Materiał partnera
Materiał partnera

W takiej sytuacji łatwo popełnić błąd, który w dłuższej perspektywie może prowadzić do bankructwa. Jak wyjść z długów? Powinniśmy pamiętać o tym, by unikać określonych zachowań, które wpędzają nas w spiralę zadłużenia.

Wydatki wyższe od zarobków

Nowe ubrania, drogi sprzęt elektroniczny nabyty tuż po premierze, wycieczka zagraniczna do tropikalnych krajów – często zdarza się, że wydajemy więcej, niż zarabiamy. Brak planowania i kontroli wydatków może nas łatwo doprowadzić do bankructwa, szczególnie wtedy, gdy trzeba będzie wydać większą kwotę pieniędzy w nagłej sytuacji, np. ze względu na awarię auta, nagłą chorobę lub śmierć bliskiej osoby. To dlatego do realizacji większych celów finansowych powinniśmy dążyć małymi krokami, odkładając pieniądze przez ustalony wcześniej czas. Pomocny w tym będzie arkusz kalkulacyjny EXCEL lub długopis i kartka papieru, które pozwolą nam odnotowywać wszystkie wpływy i wydatki, co ułatwi planowanie.

Pożyczanie pieniędzy innym i nieegzekwowanie ich zwrotu

Wielu z nas pożycza pieniądze rodzinie i przyjaciołom. Choć jest to szlachetne, niestety często takie gesty obracają się przeciwko nam, jeśli nie egzekwujemy należycie zwrotu. Przy pożyczaniu pieniędzy powinniśmy liczyć się z tym, że możemy ich nie odzyskać, nawet od najbliższej rodziny, lub będziemy czekać na ich zwrot dłużej, niż wcześniej przewidywaliśmy. Zwykle bowiem nie podpisujemy umowy pożyczki z rodziną czy przyjaciółmi. Przekazanie zbyt dużej kwoty bez dopełnienia podstawowych formalności może być zatem ryzykowne. Warto zastanowić się, czy druga strona będzie skłonna do szybkiego zwrotu.

Zaciąganie kolejnych kredytów i pożyczek na spłatę długu

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby mające dług jest zaciąganie innych kredytów i pożyczek na jego spłatę. Szczególnie niebezpieczne jest korzystanie z wysoko oprocentowanych „chwilówek”. W ten sposób jedynie brniemy w coraz większą spiralę zadłużenia, ponieważ musimy się liczyć z koniecznością spłaty odsetek od zobowiązań, które narastają. Jak wyjść z długów? Ograniczenie wydatków na rozrywkę, przejście na usługi innego operatora mediów – to tylko niektóre pomysły, jak można znaleźć dodatkowe oszczędności. Skuteczne zarządzanie domowym budżetem to klucz do wyjścia z długów, może nie od razu, ale w wielu przypadkach w ciągu roku lub po upływie kilku lat. Ciekawym rozwiązaniem jest także dostępna w wielu bankach pożyczka konsolidacyjna, która pozwala na połączenie kilku zobowiązań w jedno, o niższym oprocentowaniu i rozłożona na dłuższy czas.

Brak kontaktu z wierzycielem

Gdy borykamy się już z opóźnieniami w regulowaniu naszych zobowiązań, popełniamy często dodatkowy błąd, którym jest brak kontaktu z wierzycielem. W takim przypadku, zamiast ratować sytuację, tylko sobie dodatkowo szkodzimy. Wierzyciel, który nie jest zadowolony z braku naszej reakcji, zaczyna podejmować różne działania zmierzające do odzyskania należności. Dla nas może to oznaczać naliczenie dodatkowych odsetek od zobowiązań i innych kosztów egzekucji, które zostaną dodane do głównej należności. To dlatego tak ważny jest dialog z wierzycielem. Jeśli uda nam się dogadać, będziemy mogli liczyć na ustępstwa z jego strony, np. podzielenie kwoty długu na mniejsze raty.

Artykuł opracowano na zlecenie BIG.

 

1

Komentarze

  • Seba 22 kwietnia 2023 16:22długi to jest jakaś masakra :/ w końcu się zebrałem i spłacam, ale też spoko zasługa w tym tych z kruka, oni jakoś mi poszli na rękę

Dodaj komentarz