fot. UM Jastrzębie-Zdrój
fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Tematem przewodnim wydarzenia były Innowacje Młodych. "Startupy w Pałacu" to projekt wspierający innowacyjne polskie firmy w poszukiwaniu możliwości rozwoju, w tym ewentualnych inwestorów, partnerów biznesowych i nowych rynków zbytu. Prezentowane podczas wydarzenia były najciekawsze inicjatywy biznesowe przed potencjalnymi inwestorami, szefami spółek skarbu państwa, tzw. aniołami biznesu i ambasadorami zagranicznych państw.

Zaproszone na wydarzenie zostały dwie szkoły z całej Polski. Urząd Patentowy rekomendował Kancelarii Prezydenta zaprezentowanie projektów autorstwa uczniów z:

1) Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju 

2) Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie.

W wydarzeniu brał udział Prezydent Rzeczypospolitej Polski, Andrzej Duda. W swoim przemówieniu, podkreślał dużą wartość kreatywnego myślenia:

Dziękuję, że kombinujecie, dziękuję, że szukacie możliwości. Jesteście pokoleniem, które nie wyobraża sobie życia bez internetu, korzystajcie z tego. Bardzo bym chciał, abyście tutaj działali, by tutaj Wasze firmy miały główne siedziby, bo kapitał ma ojczyznę – pamiętajcie o niej zawsze. Ale jednocześnie bądźcie otwarci na świat. Dzisiaj nie możemy zamykać się tylko do Polski.

40-osobowa delegacja młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 6  w Jastrzębiu-Zdroju wzięła udział w wydarzeniu, by zaprezentować w pałacu własne projekty. Podczas spotkania obecna była Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Anna Hetman. Bardzo wspiera tego typu inicjatywy, które pozwalają na rozwijanie pasji młodych ludzi.

Jestem bardzo dumna z osiągnięć tych młodych ludzi. Takie inicjatywy są bardzo ważne dla nich, dla ich przyszłej ścieżki nauki i drogi zawodowej. Mają także wyjątkowo dobre zaplecze w postaci jednej z najlepszych szkół w województwie śląskim. Należą się ogromne gratulacje zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli zaangażowanych w tego typu projekty przedstawiane wczorajszego dnia – podsumowała Prezydent Miasta, Anna Hetman.

3 innowacyjne wynalazki / projekty autorstwa uczniów Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju zostały przedstawione w Pałacu Prezydenckim. Jeden z nich - TCS - Technical Classes Simulator był prezentowany przez młodzież na scenie. To projekt edukacyjny umożliwiający montaż i demontaż komputera oraz przeprowadzenie doświadczeń elektrycznych w laboratorium wysokich napięć w środowisku wirtualnej rzeczywistości. Pozwala przekazać wiedzę w prosty i przyjazny sposób, a także nabyć nowe kompetencje bez narażenia własnego życia lub zdrowia. Przeprowadzenie w prezentowanym projekcie montażu lub demontażu jednostki centralnej jest także pozbawione ryzyka uszkodzenia sprzętu.

Uczniowie realizujący projekt to Paweł Orlik i Sebastian Kura.

Opiekunowie pracują w Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju, a w ich gronie jest Marcin Lasak, Krzysztof Smyczek i Artur Hausman.

Przedstawiany projekt uzyskał 9 nagród w konkursach o randze ogólnopolskiej i światowej, a w nich m.in.:

- Złoty Medal na Międzynarodowym Pokazie Wynalazków E-nnovate w Polsce w 2021 roku,

- I miejsce w kategorii „Usprawnienie Softwarowo-Techniczne” w konkursie Młody Lider Innowacji Województwa Śląskiego w 2021 roku,

- Srebrny Medal na Międzynarodowym Konkursie Wynalazczości w Tajlandii w 2021 roku.

Wydarzenie składało się z dwóch części. Po oficjalnym otwarciu jeden zespół ze szkoły zaprezentował wybrany projekt na scenie. Następny etap poświęcony był dyskusji na temat możliwości ochrony własności intelektualnej, którą prowadził Urząd Patentowy.

Druga część objęła interaktywny quiz ze wszystkimi uczniami uczestniczącymi w wydarzeniu, poświęcony własności intelektualnej oraz debatę ze środowiskiem startupowym. 

1

Komentarze

  • hmm 21 marca 2023 13:15Ja tez jestem absolwentem tej szacownej szkoly im. J Korczaka i mnie nie zaprosili.

Dodaj komentarz