KPP Wodzisław Śląski
KPP Wodzisław Śląski

Od co najmniej czasów św. Tomasza z Akwinu zwierzęta, są traktowane przez ludzi jak nasi bracia mniejsi. Współcześnie sprawy związane z przejawami okrucieństwa wobec tych niewinnych istot są szczególnie bulwersujące. Nie inaczej jest z przypadkiem z Wodzisławia Śląskiego, który dotyczył trzech psów wabiących się Abi, Kali i Lili. Mundurowi otrzymali na skrzynkę mailową informację, że na terenie jednej z posesji przy ulicy Koszykowej są przetrzymywane w skandalicznych warunkach zwierzęta. Policjanci przystąpili do akcji, by zweryfikować to zgłoszenie. Na miejscu dowiedzieli się od właścicielki, że donos jest kłamstwem i że jej podopiecznym nie dzieje się żadna krzywda. Według 40-letniej kobiety psy miały być w doskonałym stanie.

Interwencja jednak nie była bezzasadna. Po okazaniu zwierząt okazało się, że są one krańcowo wyczerpane i wygłodzone. Jeden z osobników ledwo słaniał się na nogach. Warunki, w których mieszkały psy, również okazały się fatalne. Zwierzęta miały utrudniony dostęp do wody pitnej. Funkcjonariusze wodzisławskiej policji od razu wezwali weterynarza oraz wolontariuszy z Pet patrolu. Zabezpieczyli też miejsce przestępstwa oraz wykonali dokumentację fotograficzną. Służby weterynaryjne powzięły decyzję o natychmiastowym odebraniu zwierząt bezmyślnej właścicielce z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia jej podopiecznych. Dwa psy, które były w lepszym stanie, zostały skierowane do przytuliska w Wodzisławiu, natomiast trzeci, który był w wyraźnie gorszym stanie, został odesłany do kliniki weterynaryjnej w Rybniku. Teraz właścicielka naszych braci mniejszych odpowie za znęcanie się nad nimi. Grozi jej za to aż trzy lata więzienia. Odpowie również za brak szczepień.

Starsza aspirant Małgorzata Koniarska z wodzisławskiej komendy apeluje: - Dzięki właściwej reakcji obywatelskiej zakończył się dramatyczny los Abi, Lili i Kali. Pamiętajmy, że zwierzę samo się nie poskarży na swojego właściciela, pomóc mu może jedynie inny człowiek. Jeśli masz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem, to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: pg@wodzislaw.ka.policja.gov.pl. Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania nam swoich podejrzeń o zabronionych czynach popełnianych przeciwko zwierzętom i środowisku.

Komentarze

Dodaj komentarz