Archiwum / Marek Krząkała poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum / Marek Krząkała poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Emeryci to osoby, które przez lata ciężko pracowały, by zabezpieczyć swoją przyszłość i godnie przejść na zasłużoną emeryturę. Niestety, dzisiaj wielu z nich musi stawić czoło różnym wyzwaniom, które związane są z dostępem do opieki zdrowotnej, kosztami lekarstw oraz skutkami inflacji. Okres pandemii bezlitośnie ukazał słabości naszego systemu ochrony zdrowia.

Jednym z głównych problemów, z którymi borykają się nasi emeryci, jest długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza. Za rządów PiS czas ten znacznie się wydłużył. Dlatego skrócenie kolejek do specjalistów, a także zniesienie limitów NFZ

w lecznictwie szpitalnym to jedno z głównych priorytetów, które proponuje Koalicja Obywatelska.

Emerytury, choć stanowią część systemu zabezpieczenia społecznego, nie zawsze wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów związanych z opieką zdrowotną. Dodatkowo nie są one waloryzowane w stopniu, który pokrywałby wzrost inflacji. Wzrost cen na produkty spożywcze, energię czy leki stanowi poważne wyzwanie. Wyjątkowo bulwersująca była sytuacja, kiedy premier Morawiecki w przededniu wybuchu wojny na Ukrainie, kupił obligacje za ponad 4,6 mln złotych, a emeryci mieli waloryzację na poziomie 3,8% i zderzyli się z galopującą drożyzną. Nawet 13 i 14 emerytura nie dadzą rady pokryć niezbędnych wydatków. Dlatego proponujemy zniesienie podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych brutto, a dodatkowo drugą waloryzację emerytur, jeśli inflacja przekroczy 5%. Takie rozwiązania pozwolą starszym ludziom godnie żyć i korzystać z zasłużonego odpoczynku bez zbędnych zmartwień o następny dzień.

Warto przypomnieć, że do dnia dzisiejszego, Polska nie otrzymała pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy tylko dlatego, że rząd do tej pory nawet nie złożył wniosku o ich wypłatę. PiS uparcie łamie praworządność i pozbawia Polaków miliardów złotych, które mogłyby być przeznaczone m.in na ułatwienie dostępu do lekarzy geriatrów i opieki długoterminowej. Seniorzy to grupa, która nie potrzebuje taniego populizmu, tylko systemowych rozwiązań i kompleksowego planu wsparcia, który jest możliwy tylko po zmianie aktualnej władzy.

Marek Krząkała

2

Komentarze

  • Kuba 21 września 2023 18:17Obiecujemy : myje, goli ,krawaty wiąże ,u sowa , wszyscy jesteście jedno wielkie państwo. Nie macie pomysłu na uzdrowienie .
  • Rysia 16 września 2023 13:08I po emigranckie do każdego domu a dla zwolenników PISu po dwóch siema POsle a pieniędzy nima pozdrawiam vel Rostowskiego i Donalda 1 habemus papa

Dodaj komentarz