Archiwum / Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum / Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość

W najbliższą niedzielę, 2 kwietnia o godzinie 21.00 z rybnickiego rynku ruszy Marsz ku pamięci św. Jana Pawła II. O 21.15 spotkamy się pod bazyliką przy pomniku oraz wspólnie odśpiewamy Apel Jasnogórski w godzinę śmierci naszego papieża.

„Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów" - mawiał papież Polak. W związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce cytat ten może częściowo dotyczyć mojego imiennika. Sam papież prawdopodobnie miał jednak na myśli prawdy boskie, dla których brakuje nam słów, i których często się boimy. 

Jan Paweł II mówił: „Prawda Was wyzwoli" - miał rację. Jednocześnie podkreślał, że „Słowo jest narzędziem, które ma moc. Może zmieniać i stwarzać rzeczywistość, może budować lub niszczyć" - tak więc trzeba brać odpowiedzialność za słowo i oskarżenia, które za pomocą tychże słów wypowiadamy. Warto pamiętać, że świat nie jest czarno-biały, a rozmaite kwestie powinny być badane w sposób profesjonalny, z pomocą wiedzy doświadczonych ekspertów, nie zaś wyłącznie dziennikarzy, którym często zależy jedynie na wzbudzeniu sensacji. 

Zdanie „Nie lękajcie się" było jednym ze sztandarowych haseł papieża Polaka. Z tym właśnie przesłaniem będziemy maszerować 2 kwietnia. 

Dziś tak często wstydzimy się dać świadectwo swojej wiary; tak często chcemy zostać gdzieś w kącie i obserwować wydarzenia w ciepłych kapciach, pod kocem, dystansując się od trudności. Jako chrześcijanie obawiamy się odpowiedzialności za wyznawane przez nas wartości i tego, co przyniesie nam przyszłość.

Święty mówił, że: „Musimy pokonać nasz lęk przed przyszłością. Ale nie możemy go do końca pokonać inaczej jak tylko razem". Dlatego właśnie RAZEM, ramię w ramię, pójdźmy, by bronić idei wspólnoty, do której tak często nawoływał nas papież. 

Nie ma miłości bez lęku, nie ma miłości bez wolności i nie ma miłości bez solidarności ludzi i serc. Nie niszczmy naszej wspólnoty. Nie lękajmy się, bo w miłości nie ma lęku. Nie bójmy się, weźmy świecę lub znicz i spotkajmy się o 21.00 w niedzielę na rybnickim rynku. Stańmy i dajmy świadectwo.

Karol Szymura

3

Komentarze

  • Zaduma 30 marca 2023 11:05Jak to spiewa Budka Suflera "Cóż z tego znowu wyszło? W piwnicy znowu przyszło żyć tym, co tworzyli jutro jak mit! -Oszust do oszusta ,hej !– jak tam wiek emerytalny?- hej! jak tam inflacja, odpowiada drugi pierwszemu także głośno . Obydwoje rządząc nie mieli na emer stażowe dla spracow ludzi ale na urlopy gornicze do wczesnych emer górniczej juz po raz kolejny tak .. I masz tu kuźwa wybór ? …Dżuma lub Cholera ,nie licze pedalstwa lub grabienie KRUSowskie pod siebie czyli "biede" jakze czesto strasznie majętnych-- cztery wiodące partie. PO, PIS, SLD i PSL ..Ilu to znow pracowników z 50 letnim stażem pracy nie dożylo emerytur i tych nadchodzacych świąt.
  • Nie lękamy sie. 30 marca 2023 10:46Nie lękamy sie..Dlaczego biedni są stale biedni?- po co jest inflacja?,..ano po to aby biedni byli dalej i bardziej biedni,wladza za Ich pieniadze ktore Im inflacją kradnie ,mogla Im niby pomagać, niby wspomagajac, politycy ktorzy czynią tą inflacje celowo, mogli organizowac zbiorki i akcje takze po to aby sie pokazać najczęściej przed wyborami a wladza zyskiwala z kradzieży oszczednosci przez ich dewaulacje. Gdyby Ci biedni chcieli cos odlozyc aby nie byc biednymi to co proponujesz :zloto ,dolary,euro ,funty,srebro no bo chyba nie Drukowane Bilety Narodowego Banku Polskiego."
  • Gosc 29 marca 2023 12:05Super inicjatywa

Dodaj komentarz