Sobota 27 maja była dla starostwa wyjątkowo pracowita. Wszystko dlatego, że na mieszkańców powiatu czekało nie lada wydarzenie - festiwal kultur. Każdy chciał się godnie zaprezentować przed naprawdę licznie zebraną publicznością, która miała szczęście i trafiła na wyśmienitą pogodę. Przez scenę ustawioną w centrum największego na Górnym Śląsku rynku przewinęło się nawet 1000 artystów. Byli wśród nich ludzie, którzy zajmują się sztuką profesjonalnie, jak i amatorzy, którzy rozwijają swoje zainteresowania z pasji. Zaprezentowały się zespoły, orkiestry, ale także soliści. Można było usłyszeć zarówno największe światowe przeboje, jak i piosenki związane z tożsamością regionu. Królował śpiew i taniec. Przed sceną dziesiątki ludzi mogły także podziwiać lokalne rękodzieło i kulinaria. Mieszkańcy miasta i okolic mogli także wziąć udział w warsztatach związanych z tworzeniem biżuterii lub witraży. Nie zapomniano również o dzieciach. Najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, uczestniczyć w bajkowych animacjach i tworzyć ogromne mydlane bańki. Wszystko to bez narażania rodziców na uszczuplenie zasobności portfela. Ponadto zarówno dzieciaki jak i trochę starsi zwiedzali zabytkowe wozy strażackie należące do różnych ochotniczych straży pożarnych. Cała impreza trwała ponad 10 godzin.
Ten festiwal to doskonała okazja do tego, żeby działające w naszym powiecie ośrodki kultury mogły się zaprezentować i promować. Cieszę się, że ten festiwal to także kolejne wydarzenie wpisujące się w jubileusz 25-lecia powiatu wodzisławskiego oraz wydarzenie podczas którego świętujemy 10-lecie współpracy z Powiatem Tczewskim – zauważył starosta Leszek Bizoń.
Z uwagi na fakt, że festiwal kultur zbiegł się w czasie z dniem samorządowca, zebrani parlamentarzyści (wśród nich senator Ewa Gawęda i poseł Krzysztof Gadowski) podkreślali, że organizacja tego typu imprez nie byłaby możliwa bez mrówczej pracy rzeszy urzędników, którzy odpowiadają za promocję regionu. Nie byłby zresztą możliwy również żaden skok cywilizacyjny, ponieważ to właśnie sfera publiczna odpowiada w dużej mierze za nowe inwestycje.
W wydarzeniu wzięły udział również instytucje kulturalne związane ze starostwem tczewskim na dalekiej północy naszego kraju. Wszystko dlatego, że samorząd z Pomorza jest partnerem dla naszego starostwa już 10 lat.
Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa zauważa: - Celem Festiwalu Kultury Powiatu Wodzisławskiego jest prezentacja potencjału i oferty oraz promowanie różnorodności ośrodków kultury z terenu powiatu, a także integracja środowisk kultury.
Starostwo podaje, że w tej edycji udział wzięły Muzeum w Wodzisławiu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim wraz z bibliotekami publicznymi z Rydułtów, Pszowa i Godowa, Wodzisławskie Centrum Kultury, Rydułtowskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Kultury w Pszowie, Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie, Gmina Marklowice, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie z podległymi ośrodkami, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach z podległymi ośrodkami, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi z podległymi ośrodkami, KGW „Fajne Babeczki” z Podbucza, Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowa i Lubomia, Koło Gospodyń Wiejskich w Marklowicach, Stowarzyszenie Integracyjne „Inicjatywa” Skrbeńsko, Zespół Taneczny „Flesz” z Lubomi, zespoły dziecięce „Iskierki” i „Szafirki” z Syryni; Formacja Taneczna „Tornado” z Pszowa; Zespół „Aplauz” z Marklowic; grupy „Vocalsi”, „Olzanki”, „Ale to już było” – z gminy Gorzyce; grupy „Adagio”, „Garden Folk” i „Kamerton” z gminy Mszana; „Anava”, „Rytmix” i „Spokobabki” z gminy Godów; „Retro”, „Miraż”, „Spin”, „Vladislavia” oraz Teatr Tańca „Memento” i Artystyczna Rodzinka Seniorów „Nie dejmy się” – wszystkie z Wodzisławia Śl.; Zespół „Flame” z Rydułtów; „Let’s Dance” z Gorzyc; Grupa Artystyczna „Przytup” z Radlina; „Szkoła Tańca Linowego” z Pszowa; Grupa Koher z Marklowic; ”Frywolitki” z Pszowa; „Art Pompownia” z Godowa oraz „Mix Orchestra”.
Komentarze