Jego istotność dla gospodarki regionu jest nie do przecenienia, a polska firma Jastrzębska Spółka Węglowa wyróżnia się jako największy europejski dostawca tego surowca.
Komisja Europejska wprowadziła Listę Surowców Krytycznych w 2011 roku, a węgiel koksowy zadebiutował na niej w 2014 roku. Od tamtej pory bez przerwy pozostaje surowcem o znaczeniu strategicznym dla UE. Lista jest aktualizowana co 4 lata, a jej najnowsze wydanie będzie podlegać dalszym dyskusjom w ramach Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.
Głównym celem wprowadzenia pakietu dotyczącego surowców krytycznych jest zabezpieczenie dostaw surowców niezbędnych dla sektorów technologicznych i zrównoważonych oraz minimalizacja zależności od dostaw z krajów trzecich. Surowce te mają kluczowe zastosowanie w produkcji takich elementów, jak baterie, pojazdy elektryczne, układy półprzewodnikowe, turbiny wiatrowe czy moduły fotowoltaiczne. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na nie zwiększy się znacząco w ciągu najbliższych kilku dekad.
W odpowiedzi na te wyzwania, Unia Europejska planuje rozbudować lokalne możliwości produkcyjne, upraszczając procesy związane z uzyskiwaniem pozwoleń na wydobycie i finansowanie strategicznych inwestycji. Ponadto, Komisja pragnie wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym i recyklingu kluczowych surowców, aby wspierać dalszą digitalizację i zrównoważony rozwój gospodarki europejskiej.
Komentarze