Krzysztof Jaroch, politolog, przewodniczący zarządu dzielnicy Zebrzydowice w Rybniku / Archiwum
Krzysztof Jaroch, politolog, przewodniczący zarządu dzielnicy Zebrzydowice w Rybniku / Archiwum

Trwa jedenasta edycja budżetu obywatelskiego w Rybniku. Tym razem miasto zaplanowało ponad 5,7 mln złotych na wykonanie lokalnych i ogólnomiejskich projektów. Do 12 czerwca można składać wnioski z pomysłami, które po urzędowej weryfikacji i głosowaniu zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Po złożeniu projektów zostaną one poddane formalnej i merytorycznej ocenie. Te pozytywnie zweryfikowane i dopuszczone do głosowania zostaną ogłoszone w drugiej połowie września. Na początku października rybniczanie wybiorą swoje projekty, a w połowie miesiąca ogłoszone zostaną zwycięskie inicjatywy, które będą realizowane w przyszłym roku. Od zeszłego roku miasto dysponuje prostym i praktycznym narzędziem online do składania projektów i głosowania.

Najprościej rzecz ujmując, budżet obywatelski jest wydzieloną częścią miejskiej kasy, którą obowiązkowo, bo zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w miastach na prawach powiatu trzeba przeznaczyć na realizację projektów zgłaszanych przez mieszkańców. Jego wysokość ustalana jest na poziomie co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w sprawozdaniu z wykonania budżetu za poprzedni rok. W tym rozdaniu na projekty z zakresu partycypacji społecznej przeznaczone zostało więc 5 mln 711 tys. złotych. Z tej kwoty ponad 1,6 mln złotych pokryje wydatki związane ze zwycięskimi projektami lokalnymi zgłoszonymi w rybnickich dzielnicach, a pozostałe 4,1 mln złotych sfinansuje projekty ogólnomiejskie.

W dzielnicy Zebrzydowice w ostatnich latach udało się z sukcesem zrealizować kilka projektów obywatelskich, przyjętych przez lokalną społeczność w głosowaniu. Wykonano remont nawierzchni placu manewrowego przy podstawówce, wraz ze społecznością szkoły i przedszkola zrealizowano międzypokoleniowy projekt „Zebrzydowicki dialog pokoleń", w kościele odbył się efektowny koncert kolęd Anny Wyszkoni, a obecnie trwają prace przy wykonaniu oświetlenia przyszkolnego boiska w ramach inicjatywy „Jaśniej, zdrowiej, bezpieczniej". Niestety, w ramach obywatelskich inwestycji miastu nie udało się do końca efektywnie zagospodarować terenu przy ul. Krzywej, co odbija się  teraz obywatelską czkawką. Z pewnością będzie musiał przyjść czas na rozbudowę jego funkcjonalności.

Dobiegające końca wybory do rad rybnickich dzielnic i kolejne rozdanie miejskiego budżetu obywatelskiego tworzą w mieście przestrzeń do społecznego współzarządzania i publicznego nadzoru (public governance). Trwa swoisty festiwal obywatelski, za którego przyczyną możemy decydować o sprawach najbardziej lokalnych i mamy realny wpływ na losy najbliższego otoczenia, dzielnicy oraz miasta. Możemy sami wdrażać w życie własne pomysły na funkcjonowanie naszej małej ojczyzny. Korzystajmy z tego.

Krzysztof Jaroch

1

Komentarze

  • Miales zloty rog 22 maja 2023 13:42Obywatelski festiwal zyczen: Z dala niesie wieść znana ,ze Polak przed szkodą i po szkodzie głupi Po co mam isc na wybory?. Przeciez rzad dał rolnikom dotacje do zboża, mieszkańcom domów dotacje do wegla,, dzieciom 500i800 oraz inne fanty, tym co raz ZUS zapłacili pełne 14stki i wyrównania do najniższej emerytury ,górnikom dał kilkuletnie UrlopyGornicze, nauczycielom obiecuje emerytury po 20latach pracy . --Ludzie ja chce bardziej jeszcze istnieć, raj na ziemi dla mnie .Przeciez PIS musi to wygrać . Oni wszyscy mają PiSowi za co być wdzięczni, pójdą i zagłosują na mnie z wdzięczności. Ja mienuje się "Hiperinflacja." Ps...Pieniadze są na kontach mozemy je inflacją kraść i rozdawać, sa u babcinek i dziadkow co cale zycie zarabiali na koncie, mamy skad brac, Im juz niepotrzebne ,chyba ze na pomnik.-Podpisl wstydliwie-- Rząd

Dodaj komentarz