Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Co tak naprawdę świadczy o sile danego państwa i jego pozycji na świecie? Prężna gospodarka, nowoczesna armia, lub skuteczna dyplomacja? Po części tak, ale to wszystko nie działa bez aktywnego udziału człowieka. „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli” mawiał święty Jan Paweł II. Trudno się nie zgodzić z tymi słowami, które idealnie obrazują to, czym jest istota edukacji i jak ważną rolę pełni w społeczeństwie. Dobrze wykształceni obywatele to bezpieczny i stabilny rozwój państwa, to inwestycja w przyszłość. Jednak cały ten proces nie może odbyć się bez nauczycieli, którzy są źródłem inspiracji i drogowskazem dla uczniów.

Bez wątpienia zawód nauczyciela powinien cieszyć się społecznym uznaniem i być odpowiednio wynagradzany, zwłaszcza w przypadku tych pedagogów, którzy w pracy „zostawiają serce”. Tak kiedyś było. Niestety, dziś „państwowy patronat” pod postacią Ministra Edukacji Narodowej nie ma nic wspólnego z uznaniem i szacunkiem. Mało tego, używając młodzieżowego określenia, to raczej „obciach i siara”. Dlatego na ostatnim posiedzeniu sejmu przystąpiliśmy do odwołania tego szkodnika polskiej oświaty. Pan minister przez ponad dwa lata sprawowania swojego urzędu udowodnił, że nie rozumie, bądź nie chce zrozumieć problemów, z jakimi musi się mierzyć współczesna szkoła. Konsekwentnie unikał współpracy z tymi środowiskami, które nie podzielają jego wizji świata, organizacjami zajmującymi się edukacją, rodzicami i młodzieżą, związkami zawodowymi. Ten Pan dał się poznać jako minister, który udowadnia, że buta, arogancja, pogarda to nic złego. Dialog? Szacunek? A po co to komu? Liczy się tylko argument siły, a nie siła argumentu. Przy tym wszystkim minister Czarnek wcielił się w rolę „wizjonera”. Zapowiadając, że w przyszłości będzie trzeba zwolnić 100 tysięcy nauczycieli, pozostał jednocześnie głuchy na apel ZNP, wedle którego danych w roku szkolnym 2021/2022 brakowało w systemie aż 70 tysięcy nauczycieli. Pod przewodnictwem ministra Czarnka szkoła stała się miejscem walki ideologicznej, gdzie szczuje się jednych na drugich. Podobnie jak w wielu innych kwestiach, rząd PiS również z edukacji zrobił sobie swój prywatny folwark. Całkowicie rozumiem niezadowolenie nauczycieli, którzy ciągle słyszą, że nie ma środków na podwyżki, ale za to miliony dla fundacji, które tworzą niejasne projekty, już są. Wszyscy pamiętamy strajk nauczycieli z 2019 roku i lekceważące, pogardliwe podejście rządu do jego uczestników. Dziś nauczyciele, rozpoczynający pracę w szkole, dostają pensję 90 zł większą niż płaca minimalna a nauczyciel u szczytu kariery, dostanie 1,25 płacy minimalnej. Brzmi zachęcająco? Biorąc pod uwagę czas i energię, którą należy poświęcić na ciągły rozwój zawodowy oraz kilka fakultetów – odpowiedź nasuwa się sama… To wszystko w dłuższej perspektywie na pewno jest demotywujące dla nauczycieli, którym rząd PiS na każdym kroku podcina skrzydła. Dlatego tak ważne jest, aby przywrócić godność, szacunek i uznanie dla tego zawodu. Szkoła znów musi być miejscem dialogu i współpracy oraz wychowania w duchu demokracji. A ci, którzy dbają o rozwój światłych obywateli, powinni być godnie wynagradzani. W końcu to od naszych dzieci i wnuków zależy przyszłość naszej ojczyzny.

Krzysztof Gadowski

5

Komentarze

  • hmm 10 maja 2023 08:31Ktos podrobił 200zl ale czy napewno tylko tyle ,takie wykształcone społeczeństwo a nie zauważyło ze wszystkie te banknoty są falszywe.tak tak... Nie wierzycie,to proste- pomyślimy .Czy Rzad nawet jak by bardzo chcial umie produkować złoto?! ...a tu w tym kraju Premier stwierdza publicznie w TV iz "to dobrze ze ceny rosną bo wiecej z Vatu itd"...i juz ten banknot traci na realu wartosci ,juz drukują kolejny wmawiając ze cos jest ten nowy warty a przeciez praca człowieka nie powinna podlegać dewaluacji lecz otrzymując zamienie te papierki dostajemy tylko Bilety Narodowego Banku Rządowego który Oni mogą bezkarnie dodrukowywać wywolujac inflacje i to swiadczy ze to nie jest pieniądz ,to taka zwyczajna sterta makulatury którą trzymamy kurczowo .Tak Rzad robi nas za głupków i ten rząd nazywa sie Sprawiedliwi. Gdzie sa koscioly ktore wypowiadając sie czym jest grzech i co jest grzechem nie potępiają tego rodzaju rządową grabież. My wszyscy wiec płacimy podróbkami,... co wiec nie jest oszustwem.?!
  • MirosPias 06 maja 2023 21:25...dla mnie ludzie ktorzy drukują puste pieniadze sa o wiele gorsi od kieszonkowców. Narod w tym Poslowie i Senatorowie powinni zrozumieć, że produkcja pustych biletow narodowego banku polskiego bez pokrycia, to jest to samo co kradzież wielkiej wartosci ,i nie ma tu znaczenia ze czynności to demokratycznie wybrany rzad. Jest to naruszenie konstytucyjnej ochrony własności i kłania sie KK . W związku z tym Trybunał Stanu dla każdego rzadu ktory takie rzeczy czyni.
  • Wybierzmnie 06 maja 2023 12:55Skoro o polityce i zblizajacych wyborach mowa to zwróciliscie może Państwo uwage, ze przy podawaniu indeksu poparcia dla poszczególnych partii politycznych nie podaje sie absencji lub tez celowo zle oddanych glosow. To tez jest przeciez sposob glosowania!. Nawet nie przypuszczają ile bedzie przyjemność iść i pokazać Im wszystkim fakju wlasnie wszystkich skreslajac..Fakju za ich rządzenie, fakju za ordynacje wyborczą gdzie tylko jak ktos tu juz opisal mamy wybór samych kolejnych „Zaraz” jak Dżuma lub Cholera .”,Zaraz” którymi okradają nas spracowanych obywateli. Jak nie jedni wiekiem emerytalnym bez względu na staż pracy to obecni inflacją ….a na h…. nam tacy rządzący!Tak to nalezy pojmowac.Wybierz mnie ,ja Wam dam cukierka,wybierz mnie ja Im zabiore albo,wybierz mnie ja Was wszystkich wyp…..
  • OciecPrać 05 maja 2023 11:32Totalnie nie zgadzam sie z Panem. Na wstępie jednak dopowiem, ze uprawiasz pan włażenie w dupe i jedynym celem jaki moim zdaniem masz w swojej treści do tej klasiy społecznej to okoliczność ze "tylek przyrosł" tobie do poselskiej gaży. W poruszonym przez Pana temacie należy takze wspomniec ze naród nasz jest znacznie bardziej rozrzutny niz np. USA . Tam osoba kończąca studia państwowe musi je społeczeństwu odpracować lub spłacić .W Polsce jak oglądamy program" Polak za Granica", kształcimy tak wielu dla obcych narodów. Co do samej czesci Pana wywodów czyli problemu nauczycieli. Jest tam niewątpliwie wspaniala czesc kadry ale są i tacy ktorzy na studia pedagogiki "poszli" bo bylo najłatwiej gdy wczesniej nie udało sie nigdzie indziej Im dostac-jak to mawiala moja byla dziewczyna mgr...historii. Funkcjonuja tam ludzie ktorzy mieli w rodzinie stanowiska decyzyjne na szczeblu gminy, ojciec ,brat i swat nie mial co z dziewczęciem zrobic, wiec załatwił jej posiadę w szkole. Jedna z nauczycielek skarżyła mi sie jak to ciezko dla trzeciej klasy opracować zakres lekcji a do każdego tematu musi czynić porzygotowania. Szczeka mi odpadła gdyz sam praktykantom wykładałem zawodowe zagadnienia. Dochody ,ze niby tylko tyle co Pani w Biedronce na kase,-no to zapraszamy do pracy przy kasie. Coz za odpowiedzialność ,nie wątpię,problem w tym ze rzemieslnik musi dac gwarancje a uczyciel moze plesc brednie o "krajach demokracji ludowej"...Bylo Ich za duzo. Nie znam obecnie sytuacji ale słyszałem ze znow jakiś palant obiecal Im emerytury wczesniej niz maja górnicy zatrudnieni na scianie.Wszystko po to aby sie przypodobać tej grupie. Kto ma wieksza wiedze i możliwości w sytuacji wypalenia zawodowego zamienić profesje,np zostac agentem pocztowym lub firmy ubezpieczeniowej albo urzędnikiem?!Ps ..swoja opinie wyrazili gamon z ortografii...
  • hmm 05 maja 2023 09:41...bo widzisz mawiam tak do wlasnego syna , pieniądz polski to w rekach naszych politykow wladzy tylko odrobina drukowanego papieru ,zawsze mozna tam dopisac jedno wiecej zero aby frajerzy ktorzy otrzymuja ten papier na wyplaty wierzyli, ze otrzymuja cos bardziej wartościowego. Dlatego Polska juz tyle razy byla sprzedawana. 300lat rozbiorów nie wystarczylo. Magnaci ,wojewodzi i utrzymujący Ich wszystkich robol ktory sluzy za sile zaciezna na Ich gaze ..Ich praca sie nie liczy.Przykladem niech tu beda w dobie inflacji dobrowolne przymusowe zarzady PPK czy bajońskie gaże lub dwie emerytury europosłów w tym Donalda. Mieliśmy juz Bogdana Bankowego, OFE Itp nic nie wypalilo. a Oni stale nawracają. Dobrze sie Im nadal okrada wlasny naród. Może Morawiecki wyjasni wreszcie sprawe dzialki pod Wroclawiem?!Moze Donald podniesiony wiek emerytalny dla osob z bardzo dlugim stazem pracy?!

Dodaj komentarz