Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika / Archiwum
Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika / Archiwum

Rząd utworzył nowy fundusz, tym razem skierowany do rolników, a wynikający z obecnego kryzysu związanego ze zbożem i innymi produktami rolnymi pochodzącymi z Ukrainy. To już dwudziesty piąty fundusz powołany w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie w tego typu instrumentach finansowych poza nadzorem Sejmu ulokowanych jest ponad 320 miliardów złotych (dane według Polskiego Instytutu Ekonomicznego). Najwyższa Izba Kontroli wypowiedziała się krytycznie wobec takiego sposobu zarządzania finansami publicznymi, jednak politycy się tym nie przejmują i jedynie utrwalają zły system, powołując kolejne fundusze. W ten sposób zakłamywany jest aktualny stan zadłużenia Polski.

Dwadzieścia cztery spośród dwudziestu pięciu funduszy zostało powołanych w okresie premierostwa Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, dawniej przedstawiciela sektora bankowego. Być może stąd ta łatwość w dysponowaniu pieniędzmi, które do premiera nie należą. Dla przykładu można przytoczyć również wydatki Funduszu Solidarnościowego w 2023 roku. Jest to ponad 25 miliardów złotych, a większość tych środków przeznaczono na wypłatę tzw. trzynastej emerytury. Wypychanie wydatków poza budżet państwa nie jest najlepszym sposobem wydawania środków publicznych. Tego typu procedury finansowe zaburzają przejrzystość realizacji budżetu w danych segmentach. Pozabudżetowe fundusze krytykują również ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zarzucają w ten sposób rządowi przekazywanie zafałszowanych danych zarówno na temat deficytu jak i państwowego długu publicznego. Jednocześnie wskazują na brak nadzoru w wydatkowaniu tychże środków, ponieważ dzieje się to poza Parlamentem.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował niedawno, że przygotowywany jest projekt ustawy konsolidującej finanse publiczne, a jego głównym celem ma być likwidacja pozabudżetowych funduszy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że z pewnością są to obietnice bez pokrycia, ponieważ finanse poza kontrolą pomagają rządzącym w walce z kolejnymi kryzysami oraz pozwalają utrzymać władzę. Z pewnością wiele osób zastanawia się skąd tak wysoka inflacja w naszym kraju. Być może odpowiedź można znaleźć również w takim działaniu. Wydawanie pieniędzy poza budżetem państwa tak naprawdę rujnuje cały sektor publiczny i zaburza jego równowagę.

Wojciech Kiljańczyk

1

Komentarze

  • KubJ 18 maja 2023 08:47Zaufanie i poparcie do rzadu nie polega na tym czy od niego biore 800+ ,a moze kilkuletni Urlop do Emerytury jak gornicy ,ale czy trzymam pieniadze , oszczednosci w zlotowkach czy w innej walucie.Frajer co nie bierze , przestępca co nieswoje rozdaje.

Dodaj komentarz