Materiał partnera
Materiał partnera

Możliwości dobrania fotela biurowego do wagi, wzrostu, sylwetki oraz specyficznych potrzeb użytkownika nigdy jeszcze nie były tak duże jak obecnie. Warto wykorzystać ten fakt i zdecydować się na poszukiwanie fotela ergonomicznego, czyli zaprojektowanego zgodnie z zasadami dziedziny wiedzy, która przez lata wypracowała standardy konstruowania m.in. mebli maksymalnie dostosowanych do potrzeb ludzkiego ciała. Jeśli należysz do osób, które pracują siedząc i odpoczywają w takiej samej pozycji, znalezienie ergonomicznego fotela biurowego i/oraz ergonomicznego zestawu wypoczynkowego staje się koniecznością. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się problemów z kręgosłupem, napięciowych bólów głowy czy kłopotów z krążeniem w kończynach dolnych.

Ergonomia - dlaczego fotel biurowy spełniający jej standardy jest taki wygodny

Dlaczego ergonomiczny fotel jest ważny dla Twojego ciała?

Fotel ergonomiczny regulowany jest w wielu płaszczyznach. Użytkując go nie stajesz przed koniecznością każdorazowego znalezienia optymalnej pozycji ciała, która byłaby znośna pomimo niewygodnej konstrukcji fotela. Fotel ergonomiczny ma taką konstrukcję, że możesz sformatować go na własne potrzeby. Ruchome elementy umożliwiają regulację:

  • wysokości i głębokości siedziska,
  • wysokości oparcia,
  • położenia zagłówka,
  • położenia podłokietników w opcji 3D: góra-dół, przód-tył, do wewnątrz – na zewnątrz.

Twój fotel może być wyposażony w synchroniczny mechanizm odchylania oparcia (wraz z regulacją kąta pochylenia oparcia zmienia się kąt ustawienia siedziska) oraz w oparcie wyprofilowane w odcinku lędźwiowym kręgosłupa albo wmontowaną w tym miejscu dobrej jakości poduszkę ortopedyczną.

Manewrując ruchomymi elementami, szukasz takiego ich ułożenia, aby ciało znalazło się w fizjologicznej pozycji i… zapominasz o nim. Nic nie boli, nic nie uciska, nie czujesz, że „urwie Ci krzyże” a kark spięty jest do granic wytrzymałości. Słowem: ciało przestaje dawać sygnały, że coś jest nie tak; że dochodzi do przeciążenia mięśni i pojawienia się ryzyka zwyrodnień w układzie ruchu.

Dlaczego ergonomiczny fotel jest ważny dla Twojego ciała

Ergonomia – dlaczego fotel biurowy spełniający jej standardy jest taki wygodny

Średnia wzrostu dla mężczyzn w Polsce wynosi 177,3 cm, dla kobiet 164,6 cm. Bez względu na to, czy zaliczasz się do „średniaków”, czy jesteś niższa/y lub wyższa/y możliwości regulacyjne biurowego fotela ergonomicznego są dla Ciebie kluczowe. To dzięki nim fotel dostosuje się do Ciebie, a nie Ty będziesz musiał dostosować się do fotela.

Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków wykonanego w 2022 roku, jedynie 28 % mężczyzn oraz 45% kobiet ma prawidłową masę ciała. I znowu: nie ma znaczenia, czy mieścisz się w normie, czy jesteś lżejsza/y bądź cięższa/y – fotel spełniający standardy ergonomii umożliwi Ci komfortowe siedzenie przez wiele godzin.

Zakup fotela biurowego, który nie spełnia standardów ergonomicznych wiąże się z ryzykiem niemożliwości dopasowania go do specyficznych potrzeb użytkownika. A im dłużej siedzimy na fotelu, który jest wyraźnie niedopasowany do naszego wzrostu i wagi, nie dając przy tym możliwości wyregulowanie siedziska, oparcia, zagłówka czy podłokietników w taki sposób, aby zminimalizować dyskomfort, tym większe ryzyko problemów z narządem ruchu.

Podsumowując: nie ma takiego użytkownika, dla którego nie dałoby się dopasować fotela biurowego. Warunek jest jeden - musi to być fotel ergonomiczny. Jeśli wybrany przez Ciebie model należy do tej klasy foteli biurowych, możesz swobodnie wybierać spośród rozmaitych materiałów wykończeniowych i skupić się wreszcie na dobraniu ich do aranżacji wnętrza.

Nowoczesne materiały tapicerskie wykorzystywane w produkcji foteli ergonomicznych

Nowoczesne materiały tapicerskie wykorzystywane w produkcji foteli ergonomicznych

Obok skóry naturalnej i ekologicznej oraz tkanin tapicerskich, coraz częściej wybieramy takie materiały jak różnego rodzaju specjalistyczne siatki z tworzywa sztucznego – wytrzymałe, elastyczne, doskonale dopasowujące się kształtu ciała oraz dające mu optymalne podparcie a także przewiewne.

Nowoczesne materiały tapicerskie pozwalają na wybranie fotela biurowego dostosowanego do każdego rodzaju wnętrza. W zależności od stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie, możemy sięgnąć po fotel z drewna i skóry naturalnej albo futurystyczny fotel dla gracza czy proste i funkcjonalne krzesło dla dziecka. To ma być fotel dla CIEBIE – dla konkretnego użytkownika, a nie mebel ogólnego stosowania. Fotel uwzględniający Twoje uwarunkowania anatomiczne oraz potrzeby estetyczne.

Dobrze dobrany biurowy fotel ergonomiczny to gwarancja wielogodzinnej pracy bez bólu kręgosłupa, ale także zmniejszenie ryzyka powstawania żylaków, zakrzepów w kończynach dolnych czy napięciowych bólów głowy. Wsłuchaj się w to, czego potrzebuje Twoje ciało i pozwól mu poczuć się komfortowo na nowoczesnym fotelu ergonomicznym.

Komentarze

Dodaj komentarz