Fundacja Elektrowni Rybnik
Fundacja Elektrowni Rybnik

Projekt fotograficzny „Wewnątrz” realizowany był od 2021 r. w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu. Fotografie z cyklu ukazują życie codzienne jego wychowanków. Czas spędzony w placówce umożliwił autorce przygotowanie projektu, w którym ważną rolę odgrywa nie tylko przekaz wizualny. Fotografia dokumentalna łączy się z twórczością bohaterów zdjęć. Równie istotne znaczenie dla projektu odgrywają spotkania młodzieży szkolnej z wychowankami i wychowawcami zakładu, psychologami czy terapeutami, promujące profilaktykę społeczną.

Katarzyna Kruk mieszka i tworzy w Rybniku na Górnym Śląsku. Dokumentuje życie codzienne mieszkańców śląskich dzielnic poprzemysłowych. W ostatnich latach pracowała nad projektem fotograficznym z długoosadzonymi w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, a od 2021 z wychowankami Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Mówi o sobie: fotograf dokumentalny i portrecistka. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, studentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Laureatka i finalistka wielu konkursów, m.in. Rybnickiego Festiwalu Fotografii, Konkursu Fotografii Teatralnej, Śląskiej Fotografii Prasowej, Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej DZIECKO, Oznaki Pracy, pix.house i Jastrzębskiej Szkoły Dokumentu. Prace artystki prezentowane były m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi, Opolskim Festiwalu Fotografii, Krakow Photo Fringe, w Domu Sztuki Oko w Opawie czy Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz w licznych publikacjach.

Czwartek, 27 kwietnia, godz. 17:30, Fundacja Elektrowni Rybnik, ul. Podmiejska 43, wstęp wolny.

Wystawę będzie można oglądać do 14 maja.

Projekt powstał we współpracy z należącą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Fundacją Elektrowni Rybnik, Institutu Tvůrčí Fotografie w Opawie oraz Ilford Photo Polska.

Komentarze

Dodaj komentarz