą terenu na park rozpoczęły się od prac planistyczno-projektowych, które miały na celu stworzenie przyjaznej, zielonej przestrzeni służącej mieszkańcom. Następnie teren oczyściliśmy i przystąpiliśmy do robót wykonawczych. Zwracając uwagę, by jak najwięcej z tego terenu pozostawić w stanie możliwie nienaruszonym – z zielenią, która już była w tym miejscu – wyjaśnia Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Koncepcja obejmowała nie tylko dodanie nowych elementów, ale również wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych oraz miejsc na kolejne nasadzenia. Park ma być nie tylko piękny, ale przede wszystkim funkcjonalny i dostępny dla mieszkańców.

Obecnie w parku można skorzystać z ukończonej ścieżki oraz nowo ustawionych ławek. Wkrótce zostaną również postawione leżaki i pergole, które będą tworzyć „bramę wejściową” do parku. Po zainstalowaniu wszystkich elementów małej architektury, pozostanie jedynie uzupełnienie terenu o planowane nasadzenia krzewów i drzew, które mają zostać zrealizowane w marcu – mówi Karolina Skorupa-Fojcik, architekt krajobrazu ZZM, zastępca kierownika Dział Terenów Zieleni.

Mimo że prace nad parkiem trwają, już teraz widać pierwsze oznaki wiosny w postaci dziko rosnących przebiśniegów. Niebawem, jak tylko temperatura wzrośnie, pole krokusów rozkwitnie przy rondzie. To tylko jeden z wielu elementów, które mają przyciągnąć mieszkańców i turystów do tego malowniczego miejsca.

Wydaje się, że zmiana terenu wokół wiaduktu Cztery Mosty na park rekreacyjny to strzał w dziesiątkę. Jest to idealne miejsce dla spacerowiczów, rowerzystów oraz ludzi szukających odpoczynku od miejskiego zgiełku. Park ma stać się nowym centrum rekreacyjnym miasta, a jego otwarcie będzie pewnie wydarzeniem, na które czekają już mieszkańcy i turyści.

Komentarze

Dodaj komentarz