Archiwum / Marek Krząkała poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum / Marek Krząkała poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Pan minister Rau na poprzednim posiedzeniu Sejmu sugerował, że problemy w Europie biorą się z powodu dominacji Niemiec i ich zapędów imperialnych. Problem w tym, że pomylił on Rosję z Niemcami i rok 2023 z 1939. Bardziej dobitnie wypowiada się prezes Kaczyński, który twierdzi, że Niemcy chcą doić Polskę, zabrać jej niepodległość i dążą do budowy IV Rzeszy. Również premier Morawiecki woli prowokować, prawić kazania i udzielać reprymendy Niemcom, zamiast szukać dialogu i wykorzystać zmianę polityki Niemiec wobec Rosji. Nie wspomnę o ministrze Ziobrze, który w fobiach niemieckich przebija prezesa, a robi to tylko po to, by przykryć fakt, że z jego powodu za łamanie praworządności płacimy 1 mln euro kary dziennie!

Zatem po pierwsze PiS stosuje na co dzień antyniemiecką retorykę i celowo kreuje Niemcy na wroga Polski, chociaż w informacji na temat polityki zagranicznej minister mówił o nich jako największym sojuszniku i politycznym partnerze! Wolą mamić społeczeństwo, że dostaniemy biliony z reparacji, choć nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej.

Po drugie, PiS ogarnia dziwna amnezja. Kwestionują mozolny, budowany latami dorobek pojednania, mówią o Niemcach tak, jakby dopiero co wczoraj zakończyła się druga wojna światowa i nie przebyli żmudnej drogi demokracji. Jakby nie było roku 1965 i listu biskupów z przesłaniem “przebaczamy i prosimy o wybaczenie”, jakby nie było roku 1990 i traktatów o uznaniu granic i o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Nie wiem, jak godzą antyniemiecką propagandę agresywniejszą nawet niż za Gomułki, rozdrapywanie dawno zabliźnionych ran i rujnowanie owoców procesu pojednania, który przez lata był wzorem dla innych „trudnych sąsiedztw” z listem biskupów napisanym pod przewodnictwem kardynała Wyszyńskiego, arcybiskupa Kominka i ówczesnego arcybiskupa Karola Wojtyły.

Po trzecie PiS lekceważy całkowicie konsultacje międzyrządowe, obrady okrągłego stołu, rocznicę traktatu dobrosąsiedzkiego. Mieli szansę na dialog, wybrali drogę konfrontacji i szczucia.

Po czwarte zapomnieli, że od kilkunastu lat jesteśmy wspólnie i to na równych zasadach w NATO i w Unii Europejskiej, jak równi z równymi, że łączy nas wspólnota wartości i interesów, że powinniśmy działać jako partnerzy i sąsiedzi. Wygląda na to, że PiS ma olbrzymie kompleksy i poczucie niższości. Zlekceważyli ofertę rozmieszczenia baterii Patriot w Polsce tylko dlatego, że ta oferta była skierowana od niemieckiego rządu. I oczywiście można mieć pretensje do kanclerza Scholza za powolne podejmowanie decyzji i ociąganie się z dostarczaniem broni Ukrainie. Tylko PiSu w Europie nikt nie słucha i nie są sami w porządku, bowiem ile węgla i gazu oni sprowadzili z Rosji po inwazji na Ukrainę, a kto sprzedał Lotos i kto łamie praworządność?

Czy PiS jest skuteczny w swojej polityce zagranicznej? Zdecydowanie nie! Dla przykładu bez odpowiedzi pozostają pytania, jakie są postępy budowy pomnika pamięci ofiar niemieckiej okupacji w Berlinie? Dlaczego ten pomysł upada? Czy udało się rozwiązać kwestię nauczania języka polskiego w Niemczech? Gdzie są środki unijne dla polskich rodzin, samorządów i przedsiębiorców? Gdyby rzeczywiście zależało im na rozwiązaniu problemów w relacjach polsko-niemieckich, to ich podejście byłoby zupełnie inne, bardziej pragmatyczne.

Marek Krząkała

3

Komentarze

  • Helmut 03 maja 2023 14:47Powinien pan zmienić zdjęcie profilowe przed pana wypocinami bo trochę się panu przybrało szczególnie po twarzy na tym pisowskim wikcie i super ze znalazł pan czas na otwarcie parku w Czerwionce i szkoda ze nie ma KPO o które tak walczycie napewno tężnie była by większa niż WC w tym pięknym parku hej do zaś
  • Dzien Flagi 03 maja 2023 10:06"Historia to wymagająca nauczycielka. Dla swoich uczniów jest kategoryczna i nieprzejednana. Inna rzecz, że nam, jej wychowankom, jakoś specjalnie nie spieszy się do „serwowanej” wiedzy, nie jesteśmy pilnymi uczniami". Nie pamietamy ,wierzymy stale w obietnice rozdawnictwa i lekkiego zycia. Walesa 100000000zl obiecywal, BbWR 300000,inni podobnie.--Ile znow mamy miec srednio na kontach odłożone aby Nas kolejny Rzad znow z oszczednosci nas Inflacja okradł.. Kto to ostatnio permanentnie w TV powtarzał jako meandre madrosci "to dobrze ze ceny rosną bo z Vatu do budzetu wiecej wpadnie -1982r." Konczylem szkole gdy na sklepowych półkach byl tylko ocet ,ceny szalaly. . Pozniej nastal Balcerowicz wiosna 1991r ktory znow 1050% inflacji .Jak nam ktos z rządzących nie ukradnie bez względu na staz pracy wiek emerytalny to ukradnie co innego.Teraz nowi „wybawiciele rozdawnictwem od koryta” ,ceny znow szaleją. Czy Wiecie drodzy Państwo po co jest inflacja?,..ano po to aby biedni byli dalej i bardziej biedni, władza za ukradzione w ten sposob oszczędności spoleczenstwa –mogla Ich niby wspaniałomyślnie wspomagać, aby politycy mieli okazje organizowac zbiorki i akcje pomocowe takze po to aby sie pokazać najczęściej przed wyborami a Rzad zyskiwał uznanie w celu dalszego utrzymania sie przy korycie. . Gdyby Ci biedni ciężko często z sobotami i swietami pracując chcieli cos odłożyć aby juz nie byc wykorzystywanymi i nadal biednymi to co Pan proponuje? : złoto ,dolary, euro ,funty, srebro – no bo chyba nie Drukowane Bilety Narodowego Banku Polskiego.”Powstaje efekt jojo . Ci co naprawde ciężko pracują widzą ze nie ma sensu, Ci co darmochy cale zycie oczekują nic nie wnoszą i statek idzie na dno. Dlugi kraju rosną, aż któregoś dnia statek Polska piźnie jak banka mydlana i zostanie znana wieść że,” Król bez szat chodzi”.
  • Kuba 28 kwietnia 2023 20:14Ja juz żadnym Politycznym oszustom nie wierze. Dorwali sie tacy do wladzy ,bez względu na staż pracy kradli wiek emerytalny, wyprzedawali zachodowi na "pniu" co sami nie budowali. Nastepnie dorwali sie kolejni , zaczęli rozdawać oszczędności innych uruchomiajac produkcje Biletow NBP i wywolujac kradzież zasobów finansowych przez inflacje. Tlumaczyli ze covid,wojna. .Syn Tuska- jak przekazaly media dostal 40000zl , córcia Kasia 18000zl, ziec 150000zl covidowego. -Górnicy z poparciem chorych Zw Zaw juz trzeci raz otrzymali wieloletnie bardzo dobrze płatne Urlopy Gornicze do i tak wczesnych ich emerytur ,choc miasta nie ma kto sprzątać. 500+ nawet iak tatuś jeździ złotym mercedesem, dalej-Kaczynski chcialby nierzadko bogatym rozdawac mieszkania komunalne aby wygrać wybory bo sam je nie budowal ,nie pyta sie przy tym co da kolejnym naprawde biednym do zamieszkania- szalasy, namioty czy ogłosi kolejną patriotyczną zbiorke na biednych..-Tusk chce teraz rozdawac babcine 1500zl ale sam w zyciu ile i gdzie pracowal?!- nie przeczytasz w internecie...Kaczynski rolnikom do wszystkiego bedzie niewiadomo z czyjego dopłacał i tak na przemian rzucają sie naszymi dochodami łącznie z tym co sprzedał pod Wrocławiem parafialną dzialke a ktory mawial ze dobrze iz ceny rosną bo wiecej z VATu do budzetu-ot jaki spryciula. .- W najlepszej sytuacji są jednak do nadal czerwoni pierwsi-sekretarze oraz Balcerowicz i Glapinski. Pensje mają jak to mawi stary Krakowiak "po Byku". Ide na wybory gdyż mam blisko lokal wyborczy, inaczej by mi sie nie chciało, --skreślam wszystkich!

Dodaj komentarz