Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Mieszkanie w dzisiejszych czasach to pewna lokata kapitału. Dobrze jest zadbać, by właściwie pracowało na siebie. Na wynajmie możemy dobrze zarobić, a i fakt, że mieszkanie nie jest opuszczone, wpływa nań raczej korzystnie. Pamiętajmy jednak, że jak każda inwestycja, jest ona obarczona pewną dozą ryzyka. Warto zastosować się do kilku niezbędnych posunięć, które zminimalizują odium straty.

Start, czyli ogłoszenie

Po pierwsze należy ustalić, na jakich warunkach chcemy wynajmować mieszkanie. Ogłoszenie w Internecie lub informacje zawarte w rozmowie powinny zawierać takie elementy, jak wysokość kaucji, liczbę osób zamieszkujących lokum, kwestię tego, czy zgadzamy się na trzymanie w wynajmowanym mieszkaniu na palenie papierosów lub trzymanie czworonogów. W tej właśnie fazie informujemy przyszłego wynajmującego o możliwości podnajmu. Warto w tym przypadku zadbać o jak najwięcej detali. Omówienie większości spraw na początku naszej przygody z wynajmem, pozwoli nam na uniknięcie problemów w przyszłości.

Weryfikacja dochodów

Numer dwa na naszej liście rzeczy do zrobienia to weryfikacja dochodów najmity. Nie działamy charytatywnie. Wynajmowanie mieszkania to biznes, a w biznesie kasa musi się zgadzać. Oczywiście musimy zacząć od rozmowy z najemcą. Koniecznie musimy go spytać, czy dysponuje on stałym źródłem dochodów. Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie studentom, to musimy wiedzieć, czy opłat będą dokonywać samodzielnie, czy scedują to działanie na barki rodziców.

Umawiamy się

Krok trzeci to zawarcie umowy. Bez niej w razie kłopotów, będzie nam bardzo ciężko dochodzić swoich roszczeń. Powinna być ona zawarta na piśmie i zawierać w sposób przejrzysty zasady, które mają regulować wynajem naszej nieruchomości. Pamiętajmy, że nie jesteśmy najmądrzejsi pod słońcem i czasami warto powierzyć pewne zadania ekspertom. Powierzenie przygotowania umowy odpowiedniej kancelarii prawnej lub agencji nieruchomości to żaden wstyd.

Protokół zdawczo - odbiorczy

Czwarte posunięcie według naszej listy to przygotowanie protokołu zdawczo – odbiorczego. Dokument taki ma zawierać szczegółowy opis wyposażenia mieszkania, dotychczasowe awarie i uszkodzenia oraz stan liczników. Powinien być sporządzony przed momentem przekazania najemcy kluczy do nieruchomości. Mamy dwudziesty pierwszy wiek i wszyscy dysponujemy komórkami z aparatami fotograficznymi. Do protokołu warto dołączyć zdjęcia, w jakim stanie oddawaliśmy mieszkanie w obce ręce. W razie ewentualnych perturbacji będzie to dla nas duże ułatwienie.

Kaucja

Kolejnym krokiem jest ustalenie wysokości kaucji, czyli pewnego rodzaju zabezpieczenia, które otrzymujemy od najemcy jeszcze przed przekazaniem mu kluczy. Zabezpieczenie to ma chronić nas przed możliwymi stratami. Najczęściej wynosi ona równowartość opłaty za miesiąc najmu. Jednak może być ona wyższa, np. gdy w mieszkaniu znajdują się sprzętu o dużej wartości. Przyjęte jest, że nie powinna być ona wyższa niż 12-krotność miesięcznego czynszu.

Monitorowanie płatności

W następnym etapie musimy zadbać o monitorowanie płatności. Już na samym początku (czyli w ustalaniu warunków najmu) możemy zastrzec termin, do którego wynajmujący powinien wpłacać nam pieniądze. Z naszej strony powinniśmy zadbać o to, by do najmującego trafiały bieżące rachunki.

Wypowiedzenie

Krok siódmy kończy naszą przygodę z wynajmującym. Jest to wypowiedzenie mieszkania. Eksperci twierdzą, że jednym z najważniejszych elementów umowy najmu jest określenie terminu i sposobu jej wypowiedzenia. W odpowiedniej klauzuli ustala się okres wypowiedzenia np. w terminie 30 dni od zgłoszenia. Ważna jest także forma wypowiedzenia. Umowa określa czy powinna być ona ustna, pisemna, czy mailowa. Fachowcy zauważają, że w tym punkcie można zawrzeć także indywidualne zasady, na przykład zakładające, że wynajmujący na swój koszt musi przed opuszczeniem nieruchomości ją odmalować.

Podatki i ubezpieczenia

Podane siedem kroków nie wypełnia oczywiście całej materii zagadnienia, jakim jest wynajmowanie mieszkania lub domu. Ważnym elementem (i prawdopodobnie najmniej lubianym) całego przedsięwzięcia jest opłacenie podatku. Płaci się go ryczałtem i wynosi on 8,5 procent, jeśli nasze dochody z najmu  nie przekroczą 100 tysięcy zł. Wreszcie rzeczą, którą powinniśmy rozważyć, jest ubezpieczenie mieszkania. Wiadomo, że nie sposób uniknąć wszystkich nieszczęść, które mogą nam zaszkodzić. Na rynku dostępne jest wiele polis. Ich wysokość i zakres ubezpieczenia zawsze możemy sprawdzić w internecie. Ubezpieczenia takie mogą obejmować m.in. mury, wyposażenie, piwnicę, garaż przypisany do mieszkania. W podstawowej wersji ubezpieczenia uzyskujemy ochronę murów, która chroni nas przed pożarem, gradobiciem, wybuchem, zalaniem, czy upadkiem drzew.  

Komentarze

Dodaj komentarz