UM Rybnik / W. Troszka
UM Rybnik / W. Troszka

Rybnik zdecydował się przekazać 10,6 mln złotych na rozbudowę i modernizację traktu porodowego oraz Oddziału Neonatologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3. Umowa dotycząca przyznania środków została podpisana 25 kwietnia przez Prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę, Wicemarszałek Województwa śląskiego Anny Jedynak i dyrektora szpitala dr Jarosława Madowicza.

Przekazane środki pokryją niemal 100% kosztów planowanej inwestycji, która ma na celu zwiększenie jakości i komfortu leczenia pacjentów. W ramach prac zostaną stworzone możliwości odbycia porodów rodzinnych, a także dostosowanie oddziałów do obowiązujących standardów i przepisów. Ponadto przestrzenie zostaną upiększone oraz poprawione zostaną bezpieczeństwo i jakość świadczeń zdrowotnych.

Pierwotnie, w ubiegłym roku, miasto przekazało szpitalowi 7,25 mln złotych na modernizację położnictwa i neonatologii, jednak umowa została rozwiązana w sierpniu 2022 r. z powodu problemów z wyłonieniem wykonawcy inwestycji. W rezultacie Prezydent Rybnika podjął decyzję o przekazaniu pełnej kwoty wnioskowanej przez szpital, tj. 10,65 mln złotych.

Szpital podzielił remont na dwa etapy. Najpierw zostaną zmodernizowane oddziały neonatologii i porodówki, a następnie ginekologii i położniczy. Inwestycja będzie realizowana przez konsorcjum wybrane w przetargu, a prace mają ruszyć w czerwcu br. i zakończyć się do końca roku.

W ramach prac, pomieszczenia neonatologii i porodówki zostaną praktycznie urządzone od nowa, co obejmuje wymianę starej glazury, posadzek, malowania i tynków. Ponadto zostaną wykonane ścianki działowe, podwieszane sufity, nowe posadzki, drzwi oraz zainstalowana klimatyzacja. Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej również będzie częścią inwestycji.

Dyrekcja szpitala zapewnia, że remont nie wpłynie na funkcjonowanie oddziału i traktu porodowego, które będą kontynuowane w innych szpitalnych pomieszczeniach w trakcie trwania prac.

Komentarze

Dodaj komentarz