Ministerstwo Sportu i Turystyki
Ministerstwo Sportu i Turystyki

Z okazji setnej rocznicy udziału polskiej drużyny olimpijskiej, Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk, zatwierdził program finansowania budowy 360 przyszkolnych hal sportowych. Wydzielone na ten cel środki przekraczają 730 milionów złotych, co stanowi pierwszą transzę dofinansowania w ramach ambitnego projektu.

Według szczegółowego budżetu, pierwsze hale mają być gotowe do końca 2023 roku. Przy tym, warto zwrócić uwagę, że ministerstwo planuje kontynuować ten program, z kolejnym naborem wniosków przewidzianym na czerwiec tego roku. Minister Bortniczuk z zadowoleniem odniósł się do sukcesu pierwszego naboru, podkreślając, że był on efektem starannie przeprowadzonego pilotażu, co pozwoliło dostosować program do oczekiwań samorządów.

Ministerstwo Sportu i Turystyki uwzględniło trzy możliwe warianty wykonawcze w ramach programu. Pierwszy i drugi opierają się na łukowej konstrukcji, drewnianej lub metalowej, pokrytej membraną. Natomiast trzecia opcja zakłada wykorzystanie metalowego zadaszenia o konstrukcji samonośnej. Zaletą tych technologii jest możliwość instalacji rozsuwanych kurtyn, które w ciepłych miesiącach pozwalają na naturalną wentylację.

Program Olimpia, jak został nazwany, ma na celu ulepszenie dostępu do nowoczesnej infrastruktury sportowej dla szkół. Dotacje mogą pokrywać do 70% kosztów budowy obiektów sportowych, a celem jest nie tylko rozwój sportowy młodzieży, ale też promowanie aktywności fizycznej wśród różnych grup społecznych.

Rozważane są dwa rodzaje projektów: budowa nowego wielofunkcyjnego boiska z zadaszeniem o stałej konstrukcji oraz budowa zadaszenia dla istniejącego wielofunkcyjnego boiska. Wszystkie wnioski na realizację tych zadań będą rozpatrywane od 1 do 30 czerwca 2023 r.

Żory i Racibórz otrzymają dofinansowanie

Wśród beneficjentów dofinansowania znalazły się również miasta z naszego regionu, mowa tutaj o Żorach i Raciborzu. W Żorach planowane są inwestycje w Szkole Podstawowej nr 4 im. Otylii Jędrzejczak oraz w Szkole Podstawowej nr 13, a w Raciborzu na pozytywną opinię otrzymał Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4. Szczegółowo, projekty te obejmują budowę zadaszeń nad istniejącymi boiskami wielofunkcyjnymi w Żorach, za kwoty 1 620 000 zł i 1 370 000 zł odpowiednio. Natomiast, w Raciborzu, projekt zakłada budowę nowego boiska wielofunkcyjnego z zadaszeniem za sumę 2 505 000 zł.

Program Olimpia, mający na celu rozszerzenie przyszkolnej infrastruktury sportowej, stanowi kluczowy element w walce o poprawę warunków dla młodych sportowców, ale także dla promowania aktywności fizycznej wśród szerokich grup społecznych. Minister Bortniczuk wyraził nadzieję, że program pozwoli na zbudowanie pełnowymiarowych hal sportowych w każdej gminie kraju.

Komentarze

Dodaj komentarz