Dariusz Tukalski

Koszykarki z Rybnika mają realną szansę, aby zająć wysokie, 4. miejsce po fazie zasadniczej I ligi koszykówki kobiet. To postawi podopieczne Adama Renera na uprzywilejowanym miejscu przed fazą play off. Niezbędne do realizacji takiego scenariusza było jednak zwycięstwo w sobotnim meczu nad AZS-em Politechniką Koroną Kraków. Z ekipą, z którą rybniczanki na jesień przegrały różnicą 10 pkt.
Spotkanie w rybnickiej hali od początku toczyło się w szybkim tempie i kibice oglądali dobry basket. Pierwsze minuty należały do przyjezdnych, które trafiały praktycznie wszystko i prowadziły 20:11. Od tego momenty skuteczniej zaczęły bronić rybniczanki, a show dała Natalia Rudzińska, trafiając w inauguracyjnej kwarcie 4 razy za trzy. To spowodowało, że po pierwszych 10-ciu minutach RMKS Xbest wygrywał 25:22. Druga kwarta również padła łupem koszykarek Renera i na przerwę obie ekipy schodziły przy wyniku 38:30 na korzyść miejscowych. Po zmianie stron krakowianki zaczęły grać bardzo agresywnie, z czym do końca radzili sobie sędziowie, podejmując wielokrotnie bardzo kontrowersyjne decyzje. Przyjezdne szybko zniwelowały straty z pierwszej połowy i w 26. minucie spotkanie był remis 42:42. Ostatecznie o zwycięstwie decydowała sama końcówka spotkania, którą lepiej rozegrały miejscowe i to one cieszyły się z wygranej 73:67.
W ostatnim meczu fazy zasadniczej rybniczanki zmierzą się w Poznaniu z MUKS-em. Będzie to dobre przetarcie przed pierwszoligowymi play offami. Mecz ten zaplanowano na niedzielę, 26 stycznia. Początek o godz. 18.

Adam Rener, trener RMKS-u

Spodziewaliśmy się bardzo trudnego meczu, który musieliśmy rozegrać w szóstkę, bo nasze juniorki występowały w turnieju mistrzostw Polski U17. Nie chcę tego nawet komentować. Może to dziwnie zabrzmi, ale jest mały niedosyt, ponieważ chcieliśmy wygrać różnicą większą niż 10 pkt, tak aby mieć lepszy bilans meczów bezpośrednich. Wtedy szczęście byłoby pełne. Początek spotkania trochę przespaliśmy w obronie, dziewczyny z Krakowa trafiły kilka trójek, rozpędziły się. Później zaczęła się prawdziwa walka, mocna obrona i to dało pozytywny efekt. Nie będę się też odnosił do pracy sędziów, ponieważ nie chcę powiedzieć za dużo i nie chcę sobie psuć soboty. Jestem dumny z dziewczyn, pogratulowałem im zwycięstwa i teraz będziemy się przygotowywać do ostatniego meczu fazy zasadniczej. Myślę, że musimy go wygrać, aby zająć te 4. miejsce. Podsumowując dotychczasowe mecze, można powiedzieć, że robota została zrobiona. Już teraz zapraszamy kibiców na mecze play off. Ta drużyna potrzebuje i zasługuje na wsparcie.

Natalia Rudzińska, zawodniczka RMKS-u
Miło się zaskoczyłam początkiem tego meczu. Wszystko mi siedziało, trafiłam cztery trójki, było naprawdę dobrze. Trener cały czas powtarzał, że to będzie ciężki mecz walki, z wynikiem na styku. Dałyśmy w tym spotkaniu 100 procent i fajnie, że to zaowocowało. Ważne było też nastawienie mentalne. Po przerwie nasze rywalki zaczęły grać bardzo agresywnie, był duży nacisk na piłkę, szarpanie za ręce, ale nie będę ukrywać, że odpowiedziałyśmy tym samym. Na szczęście udało się to przetrzymać i finalnie możemy się cieszyć ze zwycięstwa. Naszym celem w tym sezonie był awans do play off, to, że bijemy się o pierwszą czwórkę, jest dla mnie szokiem. Wierzę, że w najważniejszych meczach sezonu zagramy naszą najlepszą koszykówkę.

RMKS Xbest Rybnik – AZS Politechnika Korona Kraków 73:67 (25:22, 13:8, 16:21, 19:16)