Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP
Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP

Mój felieton w środku majowych świąt poświęcony będzie patriotyzmowi, a dokładnie jego współczesnemu obliczu. Na szczęście wzorem naszych przodków nie musimy z bronią w ręku walczyć o Niepodległą Ojczyznę. Tyle że niepodległość nie jedno ma oblicze.

Zacznijmy od definicji. Słownik PWN niepodległość opisuje jako niezależność jednego państwa (narodu) od innych państw. Wielu naszym rodakom dopiero rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, jak bardzo polska gospodarka była uzależniona od surowców energetycznych kupowanych w Moskwie. Uzależniona, a więc niepodległa raczej w skromnym wymiarze. Dotyczyło to głównie ropy i gazu, bo energetyczną niepodległość zawdzięczamy górnictwu, a więc kopalnią i pracującym w nich górnikom. I to na ich głowy, w zależności od politycznej koniunktury, wylewane są co jakiś czas wiadra z pomyjami, a ich autorzy uparcie nie potrafią dostrzec wydawałoby się oczywistej prawdy, że w obecnych warunkach geopolitycznych to górnicy wydobywają niezależność Polski.

Kiedy w ubiegłym roku udało się osiągnąć powszechnie akceptowany konsensus społeczny, wyznaczający terminy zamykania polskich kopalń, w Brukseli powstał projekt rozporządzenia metanowego. Ustalone w nim limity emisji metanu są zabójcze dla polskich kopalń, a ponieważ nie mamy atomowej alternatywy, więc zostajemy skazani na import energii. I tak wracamy do kwestii niepodległości, a więc niezależności naszego kraju.

Polski rząd po raz kolejny zdał celująco egzamin z patriotyzmu gospodarczego, stanowczo sprzeciwiając się metanowym pomysłom Unii. Dobitnie potwierdził to wicepremier Jacek Sasin i wiceminister MAP Marek Wesoły podczas wspólnej debaty z członkami Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki i Transformacji Górniczej w Polsce, którego jestem przewodniczącym. Deklaracja jaka padła podczas konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim jest prosta i jasna - polski węgiel jest i jeszcze długo pozostanie podstawą naszej energetyki. Polski rząd stoi na stanowisku, że kopalnie mogą być zamykane tylko w tempie gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Są już pierwsze efekty twardego stanowiska, bo dwie najważniejsze komisje Parlamentu Europejskiego ENVI i ITRE przyjęły polskie propozycje do metanowego rozporządzenie. Jak widać o polską niepodległość, musi walczyć nieustająco, choć na szczęście teraz to walka, w której zamiast broni używamy merytorycznych argumentów w toku europejskiej debaty.

Grzegorz Matusiak

16

Komentarze

 • juzdosc 09 maja 2023 15:48No i wyczerpały sie juz wszystkie możliwości układów dopuszczonych do rzadzenia.Jedni promujący pedalstwo i lesby, kolejni majętni ziemianie jeżdżący w "złotych mercedesach" KRUS przez żerowanie na duzo biedniejszych, no i nastepni mający swoj oryginalny sposób na zycie czyli podobnie jak zlodzieje kradnacy samochody lecz zabierajac wiek emerytalny szczegolnie Tym co mieli mieć ponad 50 lat pracy czy rzekomo obecnie sprawiedliwi grabiacy jakby przez siebie wypracowane inflacją nasze oszczednosci . Pierdziele wybory ,niech sie szubrawcy wybierają między sobą.
 • Polak 08 maja 2023 19:49I ten artykuł ,to nic innego, jak pisanina na rozkaz mocodawców i zdrajców Polski . Pełno tutaj pustych słów i pustych frazesów a wszystko dla pieniędzy i karier, póki jeszcze PiS jest u władzy. Cały czas mam jednak nadzieję, że Matusiak i jemu podobni , po zmianie władzy odpowiedzą za całe zło....
 • Prawda 08 maja 2023 19:40Jak długo potrwa niszczenie Śląska i Polski przez takich gamoni jak Matusiak? Tacy ludzie, byli górnicy dołowi skaperowani przez ludzi Kaczyńskiego obietnicami stanowiskami w spółkach skarbu państwa synów i córek? Wstyd!!
 • i coPan na to 08 maja 2023 14:10"Prezes Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że w sprawie inflacji jego partia sobie nie poradziła. Ale ta szczerość Jarosława Kaczyńskiego raczej tej partii nie szkodzi." --powinno sie wprowadzic splate dlugu przez odpracowanie w kamieniołomach,to by sie naprawde bali.--skoro rząd celowo wywołał inflacje aby sie utrzymac przy korycie czyli kradnie oszczędności spoleczenstwa na masową skale to co my mamy robic ,mówią drobni pospolici zlodzieje
 • Piotr Migalski 07 maja 2023 10:08Ludzie ,w TVP1 podali naprawde radosne wieści. Jeszcze nas tylko okradną inflacją na 16% a po wyborach moze juz tylko oszczędności w realu spadną do wartosci o jedynie 9%czyli jak byś tak ” głupcze” który masz nieopatrznie w złotówkach oszczędności na mieszkanie w wysokości 100 000zl to Ci jeszcze tylko podpierdzielą oprócz tego co do tej pory, od 16000zl do nie mniej niż 9000zl, a tak to W ogóle juz jest dobrze.
 • Anatol 07 maja 2023 09:2317 wrz 2021 · Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych …Wy dla siebie umieliście sie ustawić w trakcie inflacji,……… !Przypomina mi sie byly rzecznik rządu komunistycznego Jerzy Urban „wladza zawsze sie wyżywi „Czyz nie mówił prawdę, cóż Wy innego czynicie.
 • Miros Pias 06 maja 2023 21:22...dla mnie ludzie ktorzy drukują puste pieniadze sa o wiele gorsi od kieszonkowców. Narod w tym Poslowie i Senatorowie powinni zrozumieć, że produkcja pustych biletow narodowego banku polskiego bez pokrycia, to jest to samo co kradzież wielkiej wartosci ,i nie ma tu znaczenia ze czynności to demokratycznie wybrany rzad,Jest to naruszenie konstytucyjnej ochrony własności i kłania sie KK .W związku z tym Trybunał Stanu dla każdego rzadu ktory takie rzeczy czyni.
 • Zainteresowani 06 maja 2023 13:01Czekamy na publikacje pozwu i odpowiedzi pozwanego. Panie Posle ,skoro publicznie ogłosiles ze skarżysz Donalda Tuska - powiedziałeś A to powiedz B , opublikuj . Jeżeli Pan nie założyłeś skutecznie ,powtarzamy skutecznie sprawy a tylko dla celów przed wyborczych robi szum to co bedziemy o Panu mysleć?!
 • Wybierz mnie 06 maja 2023 12:52Skoro o polityce i zblizajacych wyborach mowa to zwróciliscie może Państwo uwage, ze przy podawaniu indeksu poparcia dla poszczególnych partii politycznych nie podaje sie absencji lub tez celowo zle oddanych glosow. To tez jest przeciez sposob glosowania!. Nawet nie przypuszczają ile bedzie przyjemność iść i pokazać Im wszystkim fakju wlasnie wszystkich skreslajac..Fakju za ich rządzenie, fakju za ordynacje wyborczą gdzie tylko jak ktos tu juz opisal mamy wybór samych kolejnych „Zaraz” jak Dżuma lub Cholera .”,Zaraz” którymi okradają nas spracowanych obywateli. Jak nie jedni wiekiem emerytalnym bez względu na staż pracy to obecni inflacją ….a na h…. nam tacy rządzący!Tak to nalezy pojmowac.Wybierz mnie ,ja Wam dam cukierka,wybierz mnie ja Im zabiore albo,wybierz mnie ja Was wszystkich wyp…..
 • jaktam 06 maja 2023 10:50Panie Pośle ,łatwo sie rządzi za ukradzione inflacja oszczędności spracowanych ludzi ,latwo sie powtarza jak meandra mądrości ,"to dobrze ze ceny rosną bo wowczas z VATuwiecej pieniedzy do budzetu w płynie",zresztą na całe to rozdawnictwo rzadu. Latwo sie rozdaje po raz wtóry Gornicze Urlopy zaliczane jak pracą dołową i dobrze płatne do i tak wczesnych gorniczych emerytur ,gdy inni ustawowych po 50latach pracy nie dożywają i to w sytuacji gdy miasto moglo by tych byłych górnikow zatrudniać do prac- oj latwo sie rozdaje co samemu nie wypracowało-prawda?!..a jak tam działka Morawieckich ,interes wyjaśniony?!.
 • PrezesPIS PPK 06 maja 2023 10:17Tak konczy PIS .....Zabierzemy Tym co dlugoletnio pracują gdyż Oni mają i damy tym co nie pracuja bo Oni nie maja. Na koniec , zrobimy inflacje i sami sobie gaże przyznamy .
 • JK 05 maja 2023 12:19Wiem ze mial Pan zaliczone kilka miesięcy pracy w energetyce.Ja prawie 40lat na czysto. Bzdura..."Polski rząd stoi na stanowisku, że kopalnie mogą być zamykane tylko w tempie gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.", zajmowałem sie blokadami ,zabezpieczeniami i pomiarami na blokach energetycznych.Cokolwiek zadecydujecie odchodzac niepotrzebnie od wegla ,wiem jedno ,zagrozeniom jakie niesie ta profesja towarzyszy zarządzający system polityczno menedżerski ,ktory kaze obchodzic zabezpieczenia tylko po to aby panu Prezesowi zrobić prezent urodzinowy i wykonac w danym przyspieszonym dniu rozruch bloku ,albo nie sprawdzić fachowo układy zabezpieczen gdyz nie ma kim i do rana ma byc zrobione a pozniej "zajezdzamy na moc".. Gdyby braklo Panu wyobraźni to jest tak jakby metanomierz na dole podstawic pod świeży luft aby jechac sciana ..I Pan przy tych przepisach chce atomu?! Mógłbym wiele opisać ,byc doradca jak to zmieniać lecz Kto by chcial mnie sluchac.Wazne ze przepisy mamy takie iz to szary dopuszczajacy przy pracach szczegolnie nieb ma większą odpowiedzialność niz Prezes ktory kasuje wielokrotnie większe pieniadze i o to chodzi ,taka kaaaaassa ,zero odpowiedzialności.
 • KJ 05 maja 2023 12:02"Na szczęście wzorem naszych przodków nie musimy z bronią w ręku walczyć o Niepodległą Ojczyznę. "-a teraz Rzad szuka ochotników do służby .Ja służąc w zasadniczej ,majac II klase spec wojsk ,po wykonaniu limitu skokow spadochr w warunkach bojowych za ktore mi nie płacono żadnym świadczeniem ,mialem zapewnienie ze okres służby w desancie spadoch bedzie dwukrotnie przeliczony jako staż do emerytury ,(podwodniacy 1,5krotnie) i co ,minęły lata rzady wypiely na nas dupy gdyz nie byliśmy długo potrzebni ,ponoc nie miały po fakcie pieniedzy i teraz kolejnym obiecują gruszki ja wierzbie. Tak to zaufać jakiejkolwiek wladzy.
 • Dobrezycie 05 maja 2023 09:38...bo widzisz mawiam tak do wlasnego syna , pieniądz polski to w rekach naszych politykow wladzy tylko odrobina drukowanego papieru ,zawsze mozna tam dopisac jedno wiecej zero aby frajerzy ktorzy otrzymuja ten papier na wyplaty wierzyli, ze otrzymuja cos bardziej wartościowego. Dlatego Polska juz tyle razy byla sprzedawana. 300lat rozbiorów nie wystarczylo. Magnaci ,wojewodzi i utrzymujący Ich wszystkich robol ktory sluzy za sile zaciezna na Ich gaze ..Ich praca sie nie liczy.Przykladem niech tu beda w dobie inflacji dobrowolne przymusowe zarzady PPK czy bajońskie gaże lub emerytury europosłów w tym Donalda. Mieliśmy juz Bogdana Bankowego, OFE Itp itp i nic nie wypalilo. a Oni stale nawracają. Dobrze sie Im nadal okrada wlasny naród. Może Morawiecki wyjasni wreszcie sprawe dzialki pod Wroclawiem?!
 • jakPansądzi 04 maja 2023 21:12Czekamy na publikacje pozwu i odpowiedzi pozwanego . Panie Posle ,skoro publicznie ogłosiles ze skarżysz Donalda Tuska - czyli powiedziałeś A to powiedz B , opublikuj . Jeżeli Pan nie założyłeś skutecznie ,powtarzamy skutecznie sprawy a tylko dla celów przed wyborczych robi szum to co bedziemy o Panu mysleć?!
 • Jarek 04 maja 2023 19:59Miejmy nadzieję , że w końcu zmądrzejesz Grzesiu....

Dodaj komentarz