Przebranżowienie i zmiana zawodu – co warto wiedzieć, zanim się na to zdecydujemy?

Powody zmiany zawodu

Zmiana zawodu dla pokolenia tzw. Baby boomers wydaje się dziwna i nieuzasadniona. W końcu czy nie jest tak, że po to studiowaliśmy i zbieraliśmy doświadczenie, by ukierunkowywać nasze predyspozycje zawodowe, wiedzę i obycie w konkretnym kierunku? Tymczasem młodsze pokolenia, które wykazują ogromną świadomość swych mocnych i słabych stron oraz pragną zachować balans między życiem zawodowym a prywatnym, pokolenia stawiające na pierwszym miejscu zadowolenie z życia aniżeli ciągłą pracę, mają konkretne powody, dla których decydują się na zmiany. Pierwszy z nich to wypalenie zawodowe. Wielu pracowników nie odczuwa żadnej satysfakcji z powodu wykonywanej pracy. Przystępują do obowiązków z myślą, by je odbębnić, a więc bez żadnego zaangażowania. Jakakolwiek rozmowa o pracy budzi w nich frustrację, praca jest dla nich stresująca, czują się przemęczeni oraz wykorzystywani, bo na przykład przełożeni i inni pracownicy ich nie doceniają. Takie osoby stają się zgryźliwe wobec innych pracowników, są drażliwe, osłabione, pojawiają się u nich problemy ze snem i apetytem. Innymi konkretnymi powodami do przekwalifikowania się jest chęć spróbowania się w czymś zupełnie nowym, pragnienie zmiany, poprawienia sytuacji materialnej.

Wyzwania z powodu zmiany zawodu

Niewątpliwie wyzwaniem jest określenie ścieżki, którą chcielibyśmy teraz podążyć oraz uzyskanie kwalifikacji pozwalających nam wykonywać nowy zawód. W takiej sytuacji można spróbować iść na studia podyplomowe, na kurs lub wolontariat stosowne dla naszych zainteresowań i ambicji. Niewątpliwie wyzwaniem jest przyznanie przed rodziną, że potrzebujemy zmiany — nie każda osoba spotka się ze zrozumieniem, życzliwością i wsparciem ze strony najbliższych. Największą jednak przeszkodą w osiągnięciu celu są ograniczenia, które sami sobie stawiamy w głowach, zwłaszcza im starsi jesteśmy, tym zmiana zawodu może wydać się ryzykownym posunięciem.

Korzyści ze zmiany zawodu

Korzyściami ze zmiany zawodu są:

  • Rozwój kariery,
  • Poszerzenie horyzontów,
  • Wykorzystanie pełni potencjału i zasobów,
  • Trening umiejętności przystosowywania się do zmieniających się sytuacji na rynku pracy czy gospodarce,
  • Poprawa jakości życia z powodu lepszego wynagrodzenia.

Jak się przebranżowić?

Najpierw trzeba zacząć od analizy naszych mocnych i słabych stron oraz zainteresowań, a także analizy rynku pracy, czyli na co obecnie jest największe zapotrzebowanie. Przeglądając oferty pracy na GoWork.pl, możemy zobaczyć, że dużą popularnością cieszy się branża IT, reklamy, analitycy, księgowi czy przedstawiciele handlowi. Zanim podejmiemy decyzję o przebranżowieniu, warto sprawdzić, jak praca wygląda w rzeczywistości — można spróbować zapisać się na wolontariat lub staż czy nie etatową pracę, by zweryfikować wyobrażenia o pracy z rzeczywistością.

Jak radzić sobie z trudnościami wynikającymi ze zmiany zawodu?

Jak już wiemy, wiele ograniczeń rodzi się w naszej głowie. Strach nas blokuje, przez co nie potrafimy myśleć nieszablonowo. Pomysł na przebranżowienie się to jeszcze nic. Jeśli nie wcielimy go w życie, istnieje duże ryzyko wpadnięcia we frustrację, bo niby chcielibyśmy coś zmienić, ale brakuje nam odwagi. Warto porozmawiać z kimś bliskim o naszych planach, a im częściej będziemy o nich mówić, tym większa szansa, że wyjdą ze strefy marzeń i prędzej czy później podejmiemy kroki do ich realizacji – a to zapiszemy się na kurs, a to wybierzemy się na konferencję.

Obecne trendy na rynku pracy

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Jedną z tych zmian jest możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. Według szacunków ekspertów niemal co trzecie ogłoszenie o pracę w krajach zachodnich przewiduje pracę hybrydową lub zdalną. Wchodząc na portale z ogłoszeniami o pracę, taki jak GoWork.pl, widzimy, że trend faktycznie odzwierciedla rzeczywistość. Podejmując decyzje o przekwalifikowaniu się, kierujmy się kwestiami praktycznymi — jeśli wolimy przebywać wśród ludzi (albo wręcz na odwrót, w pełni popieramy pracę zdalną), upewnijmy się, że nasz wymarzony nowy zawód przewiduje pracę w trybie, który najbardziej nam odpowiada.

Komentarze

Dodaj komentarz