fot. UM Rydułtowy
fot. UM Rydułtowy

2 marca o godz. 17.15 w Centrum Obywatelskim w Rydułtowach przy ul. Ofiar Terroru 56a rozstrzygnięto konkurs na nazwę dla tej instytucji. Był to więc ostatni dzień funkcjonowania Centrum po jego starym szyldem. Działa ono już niemal od roku. Nowa nazwa dla instytucji to Szarlota Lab. Hasło zostało zaproponowane przez Barbarę Święcką. Nazwa nawiązuje do hałdy Szarloty, która „choć wulkanem nie jest, to pożar nieugaszony w jej wnętrzu wciąż płonie. Szarlota LAB może być wulkanem społecznych inicjatyw i pomysłów. Jak lawa może zalewać mieszkańców troską o rozwój, innowacyjność miasta. Jak wulkan, może stać się atrakcją dla wszystkich” – napisała w uzasadnieniu Barbara Święcka. Drugi człon nazwy „LAB” pochodzi od „Laboratorium” – symbolizuje laboratorium miejskie, gdzie spotykają się pomysły i idee. To miejsce współpracy władz z mieszkańcami, gdzie omawiane są różne kwestie i problemy z miastem, ale nie tylko. To przyjazna strefa dla młodzieży, stwarzająca okazję do spotkań poza szkołą i domem. Zwyciężczyni konkursu wygrała bon o wartości 900 zł do RCK "Feniks". Propozycji konkursowych było 15 i wszystkie zostały nagrodzone.

Na uroczystości pojawili się: burmistrz miasta Marcin Połomski, zastępca burmistrza Mariola Bolisęga,  radni oraz zainteresowani mieszkańcy. Do tej pory w ramach Centrum realizowano szereg ambitnych założeń, które miały niejako wykształcić fundamenty społeczeństwa obywatelskiego w mieście. Instytucja zajmuje się animacją środowiska lokalnego, prowadzi klub młodzieżowy, wspiera wolontariat, jest oparciem dla organizacji społecznych i grup nieformalnych. Niezwykle ważne jest to, że centrum stanowi miejsce spotkań dla mieszkańców. Do tej pory byli oni skazani na instytucje, których formalna struktura częstokroć bywała przeszkodą w tworzeniu rzeczywistych i prawdziwych więzi społecznych. Dla ludzi odwykłych od więzi społecznych samo wyjście z domu stanowi wyzwanie. Janusz Piechoczek Z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w podziękowaniu za udział w konkursie zauważył: - Należy docenić chęci. Pracujemy od roku i staramy się mobilizować i motywować do jakiegokolwiek wysiłku, który służy temu, by coś się działo w Rydułtowach.

Neutralne miejsce spotkań

Wagę inicjatyw takich jak Centrum Obywatelskie podkreślił w swoim przemówieniu burmistrz Marcin Połomski, który stwierdził: - Należy zadać sobie pytanie, po co właściwie takie centra funkcjonują. Otóż niedawno pojechaliśmy do Rzeszowa, żeby zobaczyć działający tam Urban lab. Jest to jedno z dwóch takich potężnych laboratoriów miejskich, które znajdują się w naszym kraju. Mamy w Rydułtowach bardzo utalentowanych mieszkańców, z dużym potencjałem, kreatywnych. Nie zawsze nasi mieszkańcy chcą przyjść i podzielić się swoimi pomysłami z urzędem. To ostatnie miejsce jest traktowane bardzo często jako zło konieczne. Mieszkańcy patrzą na niego przez pryzmat procedur, reguł, zasad, ogólnie tego, co nazywamy biurokracją.  Oczywiście, my staramy się na Ofiar Terroru 36 ten wizerunek zmienić, ale chcemy wykorzystać takie miejsca neutralne, gdzie nie trzeba papierologii i dziesiątek formalności. Tu jesteśmy bardzo otwarci na dzielenie się swoimi pomysłami, wnioskami i spostrzeżeniami. To miejsce ma być przyjazne i kolorowe, by ci najmłodsi, ci troszeczkę starsi i ci już bardzo doświadczeni, mogli tu przyjść i powiedzieć, jaki mają pomysł, co chcą zrealizować, czym się chcą podzielić i z czym się nie zgadzają. To jest miejsce dla mieszkańców. Tu mieszkańcy mogą podzielić tym wszystkim, o czym mówiłem z osobami, które mają wpływ na zarządzanie tym miastem, z burmistrzami, z radnymi. Tu mają się wykuwać nowi liderzy społeczni.

Charlota lab w detalach

Do głównych zadań utworzonego rok temu centrum obywatelskiego należy komunikacja i informowanie, Dzięki temu, że instytucja staje się przekaźnikiem wiedzy z różnego rodzaju urzędów, członkowie nowo utworzonych organizacji pozarządowych mają skąd informacje, chociażby o dofinansowaniach, konkursach, istotnych zmianach w prawie, zbliżających się terminach dopełnienia różnego rodzaju obowiązków dla NGO-sów. Drugi element funkcjonowania rydułtowskiego urban labu to fachowe doradztwo dla organizacji pozarządowych.

Pracownicy CRIS, którzy prowadzą Charlota Lab pomagają tworzyć koncepcję projektów i wypełniać wnioski o dotacje, zapewniają rozliczenie projektów i sprawozdawczość, a także zajmują się promocją organizacji. Wśród zadań, do których zostało powołane centrum obywatelskie, jest także doradztwo z zakresu pozyskiwania środków finansowych na prowadzenie działalności, ochrona danych osobowych, planowanie strategii i rozwoju organizacji, a także pozyskiwanie wolontariuszy i organizacja współpracy z nimi. Centrum organizuje szkolenia ze wszystkich powyższych zadań i stara się zapewnić jak najbardziej eksperckie zaplecze w tym zakresie. Wreszcie, pracownicy ośrodka zapewniają wyjazdy studyjne i przestrzeń na miejsce spotkań dla rydułtowskich organizacji pozarządowych oraz przestrzeń na wydarzenia skierowane do mieszkańców miasta.

30

Komentarze

 • Wojciech Koźlik 11 marca 2023 18:20Wspólne zdjęcie z pedofilem w gazecie brawo mieszkańcy brawo !!!
 • Bernardeta Wieczorek 11 marca 2023 18:18Ten zwyrodnialec próbował namówić mojego syna Szymona na sec oralny na stadionie w Rydułtowach, nie rozumie jak ktoś taki może być Burmistrzem, co za chory kraj
 • Radlin ekipa 11 marca 2023 16:34Gomola w Radlinie nigdy nie zapomni jak z 10 cioma naraz klęcząc poszła za młodu
 • Penetrator 11 marca 2023 16:32Marcin i jego analna żona uwielbiająca w tyłeczek każdy w mieście ją zna :D
 • !!! ŚMIERĆ PEDOFILOM !!! 11 marca 2023 12:25!!! ŚMIERĆ PEDOFILOM !!!
 • Anonymus 11 marca 2023 12:24Nie znajdziesz miejsca na ziemi w którym się schowasz przed naszą organizacją zboczeńcu molestujący dzieci...
 • Teresa Anielska 11 marca 2023 12:23Beznadziejny bezpłodny impotent którego żona miała sex z połowa miasta i co warto było za 2tys zł podziekować karierze politycznej? Jesteś skończony a to do piero początek twojego piekła które Ci zafundujemy Połomski PEDOFILU !!!
 • Gerard 10 marca 2023 17:57Zwyrodnialec molestujący dzieci na zdjęciu...
 • Magda 10 marca 2023 17:56Stop Połomskim pedofilom w Rydułtowach !!!
 • Karel Matlach 10 marca 2023 17:55Ty bezpłodny zboczeniec wiesz że twoja żona Kasia jest ze mną w ciąży a ty zboczeńcu podniecający się na małe dzieci wybrakowany pedofilu bez plemników masz przesrane?
 • KochanekTwojejŻony 09 marca 2023 23:48Cieszę się bardzo Kasiu że w końcu tego pedofila zostawiłaś teraz będziemy razem w końcu jesteś ze mną w ciąży :*
 • KATARZYNA POŁOMSKA 09 marca 2023 23:28DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH JAKO ŻONA TEGO CZŁOWIEKA, A ZA NIEDŁUGO JUŻ BYŁA ŻONA TAK WIEM O JEGO SKŁONNOŚCIACH DO MAŁYCH CHŁOPCÓW, PROSZĘ ŻEBY MNIE W ŻADEN SPOSÓB Z TYM ZWYRODNIALCEM NIE ŁĄCZY A TAKŻE Z JEGO RODZINĄ KTÓRA NIE JEST LEPSZA OD NIEGO. ROZWODZĘ SIĘ Z NIM I NIE CHCĘ MIEĆ Z TYM ZBOCZEŃCEM NIC WSPÓLNEGO POZDRAWIAM
 • Miecio z Ligonia 09 marca 2023 23:18Tym zebranym też pokazywałeś przyrodzenie tak jak mojemu synowi na Machnikowcu trzy tygodnie temu?
 • Lucjan Szwan 09 marca 2023 23:16Wstyd Mi że muszę z tym zwyrodnialcem pracować
 • Adrian Kołodziej 09 marca 2023 23:14Takiego to tylko wykastrować...
 • Kasia 09 marca 2023 23:10Pedryl zboczeniec na zdjęciu po prawej !
 • Artur Bywalec 09 marca 2023 23:08Jakim cudem ty dewiancie seksualmy jeszcze jesteś burmistrzem ?
 • PołomskiToPedofil 09 marca 2023 23:07OOOOOOOO NAĆPANY ZBOCZENIEC BIEGAJĄCY NOCAMI PO STADIONIE Z WACKIEM NA WIERZCHU NA ZDJĘCIU !!!!!!!!
 • Mieszkańcy 09 marca 2023 23:05Wypierdalaj pedofilu połomski z naszego miasta !!!!!!!!!!
 • Paulinka 09 marca 2023 23:04Tak to czytam tylko czekam aż Cię zwyrodnialcu Ci młodzi dopadną a polują na Ciebie co wieczór Panie Burmistrz ciekawy artykuł będzie oj ciekawy...
 • POŁOMSKI DO DYMISJI 09 marca 2023 22:57!!! JESTEŚ SKOŃCZONY W TYM MIEŚCIE PEDOFILU !!!
 • Tomek i Kamil 14 lat 09 marca 2023 22:56Ten zwyrol Połomski nam pokazał w Niedziele penisa na PKP i chciał nam dać po 500 zł jak mu dobrze ręką zrobimy jpl
 • Połomski OPedofil 09 marca 2023 22:54Ty zboczeniec połomski dziś w nocy też będziesz biegał z penisem na wierzchu po ulicy Obywatelskiej i Szpakowej tak jak w Niedziele po 20stej ?
 • UWAGA PEDOFIL 09 marca 2023 22:53UWAGA UWAGA P E D O F I L NA ZDJĘCIU MARCIN P.
 • Rodzice 09 marca 2023 22:52Zebyś zdechł ty zboczeńcu połomski!
 • Szymon Wieczorek 09 marca 2023 22:51jpl to tez zwyrol co nam penisa na stadionie w Rydułtowach pokazywał
 • Stop Pedofili 09 marca 2023 22:49PEDOFIL MARCIN P. NA ZDJĘCIU POKAŻCIE SWOIM POCIECHOM !!!
 • Andrzej 09 marca 2023 22:48Zboczeniec zwyrodnialec nocami biega po Machnikowcu i stadionie z penisem na wierzchy po narkotykach a w dzień burmistrza udaje od czego jest ten monitoring?
 • Mama Mateuszka 09 marca 2023 22:46Ten zbok Połomski proponował mojemu 10 letniemu synowi 500 zł za sex oralny !!!
 • Jasiu 09 marca 2023 22:45Marcin Połomski to zboczeniec pokazujący młodym chłopcom penisa...

Dodaj komentarz